KGP#17 Biskupia Kopa – Góry Opawskie – polecany szlak, opis wejścia, informacje

Biskupia Kopa (z czeskiego Biskupská kupa) to najwyższy szczyt Gór Opawskich (po polskiej stronie). Liczy on 890 m n.p.m. i leży na granicy polsko-czeskiej. Na jego szczycie znajduje się charakterystyczna 18-metrowa wieża widokowa, skąd można podziwiać okoliczną panoramę m.in. województwa opolskiego i czeskich Jeseników.

Zbliżał się weekend, pogoda była niepewna i dodatkowo nie mieliśmy pomysłu na żaden wyjazd. Szybka decyzja, pakowanie plecaka i postanowiliśmy pojechać w miejsce, gdzie nas jeszcze nie było. Zdecydowaliśmy się wejść na kolejny szczyt w ramach Korony Gór Polski. Tym razem pojechaliśmy w Góry Opawskie, aby wejść na ich najwyższy wierzchołek po polskiej stronie, a mianowicie Biskupią Kopę.

Biskupia Kopa – droga wejściowa – żółty szlak

Wybierając trasę wejścia na Biskupią Kopę, zdecydowaliśmy się na łagodne podejście szerokim, delikatnie pnącym się pod górę żółtym szlakiem. Ścieżka jest równa, szeroka i nie powinna nastręczać nikomu żadnych kłopotów, nawet jeżeli nie mamy dobrej kondycji. Ot taki spacerek. Jest ona mocno zalesiona, zatem tylko w kilku miejscach można podziwiać widoki.
Po drodze zatrzymaliśmy się przy schronisku PTTK „Pod Kopą Biskupią”, gdzie napotkaliśmy tłumy, więc o zamówieniu czegokolwiek nie było mowy. Nadia znalazła przy schronisku pamiątkową pieczątkę, które kolekcjonuje w swojej górskiej książeczce.
Od schroniska odbijamy na drogę w stronę czerwonego szlaku. Chwilę później teren mocno otwiera się i możemy podziwiać piękną panoramę województwa opolskiego, a także stronę czeską. Wiele osób zatrzymuje się tutaj, aby złapać „drugi oddech” przed ostatnim fragmentem podejścia na szczyt.
Niestety wierzchołek Biskupiej Kopy mocno nas rozczarował. Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy, a do tego bałagan i brak widoków. Praktycznie nie było miejsca, aby sobie siąść i nacieszyć się górami. Ktoś wcześniej rozpalił ognisko, więc upiekliśmy nasze kanapki z drogi, posililiśmy się i szybko uciekliśmy ze szczytu.kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski

Biskupia Kopa – droga zejściowa – czerwony szlak

Nie lubimy wschodzić i schodzić tymi samymi szlakami, więc jak tylko jest taka możliwość, to zawsze wybieramy inną drogę zejścia. Tym razem padło na czerwony szlak prowadzący do Bolkowic, czyli mniej więcej tam, gdzie zostawiliśmy nasz samochód na parkingu. Szlak ten jest zupełnie inny. Dosyć wąska ścieżka pomiędzy drzewami, wysokimi krzakami i trawami. Jest wiele kamieni oraz nierówności. Widać, że mocno pnie się pod górę. Cieszy nas to, że my pokonujemy go w drugą stronę, bo nogi pewnie mocno by bolały od dosyć stromego podejścia. Jest on zdecydowanie mniej popularny, gdyż na całej jego długości spotkaliśmy zaledwie kilka osób.
Nadii bardzo się podobała wycieczka, bo nie była zbyt długa ani zbyt krótka. Dodatkowo była możliwość podstemplowania książeczki górskiej, zjadła smażony chlebek z ogniska i miło spędziliśmy sobotni dzień. Dołożyliśmy kolejny szczyt – 17. na naszej liście – w ramach zdobywania Korony Gór Polski.kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski kgp biskupia kopa szlak góry opawskie korona gór polski

Biskupia Kopa informacje praktyczne

Biskupia Kopa – dojazd i parking

Najlepiej będzie dojechać do Jarnołtówka, gdzie znajdziemy kilka parkingów. Niektóre z nich są płatne (np. parking koło domu wczasowego Ziemowit 10 zł za dobę). My polecamy zatrzymać się kilkadziesiąt metrów przed ośrodkiem, na wielkiej polanie, gdzie znajduje się bezpłatny parking.

Biskupia Kopa – polecany szlak

Z racji tego, że zaparkowaliśmy samochód na parkingu, to chcieliśmy wrócić w to samo miejsce. Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić pętlę składającą się z żółtego i czerwonego szlaku.
Wybierając się w Góry Opawskie celem zdobycia najwyższego szczytu pasma – Biskupia Kopa, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na parkingu w okolicach ośrodka wypoczynkowego Ziemowit. Stamtąd po kilkudziesięciu metrach asfaltową drogą doszliśmy do żółtego szlaku, którym podchodziliśmy w stronę Schroniska PTTK „Pod Kopą Biskupią”. Trasa jest bardzo wygodna i szeroka, a dodatkowo praktycznie nie czuć ponad 300 metrów podejścia. Odcinek ten dosyć wolnym krokiem zajął nam ok. 60 minut. Następnie udaliśmy się czerwonym szlakiem wprost na szczyt Biskupiej Kopy. Po drodze czekają nas ładne widoki na stronę Polską i Czeską. Wejście na szczyt to kolejne 15 minut. Cała trasa od parkingu na szczyt zajęła nam niecałe 1,5 godziny.

Droga powrotna to w całości dosyć wąski i stromy szlak koloru czerwonego prowadzący do Bolkowic, skąd drogą asfaltową wróciliśmy na parking. Zejście zajęło nam niecałą godzinę.
Cała pętla zajęła nam ok. 3 godziny z postojem pod szczytem i pieczeniem chlebka na ognisku. Zdecydowanie polecamy to zestawienie szlaków.

Wieża widokowa na BIskupiej Kopie

Na szczycie po stronie czeskiej, choć tak naprawdę tylko wprawne oko zobaczy, gdzie przebiega granica, znajduje się kamienna wieża widokowa. Została wybudowana w 1898 roku i ma 18 metrów wysokości. Aby móc wejść na jej szczyt należy kupić bilet wstępu – płatność w koronach czeskich lub kartą:

  • dorośli – 20 CZK,
  • dzieci powyżej 6 lat, studenci i emeryci – 10 CZK,
  • dzieci do lat 6 za darmo.

Mapa szlaku wejścia na Biskupią Kopę

Trasa przez: Biskupia Kopa | mapa-turystyczna.pl

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u