KGP #4 Waligóra – Najostrzejsze podejście w KGP?

Waligóra (936 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Kamiennych, który jest bardzo dobrze widoczny z przełęczy Trzech Dolin. Na przełęczy znajduje się wszystkim doskonale znane Schronisko „Andrzejówka”, które często stanowi bazę wypadową na licznie krzyżujące się tu szlaki górskie. Waligóra stanowi jeden z 28 szczytów znajdujących się na liście Korony Gór Polski, która stała się powodem naszego niedzielnego spaceru.

Opisując wcześniejsze nasze zdobycze w ramach Korony Gór Polski często pojawiało się pytanie, czy byliśmy już na Waligórze. Pytanie było związane z troskę o naszą Nadię, która jest głównym motorem napędowym w machinie zdobywania wszystkich szczytów, gdyż podejście żółtym szlakiem od strony przełęczy Trzech Dolin na szczyt podobno jest krótkie, lecz bardzo intensywne. Czy sobie poradzi? Jak zareaguje na taką trasę?

kgp góry kamienne waligóra
Korona Gór Polski. Góry Kamienne – najwyższy szczyt Waligóra (936 m. n.p.m.) zaliczony.

Pewnego pięknego, niedzielnego poranka postanowiliśmy zdobyć kolejny szczyt z listy Korony Gór Polski i wybraliśmy Waligórę. Zawiązujemy mocno buty, dopasowujemy dokładnie plecak i ruszamy w drogę. Przed nami jak to mówili „krótkie, lecz treściwe” podejście. Początek to wygodna, szeroka ścieżka, lecz po chwili odbijamy w las i tutaj oznakowanie żółtego szlaku prowadzi nas wąską ścieżyną wprost do podnóża Waligóry. Ścieżka pnie się bardzo ostro pod górę. Nie jest specjalnie wydeptana, trochę luźnych kamieni oraz całe mnóstwo korzeni, na które trzeba mocno uważać, aby nie wywrócić się.

kgp waligóra profil korona gór polski
Korona Gór Polski. Żółty szlak na najwyższy szczyt Gór Kamiennych – Waligóra.

Faktycznie, „nie ma lipy” jak to mówił jeden ze znanych kulturystów. Trzeba robić bardzo duże kroki i cały czas uważać, aby nie spaść w dół. Zatem jak w takich warunkach radziła sobie nasza Nadia? Tu pewnie was zaskoczymy, bo REWELACYJNIE. Czym trudniejszy był teren tym więcej było śmiechu i woli walki o kolejny krok pod górę. Doskonale bawiła się trudnością tego podejścia. Oczywiście całą trasę staraliśmy się ją asekurować za rękę, aby nie spadła, lecz dzielnie pokonywała na własnych nóżkach każdy krok, każdy stopień.
Kilka razy zatrzymaliśmy się, aby zaczerpnąć powietrza i patrzyliśmy za siebie w dół, aby zobaczyć jak bardzo jest stromo. Aż dziwi, że ktoś postanowił wytyczyć w takim miejscu i z tak ostrym podejściem szlak. Nie przypominam sobie, żeby nawet w Tatrach było gdzieś takie podejście po wytyczonym szlaku.
Niezależnie od trudności udało się naszej Nadii zdobyć kolejny szlak w ramach Korony Gór Polski. Po pokonaniu podejścia weszliśmy na mikroskopijną polankę pośród drzew, gdzie jest wbite oznaczenie szczytu z zaznaczoną jego wysokością. Niestety sam szczyt jest po prostu brzydki. Z Waligóry nie rozpościera się żaden widok, nie ma na nim nic ciekawego – ot po prostu miejsce w lesie.

kgp góry kamienne waligóra pttk andrzejówka
PTTK Andrzejówka – Góry Kamienne.
kgp góry kamienne waligóra
Osypujące się kamienie znacznie utrudniały podejście. Bez pomocnej dłoni mamy byłoby bardzo trudno.

kgp góry kamienne waligóra

kgp góry kamienne waligóra
Chwila na złapanie drugiego oddechu, uzupełnianie węglowodanów (lizak) i napieramy pod górę.

kgp góry kamienne waligóra

kgp góry kamienne waligóra
Strome wejście na najwyższy szczyt Gór Kamiennych – Waligóra (936 m. n.p.m.).

kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra

kgp góry kamienne waligóra
Korona Gór Polski. Góry Kamienne – najwyższy szczyt Waligóra (936 m. n.p.m.) zaliczony.
kgp góry kamienne waligóra
Góry Kamienne – na szczycie Waligóry zasłużony odpoczynek po stromym podejściu.

kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra kgp góry kamienne waligóra

Waligóra informacje praktyczne

Na szczyt Waligóra można wejść żółtym, stromym szlakiem od strony schroniska „Andrzejówka”, czyli tak jak my wchodziliśmy. Można także wybrać się spokojnym prostym szlakiem od strony Pod Suchawą i zejść tą samą trasą, bo schodzić wprost do schroniska nie polecamy nikomu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *