Laguna Balos cudowne miejsce na Krecie

Delikatny, biały piasek pod stopami, krystalicznie czysta, bardzo płytka woda o barwie turkusowo-szafirowej, w zasięgu wzroku zaledwie parę osób, czyli mamy ten rajski zakątek na wyłączność. Kto by pomyślał, że taką lagunę można znaleźć w Europie? Po prostu – Laguna Balos zaprasza.

kreta laguna balos
Laguna Balos – jedna z najczęściej fotografowanych lagun na Krecie – chyba wiem dlaczego.

Kolejny raz doświadczam tego, jak wspaniale można podróżować po bardzo turystycznych rejonach Europy bez turystycznych tłumów. Wystarczy używać z premedytacją magicznych przyimków „przed” lub „po” wraz z rzeczownikiem „sezon”. Początek kwietnia to właśnie okres przed sezonem na greckiej wyspie Kreta.

Jedziemy wąską, szutrową drogą, która prowadzi przez najbardziej wysunięty na zachód półwysep Krety, Gramvouss. Trasa nie jest trudna, jednak zwykłym samochodem osobowym pokonuje się ją bardzo wolno. Mamy do przejechania zaledwie 7 kilometrów, aby dotrzeć do prowizorycznego parkingu. Pewnie w sezonie jest szczelnie wypełniony samochodami.

kreta laguna balos
Laguna Balos – aby dojechać na parking, trzeba jechać szutrową drogą przez 7 km.

Obok naszych samochodów stoi ręcznie malowany bus dwójki Francuzów, którzy od kilku miesięcy podróżują po Krecie ze swoimi szczeniakami. Po nałożeniu kremu z wysokim filtrem, zabieramy owoce, wodę oraz kąpielówki i idziemy w stronę podobno, bajecznej laguny Balos. Zobaczymy czy to prawda.

kreta laguna balos samochód
Laguna Balos. Parking na końcu półwyspu, z którego startuje ścieżka do laguny.

Początek po płaskiej ścieżce, jeszcze bez widoku na miejsce, gdzie zamierzamy dotrzeć. Po dojściu do dróżki opadającej w dół naszym oczom ukazuje się nasz cel – laguna Balos. Wszyscy zatrzymują się na dłuższą chwilę. Na moment zapanowała cisza. Nikt nie zamierza psuć tej chwili zbędnym komentarzem, po prostu napawa się iście przepięknym widokiem.

kreta laguna balos cap tigani
Laguna Balos. Wyspa na horyzoncie to Cap Tigani, co po grecku oznacza „patelnię”

Laguna Balos to magiczne miejsce. Pierwsze co rzuca się w oczy to kolor wody. Nie mówię, tu o zwykłym, pięknym błękicie. Kolor w lagunie jest wielobarwny, przeobrażony, jakby przetworzony. Możemy określić go jako „czysty” turkus, przechodzący przez wiele odcieni, aż do soczystego szafiru. Całość potęguje czyściutki, biały piasek, który jeszcze bardziej wzmacnia paletę kontrastów.

kreta laguna balos
Laguna Balos. Delikatny piasek pięknie kontrastuje z kolorami wody.

Ze ścieżki widać jak różne głębokości wody tworzą swoistą mapę. Podobno to miejsce dawno temu było kryjówką okolicznych piratów. W oddali widać ich główną, historyczną siedzibę, czyli wyspę Gramvoussa.

laguna balos imeri gramvousa
Imeri Gramvousa (Wyspa Piratów)- na wyspie znajduje się XVI-wieczna wenecka twierdza.

Koniec opowiadania, idziemy na dół, aby móc zanurzyć się w tych wodach. Mamy początek kwietnia, zatem temperatura wody ma zaledwie kilkanaście stopni, lecz i tak jest dużo cieplejsza niż nasze rodzime Bałtyckie morze w szczycie sezonu. Dzięki temu, że jesteśmy przed sezonem, to dostąpimy przywileju, posiadania tego terenu prawie na wyłączność. Na horyzoncie zaledwie parę grupek osób, którzy tak jak my, chcą nacieszyć oko tym widokiem.

laguna balos imeri gramvousa
Laguna Balos. Przed sezonem praktycznie bez turystów, bez wycieczkowych statków – cisza i spokój.

Niestety ta magia kilka miesięcy później znika. Dzikie hordy setek turystów dziennie wyrusza z portu w Kissamos na kilku różnych statkach, aby po godzinnym rejsie w oparach procentów taniego piwa, przybyć do laguny i obok innych turystów podziwiać piękno laguny.

kreta laguna balos
Laguna Balos. Skały, piasek i woda tylko dla nas.

Laguna Balos jest doskonałym miejscem na spędzenie dnia poświęcając go na kąpiele i opalanie. Z dala od gwaru, w ciszy i spokoju, lecz przede wszystkim w niecodziennym i niesamowitym krajobrazie, możemy odpocząć od zgiełku miasta.

kreta laguna balos
Laguna Balo – przepiękne miejsce. Będąc na Krecie koniecznie trzeba je zobaczyć.

Podobno Laguna Balos jest najbardziej obfotografowanym miejscem na całej Krecie – chyba wiem dlaczego :) Zachęcam do odwiedzin poza sezonem.

Laguna Balos informacje praktyczne

Przed i po sezonie nie pływają tu żadne turystyczne statki więc najłatwiej się dostać samochodem. Pokonujemy szutrową drogę tak daleko aż się nie skończy – tam czeka nas mały parking.  Później możemy spacerować do woli.

Noclegi na Krecie

[Wszystkie poniższe noclegi są przez nas osobiście sprawdzone i szczegółowo opisane. Jeżeli chcecie dokonać rezerwacji to proszę i skorzystajcie z zamieszczonych linków do booking lub agoda -> wy zapłacicie dokładnie tyle samo, a serwis podzieli się z nami swoją prowizją dzięki czemu dostaniemy parę groszy]

Nocleg w okolicach Laguny Balos polecamy w Ledra Maleme Hotel, MálemeHotel położony zaledwie 100 metrów od morza, bardzo ekskluzywny. Ceny pokoi w sezonie zwalają z nóg, a przed sezonem udało nam się wynająć pokój za zaledwie 5,50 EUR/os za olbrzymie i wygodne pokoje. Natomiast jeżeli ktoś chce zamieszkać w centrum Chanii to polecamy bardzo klimatyczny nocleg w portowej części miasta w starej kamienicy z widokiem na morze w Rooms 47  Kandanoleontos 47, Chania.

Podczas wyjazdu na Kretę spaliśmy jeszcze w poniższych miejscach, które z czystym sumieniem możemy polecić:

  • Hotel Edelweiss, Tsoutsouros
    Malutka wioseczka, która poza sezonem zamiera. Wszystko zamknięte na ostatni spust. Hotelik przy samym morzu na końcu wioski bardzo wygodnie wyposażony.
  • Villa Asimina, Istron, Agios Nikolaos
    Hotelik na uboczu Istron komfortowo wyposażony z pięknym widokiem na morze.

PS.  Wyjazd o charakterze kanioningowym „Kreta jakiej nie znacie” odbył się w terminie 05-15.04.2013.

Więcej zdjęć z Laguna Balos można zobaczyć na stronie znajomego Kołem się toczy, który także był tam w okolicach kwietnia, czyli przed sezonem.

kreta laguna balos cap tigani
Laguna Balos. Cap Tigani – wyspa na którą da się dojść maksymalnie po pas w wodzie.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *