Pravčická brána – najładniejszy szlak w Czeskiej Szwajcarii

Szukaliśmy dobrego pomysłu na spędzenie weekendu w górach. Chcieliśmy wybrać się z Nadią w interesujący teren, który będzie łatwo dostępny z naszym maluchem. Wybór padł na Park Narodowy Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko), gdzie znajduje się Pravčická brána, czyli najdłuższy w Europie łuk skalny. Zdjęcia były zachęcające, zatem postanowiliśmy zobaczyć go na własne oczy.

Pravčická brána łuk skalny
Pravčická brána – największy łuk skalny w Europie.

Czerwony szlak startuje w Mezni Louka. Na samym jego początku znajdujemy ciekawe miejsce, które dedykowane jest dla dzieci – „Ścieżka Rysia”. To edukacyjna oferta dla najmłodszych, gdzie możemy pobawić się w rozpoznawanie śladów zwierząt, poznać ciężar poszczególnych ssaków, zobaczyć rozpiętość skrzydeł ptaków, poczuć pod stopami, czym różnią się poszczególne rodzaje runa leśnego. Wszystko na wysokim poziomie, doskonale przystosowane i zaprezentowane dla dzieci, a także dla dorosłych. Nie było tak łatwo rozpoznać każdy kontur ptaka. Doskonałe miejsce jak na początek szlaku.
Kontynuujemy naszą wędrówkę szeroką i wygodną ścieżką. Doskonałe oznakowanie i oznaczenie ścieżki nie sprawia najmniejszych kłopotów orientacyjnych. Całość jest zacieniona, więc nie odczuwa się wysokiej temperatury i palącego słońca. Szlak bardzo delikatnie, praktycznie niezauważalnie wznosi się. Nasza dzielna Nadia całkiem sporo była w stanie przejść na własnych nogach, a resztę trasy pokonała w nosidełku, aby finalnie dotrzeć do celu naszej wędrówki. Szlaku co prawda nie da pokonać się wózkiem, lecz na pewno będzie doskonałą propozycją na wędrówkę z małymi dziećmi.

Pravčická brána to największy w Europie łuk skalny – 26,5 metra szerokości u podstawy i ponad 16 metrów wysokości. Idąc zakosami pod sam łuk miejsce wygląda zwyczajnie, bez rewelacji. Zaraz obok niego postawiony jest kolorowy budynek „Sokole Gniazdo”, gdzie znajduje się restauracja. Do tego miejsca nie trzeba płacić za wstęp. Jednak, jeżeli ktoś nie zdecyduje się zapłacić za bilet i poprzestanie na obserwacji skalnego łuku z tego poziomu to wiele straci.
Po zakupie biletu możemy wejść wyżej, na tarasy widokowe – dopiero z tego poziomu rozpościera się wspaniały widok na Pravčická brána oraz okoliczne skały. Warto pojawić się tutaj w godzinach popołudniowych – wtedy będziemy mieli słońce za plecami i całkiem niezłe warunki do fotografowania. Warto tu spędzić trochę czasu, bo okoliczne krajobrazy zachęcają do odpoczynku i podziwiania widoków.
Dalsza część szlaku to ok. 40 minut zejścia aż do samej drogi, gdzie znajduje się przystanek autobusowy.

ścieżka rysia
„Ścieżka Rysia” – początek czerwonego szlaku to edukacyjna ścieżka dla dzieci.
Pravcicka brana ścieżka rysia
„Ścieżka Rysia” – można się tu dowiedzieć ile ważą zwierzęta w lesie.

Pravčická brána ścieżka rysia

Pravčická brána ścieżka rysia
„Ścieżka Rysia” – możliwość ułożenia klocków.
Pravčická brána ścieżka rysia
„Ścieżka Rysia” – poznasz ptaki po ich konturze?
Pravčická brána szlak
Pravčická brána – szlak jest bardzo komfortowy.
Pravčická brána szlak
Podczas drogi trzeba się posilić, aby mieć energię, aby dojść do celu.

Pravčická brána szlak Pravčická brána szlak

Pravčická brána szlak
Jak Nadia zmęczyła się wędrówką to postanowiła zdrzemnąć się w nosidełku.
Pravčická brána łuk skalny sokole gniazdo
„Sokole Gniazdo” – obecnie znajduje się tu restauracja i niewielka galeria zdjęć na I-wszym piętrze.
Pravčická brána łuk skalny
Pravčická brána – Nadia, Aga i Łukasz.

pravcicka-brana-luk-skalny-28 Pravčická brána łuk skalny Pravčická brána łuk skalny Pravčická brána łuk skalny Pravčická brána łuk skalny

Pravčická brána łuk skalny
Pravčická brána widoczna z tarasów widokowych.

Pravčická brána łuk skalny

Pravčická brána szlak
Czerwony szlak, który prowadzi do Pravčická brána jest przepiękny.

Pravčická brána informacje praktyczne

Przed wyjazdem do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) poszukiwałem szczegółowych informacji jak dostać się do jego największej atrakcji, a mianowicie do obiektu Pravčická brána. Możliwości mamy dwie:

  • Opcja krótka: startujemy w miejscowości Hřensko skąd musimy przejść 1,5 km drogą asfaltową, aby dostać się do startu czerwonego szlaku. Czeka nas ok. 45 minut marszu pod górę, aby dojść pod bramę.
  • Opcja dłuższa: rozpoczynamy wędrówkę czerwonym szlakiem w miejscowości Mezni Louka, który doprowadzi nas wprost do Pravčická brána i kontynuujemy wycieczkę, aż do drogi przy przystanku Hřensko – Pravčická brána. Całość ok. 6,5 km z dzieckiem zajmuje wolnym tempem ok. 3 godziny.

Do obu tych miejsc możemy dostać się komunikacją autobusową, która kursuje raz na dwie godziny. Jeżeli korzystamy z własnego samochodu to koniecznie musimy użyć parkingów w Mezni Louka lub u wylotu miejscowości Hřensko. Policja działa tu bardzo sprawnie i każdy samochód pozostawiony w „dzikich” miejscach zostanie wyposażony w blokadę na koło i wysokim mandatem – widzieliśmy kilka takich ofiar.

Bilet wstępu do Pravčická brána kosztuje 75 CZK, który warto wykupić, ponieważ możemy wtedy zobaczyć wspaniałe widoki na bramę i pałac „Sokole Gniazdo” z kilku punktów widokowych.

PS. Czeską Szwajcarię odwiedziliśmy w terminie 20-23.08.2015.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *