Chania, czyli pierwszy kontakt z Kretą

Jest ciepło, lecz nie za gorąco. Piękne, błękitne niebo usłane kłębiastymi chmurami. Rozpoczyna  się wspaniały dzień, który warto spędzić na włóczędze wąskimi uliczkami. Chania, czyli drugie pod względem wielkości miasto Krety, oferuje ciekawe miejsca, w których można posiedzieć, odpocząć, poobserwować, jak tu wolno płynie życie. Nie ma zgiełku i hałasu, nikomu nigdzie się nie śpieszy.

 kawiarnia na krecie
Chania. Poranna kawa w kawiarni to grecki rytuał rozpoczęcia dnia.

Brak pośpiechu to domena południowych krajów. Ludzie zawsze mają czas na poranną kawę w lokalnej knajpie.  Wpadają tu zarówno ludzie młodzi, przed pracą, aby poczytać gazetę, wypić pyszną kawę i zapalić papierosa, a także uczęszczają tu staruszkowie, aby spotkać się ze swoimi znajomymi i rozegrać partię w tryktraka (tavli, backgammon).

kreta backgammon tavli
Tavli. Jedna z najstarszych gier na świecie powstałą ponad 5000 lat temu w Egipcie. Obecnie znana bardziej pod nazwami backgammon lub tryk trak.

Dzieci radośnie biegają po placu, wesoło uśmiechają się. Nikt tu nie siedzi w domu, wszyscy wychodzą na ulicę i niezależnie od wieku cieszą się życiem.

kreteńczyk w kawiarni
Chania. Jedna z wielu kawiarni. Kawka i papieros – tak się rozpoczyna tutaj dzień.
kreteńczyk w kawiarni
Chania. Inna z wielu kawiarni. Stały bywalec przy porannej kawie.

Początek dnia w tym mieście  warto rozpocząć na lokalnym targu, który zaczyna się z samego rana. Okoliczni mieszkańcy wystawiają swoje plony. Pełno tu zieleniny, owoców i warzyw, czyli asortyment podobny do naszych polskich targów. Jednak tutaj wszystko jest jakieś takie, bardziej zielone i w większej ilości.

kreta lokalny targ
Chania. Lokalny targ na ulicy. Każdy znajdzie tu świeżego i soczystego coś do jedzenia.

Zaraz obok skrzynki z jabłkami znajduje się siatka ślimaków górskich, coś czego nie sposób znaleźć u nas w kraju. A szkoda, ponieważ podawane z czosnkiem i masełkiem, są po prostu wyborne.

kreta chania lokalny targ ślimaki górskie
Chania. Lokalny targ oferuje również przepyszne ślimaki górskie, które za parę godzin pojawią się na talerzach w większości domów.

Na greckim targu nigdy nie może zabraknąć serów i oliwy. Feta w olbrzymich kostkach zanurzonych w wielkich beczkach wypełnionych solanką tylko czeka na klienta. Ach jaka ona pyszna.

kreta chania lokalny targ
Chania. Lokalny targ na którym można zaopatrzyć się w przepyszne sery.

Okolice nadbrzeża w Chania są bardziej turystyczne, choć o tej porze roku (początek kwietnia) turystów nie ma zbyt wielu. Otwarte bary nad samym brzegiem tylko czekają na rozpoczęcie sezonu. Część z nich jest już otwartych, część się dopiero przygotowuje.

kreta chania latarnia
Chania. Szlak spacerowy po nadbrzeżu.
kreta chania latarnia
Chania. Wenecka latarnia morska pomaga wpłynąć żeglarzom do portu.

Jednak to, co jest najciekawsze znajduje się w głębi lądu. Wąskie uliczki, klimatyczne kamienice, kolorowe budynki.  Nawet malutkie sklepiki wystrojone pod turystów tworzą niesamowitą atmosferę. Wszystko pieczołowicie przygotowane i przemyślane w najdrobniejszym szczególe.

kreta chania uliczki
Chania. Kolorowe fasady budynków zachęcają na spacer po uliczkach.
kreta chania uliczki
Chania. Teraz już wiemy na jakiej ulicy się znajdujemy.

Co krok możemy wstąpić do malutkiej restauracyjki na obiad lub coś do picia. Każda z nich prześciga się w oferowanym menu, lecz przede wszystkim w wystroju. Wszystko po to, aby przyciągnąć do siebie turystę.

kreta chania uliczkikreta chania uliczki
kreta chania uliczkikreta chania kot

Na koniec zostawiamy sobie wizytę w wybudowanej w 1923 roku hali targowej, która uważana jest za jedną z najładniejszych w całej Grecji.

kreta chania hala targowa
Chania. Hala targowa (Dimotiki Agora Chanion) powstała w 1913 roku na wzór hali targowej w Marsylii.
kreta chania hala targowa
Chania. Hala targowa – Dimotiki Agora Chanion. Po dziś dzień służy mieszkańcom.

To doskonałe miejsce na zakupy lokalnych produktów, których znajdziemy tu całe mnóstwo. Ser feta, oliwki, pyszna oliwa z oliwek, raki, mydełka, owoce morza, chałwa i wiele innych. Niestety  można tu znaleźć także wiele turystycznych pamiątek, które jak dla mnie psują klimat tego bardzo interesującego miejsca.

kreta chania sery
Chania. Hala targowa wypełniona jest stoiskami z pysznymi serami. Jest co degustować.
owoce morza
Chania. Hala targowa – ktoś ma ochotę na owoce morza? Aż ślinka cieknie.
ośmiornica
Chania. Hala targowa w której można nabyć smakowicie wyglądającą ośmiornicę.

Chania informacje praktyczne

Chania dla większości turystów to brama wjazdowa i wyjazdowa na Kretę. Jednak to ciekawe miasto, aby w nim chwilę pobyć i poczuć tutejszy klimat i dalej pojechać w głąb wyspy.

Jeżeli przylecieliście lub zaraz wylatujecie z Chanii i szukacie noclegu to polecamy bardzo klimatyczny nocleg w portowej części miasta w starej kamienicy z widokiem na morze w Rooms 47  Kandanoleontos 47, Chania.

PS. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co można zobaczyć na Krecie to zapraszam na bloga Karola do wpisu „Kreta ciekawe miejsca„.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *