Cezarea – teatr rzymski i ruiny na plaży

Czego można spodziewać się na pięknej piaszczystej plaży? Idealnie białego piasku, delikatnych wydm, szafirowej wody w morzu lub oceanie. A czy ktoś spodziewałby się starożytnych ruin lub teatru rzymskiego pochodzącego z I w. p.n.e.? Też nie spodziewaliśmy się zobaczyć takiego widoku na izraelskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Cezarea. Zapowiada się ciekawie, prawda?

cezarea teatr rzymski ruiny na plaży
Cezarea – rzymski teatr plaży.

Z oddali rozpościera się widok na wysoką ścianę, która skrywa za sobą liczne, wielopoziomowe siedzenia dla ponad 4500 widzów. W dole znajduje się 30 metrowa orchestra (półkolista przestrzeń pomiędzy sceną a widownią), a za sceną jest piękny widok na wybrzeże Morza Śródziemnego. Oglądamy jeden z najlepiej zachowanych i najstarszych rzymskich teatrów w Izraelu. Zapewne zapytacie: skąd rzymski teatr w Izraelu?
Historycy uważają, że Herod Wielki chciał się przypodobać rzymskiemu cesarzowi Augustowi Cezarowi. Postanowił wybudować ku jego czci miasto, które nazwał Cezarea. Ówcześnie każde ważne miasto posiadało swój teatr, więc w I w. p.n.e. wybudowano tę budowlę. Obecnie możemy podziwiać ową budowlę, która na przestrzeni dziejów była zmieniana, a ostateczny szlif został nadany w III w.
Odwiedziliśmy to miejsce z samego rana, więc mieliśmy je praktycznie na wyłączność. Cisza i spokój, dzięki czemu mogliśmy wspiąć się na widownię i podziwiać akustykę teatru. Patrzymy z samej góry na scenę, mamy w tle przepiękne Morze Śródziemne… to robi wrażenie. Od czasu do czasu odbywają się tu koncerty i widowiska teatralne, więc efekt musi być niesamowity.
Spacerując plażą możemy podziwiać starożytne ruiny przystani i akweduktów. Przepięknie wyglądają rzymskie kolumny znajdujące się na samej plaży. Pozostałości murów, mozaik oraz podłóg po starych zabudowaniach dodają niesamowitego klimatu temu miejscu. Wszystko pięknie zachowane, zieleń zadbana, doskonały błękitny kolor morza kontrastuje z jasnym kamieniem, który był budulcem starożytnego miasta Cezarea.
Nie jest to miejsce, w którym można spędzić tygodnie i nie mieć dosyć, lecz na przedpołudniowy spacer, gdy bryza wieje od morza, a słońce jeszcze bardzo mocno nie grzeje.cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży cezarea teatr rzymski ruiny na plaży nadia w podróży ruiny na plaży cezarea ruiny na plaży nadia w podróży ruiny na plaży cezarea ruiny na plaży cezarea ruiny na plaży nadia w podróży ruiny na plaży cezarea ruiny na plaży cezarea ruiny na plaży ruiny na plaży rydwan ruiny na plaży wybrzeże morza środziemnego

Cezarea informacje praktyczne

Do Cezarea przyjechaliśmy na zaproszenie Abraham Tours w ramach wycieczki Caesarea, Nazareth and Tiberias Tour. Niestety wstęp jak na Izrael przystało, jest dosyć drogi – 38 NIS od dorosłej osoby. Dzieci poniżej 3 roku życia gratis. Można się tu dostać na własną rękę jadąc autobusem lub pociągiem do miasta Cezarea, lecz później będziemy zmuszeni wynająć taksówkę lub pójść na długi spacer, aby dostać się do tych ruin.

PS. Podróż do Izraela odbyła się w terminie 29.04-13.05.2015 roku. Zapraszam do zapoznania się z Nadia w Izraelu – zapiski z podróży, Nadia w Izraelu – zapiski z podróży  cz.2 oraz artykułem Izrael informacje praktyczne, który zawiera dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Izraela.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u