Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – atrakcja Dolnego Śląska

Kolorowe Jeziorka to jedna z wielu interesujących atrakcji Dolnego Śląska. To kompleks niewielkich jeziorek, które przyciągają turystów swoją niesamowitą barwą kontrastującą z zielonym listowiem ściany lasu. To bardzo interesujące miejsce na weekendowy spacer.

Kolorowe jeziorka to miejsce, które powstało w 1902 roku na terenie ówczesnej kopalni łupków pirytonośnych w okolicach Wielkiej Kopy. Obecnie to teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu 4 jeziorka: Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielone Jeziorko. Nazwy jeziorek wzięły się od koloru wody. Specyficzne właściwości związków chemicznych występujących w skałach i glebie wpływają na jej barwę.
Miejsce spodobało się aż tak bardzo, że w 2011 roku Kolorowe Jeziorka znalazły się na III miejscu plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic Traveler.

Kolorowe Jeziorka – atrakcja Dolnego Śląska

Żółte Jeziorko

Nasz spacer rozpoczynamy od Żółtego Jeziorka. Jest to niewielki staw wypełniony wodą. Na brzegu jeziorka widać, że poziom wody bywa bardzo różny. Wszystko zależy od obfitości deszczu. Dostępu do brzegu broni duża skała, w której został wydrążony niewielki tunel, po którego przejściu dochodzimy do samej tafli wody.
Żółtej barwy wody było nam dosyć trudno dostrzec. Pewnie wszystko zależy od pory roku i dnia.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko żółte
Do jeziorka Żółtego wchodzi się tunelem.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko żółte

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko żółte
Jeziorko Żółte – trudno dostrzec tu żółtą barwę prawa?

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko żółte

Purpurowe Jeziorko

W tym miejscu w 1785 roku została uruchomiona kopalnia „Nadzieja”, w której z łupków łyszczykowych pozyskiwano piryt. Piryt swoją żółtawą barwą mocno przypomina złoto, dlatego minerał ten często nazywany jest złotem głupców. Teren jeziorka jest nieregularny i poszarpany. Ma ok. 430 metrów długości oraz 110 metrów szerokości. Dookoła są liczne ścieżki, wzniesienia, górki i strome zejścia, co daje mu troszkę tajemniczości. Poziom wody w jeziorze bardzo mocno zależy od pory roku i ilości opadów.
Wszelkie opisy i sama nazwa tego jeziorka podają, że ze względu na roztwór kwasu siarkowego, woda ma purpurowy kolor. Nie wiem, może się nie znam, ale jak dla mnie to woda ma raczej ciemnobrązową barwę.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko purpurowe
Jeziorko Purpurowe.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko purpurowe kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko purpurowe kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko purpurowe kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko purpurowe

Błękitne Jeziorko

W 1793 roku w tym miejscu otwarto kopalnię „Nowe Szczęście”. Po zakończeniu eksploatacji złóż, wyrobisko zostało zalane wodą. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać przepiękne widoki.
Błękitne Jeziorko jest chyba najbardziej fotogenicznym miejscem na terenie kompleksu Kolorowych Jeziorek. Ma przepiękną błękitną barwę, która jest jeszcze bardziej dostrzegana w piękny słoneczny dzień. Jego kolor pięknie kontrastuje z zieloną ścianą lasu. Znajdziemy tu kilka ławeczek, gdzie można w ciszy i spokoju odpocząć.kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko błękitne

Zielone Jeziorko – Zielony Stawek

Ostatnim jeziorkiem jest oddalone o ok. 1 km i kilkanaście minut marszu zielonym szlakiem w stronę Wielkiej Kopy, Zielone Jeziorko. To tymczasowa, niewielka sadzawka położona zaraz przy szlaku. Podobno przez wiele lat jeziorko było zupełnie wyschnięte. W tym miejscu w latach 1790 – 1902 działała kopalnia „Gustaw”, z której pozyskiwano siarczan miedzi i żelaza.
Obecnie jeziorko to wygląda jak zwykła, większa kałuża o kolorze błota. Nie sposób tu odszukać zielonej barwy wody. Miejsce jak dla nas mało interesujące i spokojnie można je pominąć podczas wycieczki na Kolorowe Jeziorka.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko zielone
Jeziorko Zielone ukryte jest w lesie i często znika.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko zielone kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk jeziorko zielone

Jeżeli szukacie ciekawego pomysłu na niedzielny, rodzinny spacer to Kolorowe Jeziorka będą doskonałym pomysłem.

Kolorowe jeziorka informacje praktyczne

Kolorowe jeziorka znajdują się we wsi Wieściszowice położonej niedaleko Marciszowa na Dolnym Śląsku. Po drodze znajduje się oznakowanie, które zaprowadzi nas na parking. Jeden jest w samej wiosce (5 zł za postój), a drugi parking (10 zł za postój) znajduje się kilkaset metrów wyżej przy samej bramie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Wstęp do Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny.
Zielony szlak poprowadzi nas przez wszystkie jeziorka. Trasa wiedzie przez las. Jest prosta, wygodna i przyjemna, a suma podejść to zaledwie 200 metrów. Ścieżka jest dosyć równa, ale sądzę, że wybranie się z wózkiem może być mało wygodnym rozwiązaniem. Zwiedzanie Kolorowych jeziorek zajmuje ok. 1,5 godziny i ma ok. 3,5 km długości. Wszystko zależy, ile czasu spędzimy nad każdym z jeziorek. W okolicach każdego z nich znajduje się wiele ścieżek. Przy Żółtym jeziorku jest sklepik i mini bar, gdzie możemy coś zjeść lub uzupełnić płyny. Na szlak można zabrać ze sobą psy, które muszą być prowadzone na smyczy.

Jeżeli macie taką możliwość to polecamy przyjechać tu w środku tygodnia – będziecie mieli ciszę i spokój i pewnie nikogo nie spotkacie. W weekendy bywa tu sporo ludzi, a już w długie weekendy zdecydowanie omijajcie Kolorowe jeziorka z daleka.

Przy samym wejściu do Parku jest nieduże pole namiotowe, gdzie można rozbić swój namiot lub postawić campera.
Jeżeli lubicie kuchnię myśliwską, to będąc w tych okolicach, polecam przejechać ok. 11 kilometrów do Kaczorowa, gdzie znajduje się Karczma Podgórzanka. To przepyszne, jedzenie obfitujące w dania z dziczyzny i drobiu. Polecamy spróbować pierogów ruskich, królika w śmietanie, gęsi oraz dań z dzika. Palce lizać.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u