Muzea w Berlinie, czyli które warto zobaczyć

Berlin, jak większość dużych europejskich miast, ma do zaoferowania wiele różnych i ciekawych muzeów. Jest ich tak dużo, że wybierając się na krótko nie sposób zobaczyć je wszystkie. Postanowiliśmy podzielić się naszymi wrażeniami dotyczącymi muzeów w Berlinie, które udało nam się odwiedzić oraz zaprosiliśmy znajomych blogerów podróżniczych, aby również podzielili się swoimi ulubionymi muzeami w Berlinie.

Generalnie nie jesteśmy wielkimi zwolennikami spędzania wielu godzin w dusznych muzealnych salach oglądając kolejne eksponaty, ale niektóre miejsca są na tyle interesujące, że pomimo przepięknej pogody na zewnątrz, warto wejść do środka. Wybierając się tylko na kilka dni lub na weekend do Berlina warto zarezerwować sobie czas na choćby kilka z poniższych miejsc.

Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde Berlin)

O muzeach historii naturalnej słyszał chyba każdy. Znajdują się w wielu miejscach na świecie, a najsłynniejsze to obiekty w Nowym Jorku oraz w Londynie. Najczęściej od wejścia witają nas potężne szkielety dinozaurów, które robią niesamowite wrażenie. Podobnie jest w Berlinie. Pierwsza sala wypełniona jest kilkoma wielkimi i małymi szkieletami dinozaurów. W kątach sali znajdują się, często oblegane przez dzieci, multimedialne lornetki, które wycelowane w wybrany szkielet dinozaura, uruchamiają krótki film o danym gatunku. Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie zawiera wiele sal z idealnej jakości wypchanymi zwierzętami (celowo pomijam aspekt etyczny tego, że specjalnie na zamówienie muzeum, ktoś kiedyś musiał pojechać w świat, aby znaleźć, zabić, wypchać i dostarczyć tu te okazy), które dla dzieci są nie lada atrakcją. Wszystkie sale są ciekawie zorganizowane a eksponaty dobrze pokazane. Ogromne wrażenie zrobiła na nas sala pojemników z okazami zwierząt zanurzonymi w formalinie, która ma odpowiednią oprawę świetlną. Na koniec jest, dla mnie osobiście mało interesująca, sala wypełniona gablotami różnych skał, kryształów i innych form skalnych, ale pewnie nie jeden geolog byłby zachwycony.
Multimedialność Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie jest na niższym poziomie niż np. w muzeum Londynie, ale i tak warto tu spędzić trochę czasu.

Sugerowany czas: min. 3-4 godziny, aby na spokojnie mieć czas na zobaczenie wszystkich eksponatów.
Bilet: normalny 8 EUR, z kartą Berlin WelcomeCard: 3,5 EUR, dzieci do lat 6: za darmo

Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde Berlin)
Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde Berlin)

Muzeum Techniki (Deutsche Technikmuseum)

