Kolorowe podwórka we Wrocławiu – Nietypowa atrakcja Wrocławia przy ul. Roosevelta na Nadodrzu
Szare, brudne i często odrapane kamienice znajdujące się w dzielnicy Wrocławia Nadodrze kilka lat temu częściowo zostały pokryte niesamowitymi barwami, malowidłami i ceramiką. Na ścianach pojawiły się malowidła dinozaurów, zwierząt znanych z podwodnego świata, postaci z kreskówek, a także sami mieszkańcy i ich pupile. Jak z szarego i nijakiego podwórka powstało ciekawe miejsce coraz liczniej odwiedzane przez turystów? Zaglądnijmy na kolorowe podwórka we Wrocławiu i przespacerujmy się podwórkami przy ulicy Roosevelta.
Odnajdźmy na mapie Wrocławia dzielnicę Nadodrze, a w niej ulicę Roosevelta. Stare kamienice z XIX wieku wyglądają całkiem zwyczajnie i nikt kto jest tu pierwszy raz, nawet nie podejrzewa, że ich podwórza skrywają w swoich wnętrzach ferie barw, malunków i niecodziennych obrazków. Odnajdźmy bramę i wejdźmy do środka.
Wstyd się przyznać, ale mieszkamy we Wrocławiu od kilkunastu lat, a jeszcze nie mieliśmy okazji, zobaczyć na własne oczy, tych kolorowych podwórek. Sobota była piękna i słoneczna, więc postanowiliśmy nadrobić tę zaległość.
Spis treści
Kolorowe podwórka we Wrocławiu – „Niemural” na Nadodrzu
W 2014 roku za sprawą artysty Mariusza Mikołajka powstał pomysł na projekt „Podwórko nasze atelier”, który wraz z zespołem koordynowali, namawiali i wspierali mieszkańców kamienic i innych artystów, aby dzieło to mogło zostać zrealizowane. Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej (OKAP) pomagał mieszkańcom odkryć w nich drzemiące pasje i malarskie umiejętności. Podobno malowali tu seniorzy, rodzice, a także dzieci. Wszyscy się zaangażowali, aby stworzyć coś swojego, czasami bardzo osobistego, ale przede wszystkim, aby zmienić szarość podwórza w coś oryginalnego.
Na ścianach zobaczymy kosmiczne postaci, dużo zieleni i przyrody, a także liczne zwierzęta. Przez wiele metrów ściany przeniesiemy się pod palmy w tropiki, zanurkujemy, aby móc podziwiać kolorowe rybki i rafę koralową, a także spojrzymy oko w oko wielkiemu waleniowi. To, co wielu może zaskoczyć, to odkryjemy tu liczne portrety. Nie są to przypadkowe postaci, a mieszkańcy tych kamienic.
Często możemy spotkać tu pana Zenona Dębowskiego (niestety nie mieliśmy szczęścia), który z chęcią opowiada o projekcie i dziełach. Sam jest autorem wielu rzeźb i płaskorzeźb w tym projekcie. Zwróćcie uwagę na rzeźbę wielkiej osy wtopionej w elewację budynku. Pod nią wmurowano „kapsułę czasu”, gdzie znajdują się podpisy wszystkich artystów i mieszkańców biorących udział w tym projekcie.
A dlaczego o tym miejscu mówi się, że to „niemural” na Nadodrzu? Powód jest dosyć prosty. Na projekt ten składają się liczne malowidła, ale także rzeźby, płaskorzeźby i inne formy trójwymiarowe.
Kolorowe podwórka we Wrocławiu: Podwórko – odkrywanie sztuki
Idziemy na drugą stronę ulicy Roosevelta. Popularność pierwsze podwórka stała się tak duża, że sąsiedzi z naprzeciwka też chcieli upiększyć swoje i zabrali się za przyozdobienie swoich ścian. Tak powstał projekt „Podwórko – odkrywanie sztuki”. To kolejny przykład na to, że jak komuś się chce i potrafi swoją energią zarazić innych, to może powstać coś pięknego. Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej wraz z okolicznymi mieszkańcami stworzyli ponad 1200 m2 kolorowej powierzchni na ścianach kamienic. Wspólna praca, pomysły i przede wszystkim integracja mieszkańców zaowocowała takim kolorowym punktem na mapie Wrocławia.
Przez szeroką i pięknie wymalowaną szarościami bramę, wchodzimy na drugie kolorowe podwórko. Znajdziemy tu bardzo znane kopie dzieł Van Gogha, Muncha czy Fridy. Przeniesiemy się zobaczyć naskalne malowidła z jaskini Lascaux, a także podobizny rodem ze starożytnego Egiptu.
Byliśmy bardzo zadowoleni, że w końcu tu trafiliśmy. To super miejsce, które uważamy, że będzie stanowiło ciekawą atrakcję Wrocławia. Ależ było miło móc spacerować w takim miejscu i podziwiać malunki. Przypomniały nam się czasy, gdy z roczną Nadią w wózku szukaliśmy kolejnych murali w Georgetown w Malezji czy kilka lat później robiliśmy zdjęcia w stolicy Słowenii oglądając AKC Metelkova mesto – czyli nieformalne centrum kultury alternatywnej Lublany.
Gdzie są kolorowe podwórza we Wrocławiu?
Kolorowe podwórka znajdują się we Wrocławiu w dzielnicy Nadodrze. Wystarczy odszukać niezbyt długą ulicę Franklina Delano Roosevelta i przejść przez jedną z bram na podwórko znajdujące się za kamienicami. Nawet jest zaznaczone na Google maps. Po jednej i drugiej strony ulicy znajdziecie kolorowe podwórka i koniecznie pamiętajcie, aby zobaczyć oba miejsca. Nie ma tu biletów, wejście jest za darmo, jednak pamiętajcie, że to miejsce, gdzie normalnie żyją mieszkańcy w kamienicach i warto uszanować ich prywatność.