Park Keukenhof – tulipanowe szaleństwo

Park Keukenhof – nazwa tego miejsca wywodzi się z czasów średniowiecza. Księżna Jakoby van Beiren w tym miejscu posiadała ogródek ziołowo-warzywny, a dosłowne tłumaczenie słowa „keukenhof” oznacza „ogród kuchenny”.

park keukenhof tulipanypark keukenhof żonkile
Został on zaprojektowany w stylu angielskim przez znanych architektów krajobrazu J.D. i L.P. Zocher. Dzięki inicjatywie burmistrza miasteczka Lisse, w 1949 roku po raz pierwszy zorganizowano tutaj wystawę roślin cebulowych. Z biegiem czasu miejsce to przekształciło się w największy ogród kwiatowy na świecie.

park keukenhof tulipanypark keukenhof tulipany
Corocznie na powierzchni 32 hektarów można podziwiać ponad 7 mln kwiatów cebulowych, ponad 1600 różnych odmian: m.in. tulipany, żonkile, hiacynty. Każda cebulka jest sadzona ręcznie przez ogrodników.

park keukenhof ogrodnik
W trakcie zwiedzania parku Keukenhof (bilet wstępu: 14,5 EUR + 6 EUR parking) można podpatrywać ogrodników, którzy mają zawsze pełne ręce roboty z tym wspaniałym ogrodem. Chętnie służą pomocą i radą na temat sadzenia i pielęgnacji roślin.

park keukenhof tulipan

park keukenhof tulipan park keukenhof tulipan

Podstawowym minusem tego miejsca to ogromne ilości ludzi, którzy przyjeżdżają z całego świata, aby móc podziwiać wspaniałe rabaty kwiatowe. Pomimo, że specjalnie wybraliśmy środek tygodnia to nadal jest ich za dużo. Podobno w weekend jest znacznie gorzej. Dookoła nas słychać tylko dźwięki wyzwalanych migawek aparatów. Zatem można zapomnieć o możliwości spacerów w ciszy i spokoju w tym urokliwym miejscu. Jednak i tak warto zawitać tutaj.

park keukenhof turyści

park keukenhof turyściHolendrzy są znani z tego, że ich przydomowe ogródki to najważniejsza cześć swoich posiadłości, które pieczołowicie pielęgnując niejednokrotnie wydając na to fortunę, lecz to, co możemy obserwować tutaj jest jeszcze doskonalsze. Niejednokrotnie można obserwować ogrodników, którzy wbijają cieniutki drut, który posłuży jako wsparcie dla każdej sztuki hiacynta.
park keukenhof ogrodnikZ ogromna zazdrością spoglądamy na idealnie posiane i przystrzyżone trawniki. Corocznie ponad 7000 kg trawy jest tu wysiewane, aby otrzymać tak spektakularny widok.

park keukenhof hiacynty
Park Keukenhof wymaga poświęcenia przynajmniej całego dzień, tak, aby niespiesznie móc przejść się przez wszystkie z ponad 15 km dostępnych chodników. Do zwiedzania są także dostępne pawilony zawierające bardzo ciekawe odmiany roślin. Tutaj można poznać cały cykl produkcyjny roślin cebulowych.

tulipany

 tulipanyZachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca, lecz trzeba mieć na uwadze, że park Keukenhof jest dostępny tylko przez 2 miesiące (24.03 – 20.05) w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>