Przejeżdżając linią U1 kolejki mijamy charakterystyczny budynek z wielkim samolotem na jego szczycie. Ten niepozornie wyglądający z zewnątrz budynek to interesujące Muzeum Techniki. Kompleks składa się z kilku tematycznych budynków i terenów otwartych. Możemy zobaczyć niesamowite lokomotywy, modele statków, żaglówki, okręty, samoloty. Możemy poznać historię fotografii, filmu, żeglarstwa, zobaczyć jak się czerpie papier itd.
Każdy poziom budynku jest doskonale przygotowany dla odwiedzających. Interesujące makiety, opisy i konstrukcje oraz zainscenizowane miejsca bardzo przyjemnie się ogląda. Nie ma się wrażenia, że poszczególne wystawy są stłoczone. Niestety wiele opisów jest tylko w języku niemieckim. Jest trochę multimediów: filmy i prezentacje, natomiast nie ma tego zbyt wiele. Jeżeli ktoś chciałby przyjść się tu „pobawić” to będzie czuł niedosyt. Szkoda, że niewiele eksponatów jest przystosowanych do tego, żeby można było do nich wejść. Super ogląda się z bliska, od środka stary statek parowy i kuter. Niestety przepiękne lokomotywy są dostępne tylko z boku, a tak chciałoby się wejść do środka.
Oprócz budynków zawierających poszczególne tematy jest też teren zielony, na którym znajdziemy konstrukcje kolejowe oraz holenderskie wiatraki.
Nie wiem czy jest to kwestia pory dnia lub dnia tygodnia, ale byliśmy w muzeum w niedzielne przedpołudnie i odwiedzających była zaledwie garstka. Uważamy, że odwiedziny Muzeum Techniki wraz z dzieckiem to doskonały pomysł, bo każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Sugerowany czas: min. 5-6 godzin, a najlepiej cały dzień, bo miejsc i eksponatów jest naprawdę wiele.
Bilet: normalny 8 EUR, z kartą Berlin WelcomeCard: 5 EUR, dzieci do lat 6: za darmo

muzea w berlinie Muzeum Techniki (Deutsche Technikmuseum)
Muzeum Techniki (Deutsche Technikmuseum)

LEGOLAND Discovery Centre

Każdy kiedyś był dzieckiem i każdy, kto pamięta stare czasy, marzył o posiadaniu choćby niewielkiej paczki klocków Lego. Miejsce, które odwiedziliśmy składa się z kilku części/atrakcji. Możemy podziwiać niesamowicie ułożoną makietę „Berlin w miniaturze”, gdzie wszystko jeździ, przemieszcza się, świeci i gra. Możemy zobaczyć znane postaci z filmów i bajek w wielkości człowieka. Koniecznie musimy przejechać się niewielką kolejką przez ciemny tunel wypełniony dużymi postaciami zbudowanymi z malutkich klocków, wsiąść do karuzeli oraz zobaczyć krótki film w technologii 4D, gdzie pada śnieg, chlapie woda i wieje na nas wiatr. Dodatkowo, jak ktoś zna język niemiecki, możemy wybrać się do „fabryki”, gdzie zobaczymy proces powstawania klocków – od granulatu do efektu finalnego. Pozostałe atrakcje to tory przeszkód oraz place gdzie można budować niesamowite konstrukcje z klocków lego.
Miejsce, które zdecydowanie dedykowane jest dla dzieci. Miejsce, które zdecydowanie jest zbyt drogie czyli jeżeli musielibyśmy zapłacić standardową stawkę to zrezygnowalibyśmy z niego. Na pewno stanowi nie lada atrakcję dla dzieci, lecz uważamy, że za normalną cenę powinno oferować zdecydowanie więcej.

Sugerowany czas: min. 2-3 godzin, wszystko zależy od tego ile nasze dziecko lub my sami będziemy chcieli się pobawić klockami
Bilet: normalny 16 EUR (zależnie od godziny wejścia), z kartą Berlin WelcomeCard: 8 EUR, dzieci płaca pełną stawkę na równi z dorosłym

muzea w berlinie LEGOLAND Discovery Centre
LEGOLAND Discovery Centre

Checkpoint Charlie – Mauermuseum

W Berlinie jest kilka miejsc związanych z historią Muru Berlińskiego. Dawne przejście graniczne pomiędzy strefą amerykańską i radziecką, czyli Checkpoint Charlie jest moim zdaniem jednym z tych, których w Berlinie pomijać nie należy. Przejście znajdowało się w centrum miasta i mogli je przekraczać bez kontroli jedynie dyplomaci i wojskowi, co dawało spore możliwości ucieczki. Jedynym budynkiem znajdującym się w tamtym czasie obok checkpointu był tak zwany “Dom przy Checkpoint Charlie”, z którego to przejście można było swobodnie obserwować. Obecnie znajduje się tam bardzo ciekawe Muzeum Muru. Opowiada przede wszystkim historie ucieczek z Berlina Wschodniego na Zachód. A sposobów było mnóstwo! Od kopania tuneli, przez szmuglowanie w walizkach, specjalnie przystosowanych do tego celu samochodach, balonach (!) aż do łodzi podwodnych własnej roboty (!!). Wiele ze wspomnianych przedmiotów można obejrzeć na miejscu.

