Teplické skály, czyli skalne miasto o poranku

Jak to często na wakacjach bywa człowiek budzi się w środku nocy, aby zebrać swoje cztery litery i wyruszyć na poranny plener celem sfotografowania wschodu słońca. Pochmurna pogoda, duże zamglenie, ogromna wilgotność powietrza zniweczyła plan uwiecznienia wspaniałych barw wschodzącego słońca. Plan B był prosty – jak się tylko rozwidni idę w stronę Teplické skály, aby zobaczyć jak wygląda skalne miasto w Teplicach.

teplické skály skalne miasto zdjęcia
Teplické skály – Skalna Brama (Skalni brana). Charakterystyczne miejsce z tablicą pamiątkową dotyczącą wizyty J.W. Goethego w dniu 30 sierpnia 1790 roku.

Jestem kompletnie sam, dookoła cisza, spokój i wszędobylska mgła, która tworzy specyficzny klimat. Jest dosyć mokro, gdyż całą noc padało, zatem nasycenie koloru zielonego iglastych drzew i mchu porastającego głazy jest bardzo soczyste. Powoli mijam kolejne skaliste wieże, aż dochodzę do okolic Horolezeckiej Chaty, gdzie zaczyna się przepiękna pętla pośród wspaniałych skał.

teplické skály skalne miasto zdjęcia
Teplické skály – jak wszędzie jest całe mnóstwo skał, w których można doszukać się różnych podobieństw – jakby ktoś nie widział – głowa psa.

Niektóre przejścia i korytarze utworzone przez równoległe ściany są dosyć wąskie, aby za chwilę szlak wprowadził nas na polankę, gdzie rozpościera się wspaniała panorama spowita we mgle. Wyraziście zielone mchy i szarości, a czasami pomarańcze piaskowców pięknie ze sobą współgrają.

teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęcia

Surowe drewniane chodniki, mostki i barierki dopełniają całości. Nie ma tu elementu, który zakłócałby naturalne formacje skalne, które kształtowała Matka Natura przez dekady. Jest cisza, którą czasami przerywa delikatny podmuch wiatru, jestem tu sam na sam z przepięknymi drogami wspinaczkowymi, z wielkimi, trochę pordzewiałymi koluchami, które gdzieś wysoko nad głową, zachęcają do wpięcia ekspresu i spróbowania konkretnej drogi. Jest po prostu wspaniale.

teplické skály skalne miasto zdjęcia
Teplické skály – końcowy etap pętli niebieskiego szlaku to ciekawe, wąskie przejścia pomiędzy skałami.

Jak zwykle, każdy mój osąd, jest bardzo subiektywny, lecz poranek w Teplické skály jest dużo bardziej wyrazisty, dużo bardziej oddziałuje na zmysły, zapada w pamięci niż wczorajsze, zwykłe, turystyczne odwiedziny skalnego miasta w Adršpach. Może to kwestia specyficznej pogody, która nadała dodatkowego klimatu temu miejscu, a może tego, że jestem sam, bez innych turystów i mam tę scenerię tylko dla siebie? Jedno jest pewne – kto jeszcze nie był w skalnym mieście Teplické skály, to koniecznie powinien jak najszybciej nadrobić to przeoczenie. A może lubicie jeździć samochodem i chcecie wybrać się na zwiedzanie Czech samochodem?

Teplické skály informacje praktyczne

Przed wejściem do parku znajduje się duży parking, który po sezonie jest bezpłatny. Budka z biletami otwierana jest o 9 rano, zatem jak ktoś wybiera się tam dużo wcześniej to nie ma możliwości zakupienia biletu (70 CZK). Trasa niebieskiego szlaku jest bardzo prosta, jednak na wycieczkę z wózkiem kompletnie nie nadaje się. Początek to 30 min. dojścia do punktu rozpoczęcia wspaniałej pętli, która zajmuje ok. 1,5 godziny.

teplické skály skalne miasto zdjęcia
teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęcia

teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęcia

teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęcia

teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęcia

teplické skály skalne miasto zdjęciateplické skály skalne miasto zdjęciaKomu udało się odszukać na zdjęciach podobiznę słonia i ludzkiej czaszki?

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u