Longyi – tradycyjny birmański strój

Jak się nazywa kraj, w którym faceci chodzą w spódnicach? Odpowiedź jest prosta – to Birma, kraj w którym mężczyźni przyodziewają longyi. Lecz co to dokładnie jest?
Większość populacji Birmy chodzi po ulicach w tradycyjnym stroju. Nie mam tu na myśli skansenu dla turystów, lecz zwyczajną ulicę w mieście, bądź na wsi. Longyi to kawałek około 2 metrowej długości materiału zszytego w cylinder. Mężczyźni zawiązują go specyficznym węzłem na wysokości pasa, z przodu, aby całość nie spadała w codziennym użytkowaniu. Noszą swoje pa-sa długości do kostek, lecz bardzo często podwiązują materiał do wysokości kolan, aby jeszcze bardziej ułatwić cyrkulację powietrza.

birma longyi
Okolice Kinpun. Możemy zaobserwować panującą modę: dziwne dżinsy i klasyczne longyi.

Kobieca wersja longyi nazywa się hta-main, która najczęściej sięga do połowy łydki. Główną różnicą, oczywiście oprócz kolorystyki materiału, jest miejsce zawiązania węzła. Kobiety wiążą swój „supełek” z boku, od prawej do lewej. W wersji damskiej longyi potrafią być dłuższe, wtedy przypominają klasyczne sarongi, po to aby obwiązać je powyżej piersi.

birma longyi
Lokalni sprzedawcy na dworcu autobusowym.

Ten element ubioru jest bardzo praktyczny, gdyż może służyć praktycznie zawsze. Codziennie o poranku mężczyźni biorą prysznic przed swoją studnią i nie muszą się martwić o konstrukcję, która ich będzie zasłaniała od sąsiada. Wystarczy poluźnić węzeł w longyi i obmyć „wstydliwe” części ciała, które cały czas będą zakryte. Co z tego, że materiał się troszkę pomoczy. Jest on na tyle cieniutki, a dookoła jest tak ciepło, że po chwili będzie znowu suchy. Kobiety postępują dokładnie tak samo.

birma longyi
Zawodnik gry w chinlone. Wystarczy odpowiednio podwinąć longyi i już nie przeszkadza przy grze.

Często na ulicach widać mężczyzn, którzy przewiązują swój węzeł w longyi. Nie jest to jednak efekt, tego że materiał się zsuwa, lecz taki nawyk, coś jak drapanie się za uchem, czy dłubanie w nosie.

birma longyi
Ryba z Inle Lake w tradycyjnym stroju.

Najczęściej spotykanym materiałem, z którego jest wykonane codzienne longyi to bawełna w ciemnych kolorach, często pozbawionych wzorów. Jednak każdy z Birmańczyk posiada wersję odświętną swojego longyi o jasnych kolorach, wykonaną z jedwabiu lub satyny, którą zakłada na specjalną okazję.

birma longyi
Amarapura. Rolnik w polu w podwiniętym longyi.

Jeżeli chodzi o wzory longyi to są różniste. Męska część społeczeństwa zazwyczaj nosi kraciaste lub pasiaste, natomiast kobiety wybierają bardziej kolorowe materiały (perkal) najczęściej o kwiecistych wzorach.

birma longyi
Bagan. Obchody święta Full Moon Party.

Ubiór ten umożliwia większą cyrkulację powietrza, co przy tych temperaturach jest bardzo sprzyjające. Podobno pod longyi nie nosi się żadnej bielizny. Nie wiem, nie sprawdzałem ?

PS. Wyjazd do Birmy odbył się w dniach 5-30.11.2009.  Zachęcam do zapoznania się z planem i mapą podróży.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u