Wieża w Kotowicach – ciekawa atrakcja niedaleko Wrocławia

Lubicie wieże widokowe? Nie macie pomysłu na ciekawy spacer w okolicach Wrocławia? Późno wstaliście, ale jest piękna pogoda i chcecie dobrze wykorzystać weekendowy czas? A może chcecie zobaczyć zakola Odry z lotu ptaka? Wieża w Kotowicach to miejsce, które powinno Wam się spodobać.

Jest leniwa niedziela. Wstaliśmy dosyć późno, bo nie mieliśmy specjalnie planów wyjazdowych, a za oknem była piękna pogoda. Niebieskie niebo, białe chmurki i słoneczko. Jednym słowem szkoda byłoby zmarnować taki piękny dzień, więc zaczęliśmy szybko szukać miejsca, gdzie udać się na malowniczy spacer. W głowie pojawił się szybko pomysł – wieża widokowa w Kotowicach.
Wieża w Kotowicach położona jest zaledwie 20 km od Wrocławia, a jeszcze nigdy tam nie byliśmy. Umówiliśmy się ze znajomymi na miejscu, a w międzyczasie spakowaliśmy trochę jedzenia na piknik i wybraliśmy się na mini wycieczkę.

Spacer do wieży widokowej w Kotowicach

Do samej wieży prowadzi wybrukowana droga pośrodku lasu. Jest zielono, ciepło i przyjemnie. Dookoła słychać pięknie śpiewające ptaki. Okolice te, to Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 – Grądy Odrzańskie. Warto dobrze rozglądać się, bo występuje tu ponad 100 różnych gatunków ptactwa.
Zaledwie po kilku minutach drogi, po lewej stronie dostrzeżemy przebijający przez listowie spory akwen wodny. Piękne miejsce. Cisza, spokój, słoneczko świeci, a dookoła nas nie ma nikogo. Zatrzymaliśmy się tu na dłuższą chwilę, aby zrobić, choć kilka zdjęć. To doskonałe miejsce na spędzenie słonecznego popołudnia, jednak idziemy dalej, gdyż chcemy dojść do naszego dzisiejszego celu, wieży w Kotowicach.
Chwilę później docieramy do niewielkiego mostu położonego nad starorzeczem o wiele mówiącej nazwie „Żółta woda”. Niektórzy twierdzą, że to staw rybny, ale bez ryb. Nie znam się, ale patrząc na żółto-brązowy kolor wody, to jestem w stanie uwierzyć, że żadna ryba w takich warunkach nie chce pływać.
Dochodzimy do celu naszej wędrówki – wieża widokowa w Kotowicach.

Wieża w Kotowicach

Wieżę w Kotowicach oddano do użytku w czerwcu 2012 roku. Metalowa, dosyć ciekawa konstrukcja, ma 40 metrów wysokości Piękne widoki możemy podziwiać z trzech tarasów widokowych. Na sam szczyt wejdziemy po ponad 200 ażurowych, metalowych stopniach, co dla osób z lękiem wysokości lub niepewnie czujących się wysoko nad ziemią, może stanowić nie lada wyzwanie. Zdecydowanie polecamy przełamać swoje lęki, gdyż widoki są zdecydowanie warte zachodu.
Warto też wspomnieć, że wieża „pracuje” to znaczy lekko kołysze się na wietrze, co jeszcze bardziej może potęgować w niektórych strach. Będąc na wieży, słyszeliśmy wiele westchnień, obawy patrzenia w dół i niepewności niektórych turystów.
Wybudowanie wieży kosztowało 1,5 mln złotych, z czego 1/3, to były fundusze pozyskane z Unie Europejskiej. Wieża w Kotowicach troszkę swoim kształtem przypomina nam niesamowitą wieżę widokową na Trójgarbie.

kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechniceBędąc w takim miejscu, nigdy nie mogę się zdecydować, czy tego rodzaju atrakcja podoba mi się, czy nie. Jest to temat mocno dyskusyjny. Wieża na pewno nie jest naturalnym elementem pięknego krajobrazu, a jednak stanowi nie lada atrakcję dla przyjezdnych turystów i pozwala zobaczyć okolicę z lotu ptaka. Podobno jak magnes przyciąga do siebie licznych miłośników pięknych widoków. Gmina Siechnice na swojej stronie internetowej przywołuje, że w 2016 roku słuchacze Radia Wrocław, swoimi głosami zdecydowali, że wieża w Kotowicach zajęła 2. miejsce pośród najlepszych wież widokowych na Dolnym Śląsku.
Niedziela była piękna, więc widoki z wieży były niesamowite. Dookoła można było podziwiać panoramę Siechnic, Czernicę, pięknie wijące się zakola Odry, Wrocław, a także w oddali widać było Ślężę. Zdecydowanie to doskonała atrakcja w okolicach Wrocławia.

kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice kotowice wieża widokowa wieża w kotowicach siechnice

Most kolejowy w Czernicy

Kilkaset metrów dalej znajduje się piękny stary most kolejowy w Czernicy, który łączy Czernicę z Kotowicami. Most oddano do użytku 1 października 1909 roku. Tędy przebiegała trasa pomiędzy Brochowem a Miłoszycami. Ma 430 metrów długości. W 1935 roku dokonano jego przebudowy, natomiast podczas II wojny został mocno zniszczony i dopiero w 1959 roku go odbudowano i udostępniono ponownie do użytku.
Warto się tu przespacerować. Most złożony jest z wielkich nitowanych kratownic, które wyglądają, jakby lata świetności upłynęły dawno temu i od dawna był wyłączony z użytku. Jednak to nadal czynny most kolejowy, po którym przejeżdżają zarówno pociągi towarowe jak i osobowe. Dlatego bardzo uważajcie czy aby nie nadjeżdża jakiś pociąg. Dla nas wygląda on przepięknie i stanowi niesamowite tło dla klimatycznych sesji zdjęciowych. Wzdłuż całego mostu znajduje się drewniana ścieżka, po której można bezpiecznie przejść na druga stronę Odry. Koniecznie zwróćcie uwagę na pięknie zdobioną balustradę.
Warto wspomnieć, że most kolejowy w Czernicy był wykorzystany jako sceneria na planie dobrze wszystkim znanym filmu Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”.czernica most kolejowy czernica most kolejowy czernica most kolejowy czernica most kolejowy czernica most kolejowy czernica most kolejowy czernica most kolejowy

Wieża w Kotowicach informacje praktyczne

Wieża w Kotowicach – dojazd i parking

Wieża widokowa znajduje się w małej wsi Kotowice leżącej na terenie gminy Siechnice. Dokładnie to sama wieża stoi w przysiółku Utrata położonym blisko Odry. Samochód najlepiej zaparkować we wsi Kotowice. Wzdłuż ulicy Odrzańskiej, przy okolicznym sklepie, znajdziemy kilkanaście miejsc parkingowych. Warto mieć na uwadze, że w pogodny weekend, dosyć szybko są zajmowane.
Do wieży prowadzi wybrukowana droga, która jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego (poza mieszkańcami przysiółku). Dojście to ok. 2,2 km i zajmuje ok. 25 min.
Uwaga! Z mojej strony ogromna prośba o respektowanie obowiązującego tu zakazu ruchu na drodze (znajduje się przynajmniej w dwóch miejscach). Niestety podczas naszego spaceru, kilkoro nieodpowiedzialnych turystów złamało zakaz i podjechało pod samą wieżę samochodem.

Wieża w Kotowicach – godziny otwarcia

Wieża jest dostępna za darmo. Oficjalnie można na nią wejść codziennie od 10:00 – 20:00 od marca do października. Teoretycznie bramki na dole zliczają maksymalną ilość 30 osób, które w jednym czasie mogą przebywać na wieży, lecz podczas naszego pobytu były nieczynne.

Wieża w Kotowicach – trasy rowerowe

W trakcie naszej wycieczki na wieżę znajomi wspominali nam, że warto do Kotowic wybrać się na rowerze. Niestety Nadia jest jeszcze za mała, aby zrobić kilkadziesiąt kilometrów jednego dnia na rowerze, ale po powrocie do domu spojrzeliśmy na trasy rowerowe udostępnione na portalu https://www.rowerem.info/ i znaleźliśmy super propozycję.
Szlak DOT71. Szlak Odry cz. II to niewiele ponad 35-kilometrowa niebiesko znakowana pętla z Opatowic do Kotowic, którą dojedziemy na wieżę, a po drodze zobaczymy kilka interesujących miejsc tj. wyspa Opatowicka, jaz i śluza Bartoszowice, Zalew Bajkał, podobno bardzo malownicze Jezioro Dziewicze, Jezioro Panieńskie czy Małą Szwecję. Dla osób posiadających odpowiedni rower warto lekko odbić z trasy i przejechać się po single tracku Kotowice.
No nic, następnym razem obowiązkowo wybierzemy się tu na rowerze.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u