Sugerowany czas zwiedzania: Historie tych ludzi wciągają na tyle, że na wizytę sugerujemy zarezerwować 2-3 godziny. Ważna uwaga dla fotografów – w środku zdjęcia można robić jedynie za dodatkową opłatą.
Bilet wstępu: normalny 14,5 EUR, studencki 9,5 EUR, dzieci poniżej 6 roku życia gratis.

Wizytę w Muzeum Muru polecają Magda i Przemek z bloga TroPiMy.

muzea w berlinie, Checkpoint Charlie, Mauermuseum
Checkpoint Charlie – Mauermuseum

Deutsches Currywurst Museum Berlin – Z miłości do kiełbasy

Kiedy ktoś pyta mnie, co najfajniejszego odwiedziłam w Berlinie, to zdecydowanie na pierwsze miejscu wysuwa się Muzeum Currywursta. Deutsches Currywurst Museum to nie lada gratka dla skrytych kiełbasożerców i wielbicieli przemysłu kiełbasianego. Przeszło 600m2 interaktywnej wystawy poświęcono narodowej przekąsce Niemców – Currywurst. Ekspozycja prowadzi nas przez filmy dokumentalne poświęcone wurstowi, piosenki nagrane na jej cześć i wiedzie do gigantycznej makiety mapy Niemiec, która ukazuje, jak wielkim dobrem narodowym jest dla tego narodu kiełbasa:) W cenie biletu można sobie posiedzieć na kiełbasianej kanapie, przytulić się do pluszowego wursta, zgłębić historię fastfoodu, a także zdegustować tę legendarnej przekąski. Miejsce idealne dla poszukiwaczy miejsc niebanalnych! Mnie skradło serce i kubki smakowe!

Sugerowany czas zwiedzania: ok 1-1,5h
Bilet wstępu: Muzeum znajduje się przy ulicy Schützenstraße 70 i można je zwiedzać cały rok, w godzinach 10.00-18.00. Cena biletu – ok 11 EUR.

Wizytę w Deutsches Currywurst Museum Berlin poleca Magda z bloga www.w10inspiracjidookolaswiata.pl.

muzea w berlinie Deutsches Currywurst Museum Berlin
Deutsches Currywurst Museum Berlin

Muzeum Żydowskie w Berlinie (Jüdisches Museum Berlin)

Berlin to miasto w którym jest ponad 200 muzeów. I są fantastyczne! Nic dziwnego, że gdy Łukasz spytał mnie o moje ulubione, to miałam problem z wyborem. No bo jak porównać muzeum fotografii z muzeum historycznym czy przyrodniczym? A muzeum street foodu? A małe galerie, w których swoje prace wystawiają najwspanialsi artyści XXI wieku?
Po chwili namysłu zdecydowałam się na miejsce, które powala nie tyle ekspozycją, a swoją architekturą. Bo Muzeum Żydowskie w Berlinie (Jüdisches Museum Berlin) to przede wszystkim arcydzieło formy. Miejsce na którym wzorowały się polskie Fabryka Schindlera w Krakowie i POLIN w Warszawie.
Pierwsza część zwiedzania to spacer po pustych, przytłaczających pomieszczeniach, w których forma bawi się naszymi zmysłami i sprawia, że łapiemy chorobę morską (sic!). Ściany są krzywe, przez pomieszczenia przechodzą kolejne osie, stąpamy po maskach przypominających ludzkie cierpiące twarze, a szklany ogród jest miejscem ucieczki przed tym przerażającym światem wnętrza budynku.
Dopiero ostatnie piętro daje odpocząć naszym zmysłom i angażuje intelekt – tu bowiem, na dużo bardziej tradycyjnej wystawie, poznajemy historię Żydów w Niemczech.
Bardzo wam polecam odwiedziny Muzeum Żydowskiego. Ośmielę się nawet powiedzieć, że kogo tu nie było, ten nie zwiedził Berlina.

