KGP #1 – Ślęża, czyli pierwszy szczyt zdobyty

Ślęża to jeden z najbardziej popularnych celów spacerowych mieszkańców Wrocławia i okolic. W bezchmurną pogodę Wrocławianie mogą go podziwiać w trakcie malowniczych zachodów słońca. Na szczyt Ślęży prowadzi kilka, bardzo prostych szlaków dzięki czemu, praktycznie każdy weekend z ładną pogodą oblegają go niedzielni spacerowicze i rowerzyści żądni zwiększenia poziomu adrenaliny. Również my postanowiliśmy wybrać się w sobotnie popołudnie na przyjemny spacer.

Ślęża, pomimo, że ma tylko 718 m. n.p.m. wysokości, to widoczna jest z wielu kilometrów. Dawno temu było to miejsce pogańskiego kultu solarnego, a sama góra znana jest z kamiennych posągów niedźwiedzia. Jeden z nich znajduje się na szczycie zaraz obok kościoła i stanowi wdzięczną atrakcję fotograficzną dla dzieci.
Na naszą trasę zdobycia Ślęży wybraliśmy żółty szlak prowadzący z przełęczy Tąpadła. Wygodna ścieżka, w większości na tyle wyrównana, że śmiało można podjechać wózkiem. Co jakiś czas znajdują się miejsca odpoczynku, ławeczki i ścięte drewno, na których można sobie odpocząć. Spokojne wejście z naszą 3,5 letnią córką zajęło nam niewiele ponad godzinę uwzględniając przystanki na napoje, ciasteczka i podziwianie drzew.

Korona Gór Polski Ślęża
Korona Gór Polski – pierwszy szczyt – Ślęża. A czy ty byłeś już na Ślęży?

Na szczycie Ślęży przywitało nas przepiękne słońce i duża ilość piknikujących ludzi. Kilka ognisk, trochę grilli i zapach smażonej kiełbaski unoszący się w powietrzu. Z głośnika umieszczonego na kościele filialnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wydobywały się religijne pieśni – niektóre z nich w hip-hopowej aranżacji. W stronę Sobótki rozpościerał się piękny widok na okoliczne pola. Pierwszy szczyt z listy Korony Gór Polski został zdobyty.

Ślęża – ale po co to wszystko?

Ktoś może zadać pytanie: przecież w weekend Ślęża zdobywana jest przez setki turystów: malutkie dzieci w wózkach, troszkę starsze idące z rodzicami za rękę, zakochane pary, starsze osoby z kijkami, tłumy emerytów i rencistów, więc po co o tym pisać na blogu podróżniczym? Przecież to nie Everest, to nie południowa ściana Lhotse czy ekstremalnie trudny szczyt Cerro Torre w Patagonii, zatem po co? Przecież każdy może to zrobić bez zbędnego ekshibicjonizmu na blogu i facebook’u.
No właśnie każdy może wejść na Ślężę, a jednak nie wszystkim chce się ruszyć w weekend z domu i zamiast wybrać się na spacer do lasu, na łąkę lub na Ślężę wybierają parking pod supermarketem i eksplorowanie ścieżek między półkami sklepów. Druga sprawa, że najtrudniej wyjechać w rejon tuż w pobliżu naszych domów – nigdy nie ma czasu, bo to takie zwyczajne i mało atrakcyjne i nie można pochwalić się znajomym.
W sobotę w luźnych rozmowach wyszło nam, że jak myślimy o weekendowym wyjeździe w góry to od dawna pojawiają nam się te same propozycje: Ślęża, Śnieżka, ewentualnie Tatry lub Pieniny. Trochę to nudne, więc wymyśliliśmy, że aby bardziej zmobilizować się i zacząć poznawać nowe pasma górskie to musimy coś zmienić. Padł pomysł – Korona Gór Polski (ach jakie to odkrywcze – już grubo ponad 1000 osób zdobyło Koronę Gór Polski) będzie naszym katalizatorem i motorem napędowym na weekendowe wyjazdy.
Jako, że jeździmy prawie wszędzie całą rodzinką, to Nadia będzie liderem naszych wyjazdów górskich. Ona jest tu najważniejsza i będzie pilnowała, aby kompletować kolejne pieczątki ze schronisk, bo bardzo jej się podobają. Każde dziecko, a nawet dorosły lubi coś zbierać, a zbieranie pieczątek i kolejnych szczytów z listy Korony Gór Polski będzie bardzo atrakcyjnym rodzinnym wydarzeniem.

Żółty szlak: Przełęcz Tąpadła - Ślęża - Przełęcz Tąpadła.
Żółty szlak: Przełęcz Tąpadła – Ślęża – Przełęcz Tąpadła.

Nie wiem czy Was skłoniłem choćby do refleksji czy nasze wpisy będą na Was działały motywująco, ale zamierzamy udokumentować i opisać zdobycie (ale to pięknie brzmi) każdego z listy 28 szczytów.

szlak na Ślężę
Żółty szlak z przełęczy Tąpadła na Ślężę jest bardzo prosty – w sam raz dla każdego.

kgp-sleza-02 kgp-sleza-03 kgp-sleza-04

droga krzyżowa na Ślęży
Żółtym szlakiem z przełęczy Tąpadła na Ślężę prowadzi droga krzyżowa.
szlak na Ślężę
Hmmm, ja wszystko rozumiem: góry, ładne drzewka, fajny szlak, ale daleko jeszcze?
szlak na Ślężę
Wejście na górę trzeba sobie jakoś urozmaicić – robimy stuku-puku w każde oznaczone drzewo :)

szlak na Ślężę szlak na Ślężę szlak na Ślężę

Ślęża widok ze szczytu
Ślęża zdobyta!!!
Ślęża widok ze szczytu
W piękną pogodę widok ze szczytu Ślęży jest przepiękny,
nadia w podróży
Ślęża – zasłużony odpoczynek na szczycie.
schronisko na ślęży
Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko.

kgp-sleza-15

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Podziemia kościóła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży.
Ślęża posąg niedźwiedzia
Zdobycie Ślęży bez zdjęcia w tym miejscu nie liczy się :)
Ślęża posąg niedźwiedzia
Jestem taka malutka, że zdołałam przejść pod niedźwiedziem :)

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u