Kolorowe podwórka we Wrocławiu – Nietypowa atrakcja Wrocławia przy ul. Roosevelta na Nadodrzu

Szare, brudne i często odrapane kamienice znajdujące się w dzielnicy Wrocławia Nadodrze kilka lat temu częściowo zostały pokryte niesamowitymi barwami, malowidłami i ceramiką. Na ścianach pojawiły się malowidła dinozaurów, zwierząt znanych z podwodnego świata, postaci z kreskówek, a także sami mieszkańcy i ich pupile. Jak z szarego i nijakiego podwórka powstało ciekawe miejsce coraz liczniej odwiedzane przez turystów? Zaglądnijmy na kolorowe podwórka we Wrocławiu i przespacerujmy się podwórkami przy ulicy Roosevelta.

Odnajdźmy na mapie Wrocławia dzielnicę Nadodrze, a w niej ulicę Roosevelta. Stare kamienice z XIX wieku wyglądają całkiem zwyczajnie i nikt kto jest tu pierwszy raz, nawet nie podejrzewa, że ich podwórza skrywają w swoich wnętrzach ferie barw, malunków i niecodziennych obrazków. Odnajdźmy bramę i wejdźmy do środka.
Wstyd się przyznać, ale mieszkamy we Wrocławiu od kilkunastu lat, a jeszcze nie mieliśmy okazji, zobaczyć na własne oczy, tych kolorowych podwórek. Sobota była piękna i słoneczna, więc postanowiliśmy nadrobić tę zaległość.

Kolorowe podwórka we Wrocławiu – „Niemural” na Nadodrzu

W 2014 roku za sprawą artysty Mariusza Mikołajka powstał pomysł na projekt „Podwórko nasze atelier”, który wraz z zespołem koordynowali, namawiali i wspierali mieszkańców kamienic i innych artystów, aby dzieło to mogło zostać zrealizowane. Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej (OKAP) pomagał mieszkańcom odkryć w nich drzemiące pasje i malarskie umiejętności. Podobno malowali tu seniorzy, rodzice, a także dzieci. Wszyscy się zaangażowali, aby stworzyć coś swojego, czasami bardzo osobistego, ale przede wszystkim, aby zmienić szarość podwórza w coś oryginalnego.
Na ścianach zobaczymy kosmiczne postaci, dużo zieleni i przyrody, a także liczne zwierzęta. Przez wiele metrów ściany przeniesiemy się pod palmy w tropiki, zanurkujemy, aby móc podziwiać kolorowe rybki i rafę koralową, a także spojrzymy oko w oko wielkiemu waleniowi. To, co wielu może zaskoczyć, to odkryjemy tu liczne portrety. Nie są to przypadkowe postaci, a mieszkańcy tych kamienic.
Często możemy spotkać tu pana Zenona Dębowskiego (niestety nie mieliśmy szczęścia), który z chęcią opowiada o projekcie i dziełach. Sam jest autorem wielu rzeźb i płaskorzeźb w tym projekcie. Zwróćcie uwagę na rzeźbę wielkiej osy wtopionej w elewację budynku. Pod nią wmurowano „kapsułę czasu”, gdzie znajdują się podpisy wszystkich artystów i mieszkańców biorących udział w tym projekcie.
A dlaczego o tym miejscu mówi się, że to „niemural” na Nadodrzu? Powód jest dosyć prosty. Na projekt ten składają się liczne malowidła, ale także rzeźby, płaskorzeźby i inne formy trójwymiarowe.wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta

Kolorowe podwórka we Wrocławiu: Podwórko – odkrywanie sztuki

Idziemy na drugą stronę ulicy Roosevelta. Popularność pierwsze podwórka stała się tak duża, że sąsiedzi z naprzeciwka też chcieli upiększyć swoje i zabrali się za przyozdobienie swoich ścian. Tak powstał projekt „Podwórko – odkrywanie sztuki”. To kolejny przykład na to, że jak komuś się chce i potrafi swoją energią zarazić innych, to może powstać coś pięknego. Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej wraz z okolicznymi mieszkańcami stworzyli ponad 1200 m2 kolorowej powierzchni na ścianach kamienic. Wspólna praca, pomysły i przede wszystkim integracja mieszkańców zaowocowała takim kolorowym punktem na mapie Wrocławia.
Przez szeroką i pięknie wymalowaną szarościami bramę, wchodzimy na drugie kolorowe podwórko. Znajdziemy tu bardzo znane kopie dzieł Van Gogha, Muncha czy Fridy. Przeniesiemy się zobaczyć naskalne malowidła z jaskini Lascaux, a także podobizny rodem ze starożytnego Egiptu.
Byliśmy bardzo zadowoleni, że w końcu tu trafiliśmy. To super miejsce, które uważamy, że będzie stanowiło ciekawą atrakcję Wrocławia. Ależ było miło móc spacerować w takim miejscu i podziwiać malunki. Przypomniały nam się czasy, gdy z roczną Nadią w wózku szukaliśmy kolejnych murali w Georgetown w Malezji czy kilka lat później robiliśmy zdjęcia w stolicy Słowenii oglądając AKC Metelkova mesto – czyli nieformalne centrum kultury alternatywnej Lublany.wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta wrocław kolorowe podwórka nadodrze roosevelta

Gdzie są kolorowe podwórza we Wrocławiu?

Kolorowe podwórka znajdują się we Wrocławiu w dzielnicy Nadodrze. Wystarczy odszukać niezbyt długą ulicę Franklina Delano Roosevelta i przejść przez jedną z bram na podwórko znajdujące się za kamienicami. Nawet jest zaznaczone na Google maps. Po jednej i drugiej strony ulicy znajdziecie kolorowe podwórka i koniecznie pamiętajcie, aby zobaczyć oba miejsca. Nie ma tu biletów, wejście jest za darmo, jednak pamiętajcie, że to miejsce, gdzie normalnie żyją mieszkańcy w kamienicach i warto uszanować ich prywatność.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u