Sugerowany czas odwiedzin: 3 godziny
Bilet wstępu: normalny 8 EUR, studencki 3 EUR, dzieci poniżej 6 roku życia gratis.

Wizytę w Muzeum Żydowskim w Berlinie poleca Agnieszka Ptaszyńska, autorka przewodnika „Berlin. 360 stopni” wyd. Pascal, a także autorka bloga Zależna w podróży.

muzea w berlinie Muzeum Żydowskie w Berlinie Jüdisches Museum Berlin
Muzeum Żydowskie w Berlinie (Jüdisches Museum Berlin). /zdjęcie: Gunter Schneider/

Muzeum Topografia Terroru

Topografia Terroru to muzeum, do którego nie idzie się po świetną zabawę i kolorowe zdjęcia, ale żeby przez kilka godzin pokontemplować historię świata i II wojny światowej.
Wystawa jest niezwykle sugestywna i robi ogromne wrażenie. Byłam tam kilka lat temu, a za każdym razem, gdy wspominam tamtą wizytę czuję lekkie dreszcze. W budynku, w którym otwarto muzeum znajdowała się kiedyś siedziba Gestapo. Szarości zdecydowanie dominują na wystawie, ale wydaje się, że to zabieg celowy, mający nas zmusić do refleksji. To idealne miejsce dla pasjonatów historii, ale również wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o świecie.
Wystawa jest bardzo schludna i dosyć surowa, i nie kończy się jedynie w budynku, ale ma swój ciąg dalszy na zewnątrz. Przy siedzibie muzeum znajdują się elementy Muru Berlińskiego, które posłużyły za tło do kolejnych tematycznych wystaw.

Sugerowany czas zwiedzania: 4-5 godzin
Bilet wstępu: wstęp do muzeum Topografii Terroru jest bezpłatny. W niedzielę oferowane jest tam limitowane zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim i niemieckim.

Wizytę w muzeum poleca Marta Gawrychowska z bloga Podróże od kuchni.

Muzeum Topografia Terroru
Muzeum Topografia Terroru

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

Kiedy archeolożka śródziemnomorska wybiera się do Berlina, wiadomo, że swoje pierwsze kroki skieruje do Muzeum Pergamońskiego. Znane z zajęć dzieła sztuki, elementy architektoniczne i niekiedy pełne odcinki murów miejskich i bram zobaczyć na własne oczy jest bezcenne. Najbardziej zadziwia fakt, iż zarówno brama Isztar z Babilonu, jak i pergamońskie wielki ołtarz Zeusa zostały tu sprowadzone legalnie, bo przed 1920r., a dopiero pod koniec tej dekady spisano pierwsze prawa o ochronie zabytków, które przecież nie działa wstecz, więc o jakimkolwiek oddawaniu nie może być mowy. Zarówno Niemcy, jak i Anglicy czy Francuzi wywozili na przeładowanych statkach całe antyczne miasta z Anatolii, Mezopotamii, czy Lewantu. Wiele z tych barek zatonęło pod wpływem ciężaru i już nigdy nie zostanie wyłonionych z gęstego mułu Eufratu i Tygrysa.
Muzeum Pergamońskie współtworzy olbrzymi berliński kompleks muzealny Wyspa Muzeów. Podzielone jest na trzy olbrzymie części: Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Bliskiego Wschodu oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Mimo, iż ekspozycja jest starożytna, muzeum jest bardzo nowoczesne. Organizowane są warsztaty dla dzieci, spotkania, dyskusje o zabytkach.

Sugerowany czas zwiedzania: jeśli chodzi o zwiedzanie, warto zarezerwować sobie parę godzin, a najlepiej rozłożyć na trzy dni dla każdej części, żeby zobaczyć wszystko, ponieważ na raz można nic nie zapamiętać. :)
Bilet wstępu: normalny 10 EUR, poniżej 18 lat gratis

Wizytę w muzeum Pergamońskie poleca Magdalena Bodnari z bloga Podróżująca Rodzina.

muzea w berlinie Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)
Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

Sklep Batman Elektronik

Do sklepu Batman Elektronik trafiliśmy przypadkiem. Podczas jednej z wizyt w Berlinie znaleźliśmy fajną kwaterę na Neukölln, przy jednej z głównych ulic dzielnicy – Hermannstraße. Wracając wieczorem, zamarliśmy w bezruchu przy oświetlonych witrynach zamkniętego sklepu – podświetlone figury powoli obracały się, hipnotyzując przypadkowych przechodniów.
Pan Muharrem Batman przyjechał z Turcji, otworzył sklepik z elektroniką i warsztat naprawy komputerów. Z czasem sklep rozwinął wystawę swoich niesamowitych pomysłów. Figury przerażających potworów, ludzkie postacie, biżuteria – wszystko poskładane ze starych podzespołów i części elektronicznych, które piętrzą się we wszystkich kątach sklepu w nadmiarze.
Nie jest to, oczywiście, must see Berlina. Ale gdybyście kiedykolwiek trafili na Neukölln – odwiedźcie sklep, łączący przeszłość z przyszłością dzięki bogatej wyobraźni właściciela.

Sugerowany czas zwiedzania: Oglądanie zajmie wam od kilkunastu minut do godziny, o ile świat starej elektroniki nie wciągnie was bez reszty na dłużej!
Bilet wstępu: gratis

To niezwykłe miejsce „muzeum” Batman Elektronik polecają Tati i Michał z bloga Poszli-Pojechali.

muzea w berlinie, sklep Batman Elektronik
Sklep Batman Elektronik

Muzeum Fotografii / Fundacja Helmuta Newtona

W Berlinie można znaleźć wiele ciekawych muzeów i galerii poświęconych fotografii i sztuce nowoczesnej. Jednym z ciekawszych tego typu miejsc jest Muzeum Fotografii (Museum für Fotografie) oraz stanowiąca jego część Fundacja Helmuta Newtona (Helmut Newton Stiftung). Muzeum zajmuje trzy piętra byłego kasyna, zlokalizowanego na tyłach berlińskiego Dworca Zoo. W środku można obejrzeć stałą wystawę zdjęć niemiecko-australijskiego fotografa mody Helmuta Newtona (1920-2004) oraz najsłynniejsze zdjęcia wykonane przez jego żonę, australijską fotografkę Alice Springs. Oprócz zdjęć, w ramach stałej wystawy można zobaczyć również sporo osobistych przedmiotów Newtonów, w tym przede wszystkim ich unikatowe aparaty i obiektywy. Fundacja została powołana jeszcze za życia Helmuta Newtona i zgodnie z jego wolą ma na celu popularyzację nowych twórców i inicjatyw fotograficznych. Idee fundacji wdrażane są m.in. przez działania Muzeum Fotografii. W związku z tym na wyższych kondygnacjach można oglądać wystawy czasowe prezentujące sylwetki i prace innych uznanych współczesnych fotografów.

Sugerowany czas zwiedzania: W zależności od wielkości aktualnych ekspozycji, na miejscu można spędzić od 1 do nawet 3 godzin.
Bilet wstępu: 10 EUR

Muzeum fotografii poleca Patrycja z bloga PatTravel.

berlin Muzeum Fotografii (Museum für Fotografie)
Muzeum Fotografii (Museum für Fotografie)

Jak Wam podoba się zestawienie? Jeżeli macie jakieś sugestie, które muzea w Berlinie koniecznie powinniśmy znaleźć się na powyższej liście to proszę dajcie znać w komentarzach.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *