Edmundova soutěska – czyli jak zobaczyć czeską Niagarę

Słyszeliście o czeskiej Niagarze? A o przełomie rzeki Kamenica? Pomimo, że jesteśmy odporni na chwyty marketingowe to chcieliśmy przejść szlak zwany Edmundova soutěska, po to, żeby móc przepłynąć łódkami w bardzo ciekawej scenerii Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko). Jest to doskonała atrakcja dla całych rodzin. Zarówno dzieci i dorośli będą zadowoleni z tej formy spędzenia wolnego czasu.

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Czeska Szwajcaria. Edmundova soutěska – przełom rzeki Kamenice.

Naszą dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy w Hřensko, gdzie wita nas wielki bilbord z nakreśloną trasą. Szeroka ścieżka wzdłuż rzeki Kamenica jest bardzo wygodna i dostępna nawet dla dzieci w wózkach, które dosyć często mijamy na swojej trasie. Dookoła piękna roślinność i wolno płynąca rzeka. Trasa jakich wiele, lecz najważniejszy jest fakt, że dochodzimy do miejsca, gdzie nie można suchą stopą kontynuować szlaku. Tutaj należy wsiąść do zielonej łódki i dalszą cześć przypłynąć z przewodnikiem. Zwłaszcza dla maluchów to nie lada atrakcja.
Wpływamy w przepiękne rejony. Strzeliste ściany sięgające 150 metrów otaczają nas z obu stron rzeki. Przewodnik nieśpiesznie odpycha łódkę przy użyciu drewnianego kija od dna niezbyt głębokiej Kamenicy wskazując liczne formacje skalne, które przypominają znane postaci i zwierzęta. W wielu miejscach widać liczne mielizny. Niezmącona niczym cisza, spokój i delikatny plusk wody. Czysta przyjemność. Po chwili dopływamy w miejsce, gdzie znajduje się słynna czeska Niagara. Wiedzieliście, że taka istnieje? Ledwo ciurkająca woda po mokrej, obłej skale kompletnie nie przypomina oryginału. Przewodnik prosi o przygotowanie aparatów i pociąga za linkę odblokowując jakąś tamkę i przez chwilę możemy obserwować „wielką” czeską Niagarę. Marketing w czystej postaci, bo efekt mizerny, jednak nie po to przyjeżdżają tu turyści. Możliwość przepłynięcia w przepięknej scenerii łódką robi wrażenie.
Po wyjściu z łódki czeka nas kolejny spacer, który możemy ukończyć w Mezni lub możemy wybrać wariant kontynuacji trasy żółtego szlaku do kolejnej, krótszej przeprawy łódką. Tym razem widoki nie są już tak spektakularne, ale nadal przyjemnie pokonuje się tę część szlaku.
Na sam koniec czeka nas wybór. Możemy pójść w stronę Mezni Louka (krótszy wariant) lub dojść niebieskim szlakiem do Vysoka Lipa. Co kto lubi. Edmundova soutěska to bardzo łatwy szlak z ciekawą opcją pływania łódką pośród wspaniałej scenerii i jak widać cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Zaczynamy trasę przełomu rzeki Kamenica małym mostkiem.

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Pierwsza przeprawa łodzią na szlaku Edmundova soutěska.

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Jeden z przewoźników łódki.

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska

Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska czeska Niagara
Czeska Niagara na trasie spływu łódką – niezły chwyt marketingowy.
Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Koniec trasy pierwszej przeprawy łódką.
nadia w podróży
Nadia na trasie Edmundova soutěska.
Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska
Często trasa Edmundova soutěska prowadzi pod skalnymi okapami.
Czeska Szwajcaria Divoká soutěska
Divoká soutěska (Dziki wąwóz) – Druga przeprawa łódką.

Czeska Szwajcaria Divoká soutěska Czeska Szwajcaria Divoká soutěska Czeska Szwajcaria Edmundova soutěska Czeska Szwajcaria Divoká soutěska

Edmundova soutěska informacje praktyczne

Ciekawy żółty szlak nazywany Edmundova soutěska lub Tichá soutěska można zacząć w Hřensko lub Mezni Louka lub wersja krótsza w Mezni. Szlak ten w części pokonuje się w specjalnych łódkach. Możemy tego dokonać w dwóch miejscach. Kilka statystyk długości przejść, które będą pomocne przy planowaniu swojej wycieczki: Hřensko – I przeprawa łódką (czas ok. 20 min), II-ga przeprawa łódką (Divoká soutěska) (czas ok. 20 min), dojście do skrzyżowania z zielonym szlakiem prowadzącym do Mezna (czas ok 10 min), dojście do II przeprawy łódką (czas ok. 10 min), II-ga przeprawa łódką (czas ok 10 min), dojście do skrzyżowania z niebieskim szlakiem (czas ok 20 min), dojście do Mezni Louka (czas ok 20 min) lub dojście do Vysoka Lipa (czas ok 45 min).
Koszt łódki to 80 CZK za dłuższą przeprawę (Edmundova soutěska) oraz 60 CZK za krótszy odcinek (Divoká soutěska).

PS. Czeską Szwajcarię odwiedziliśmy w terminie 20-23.08.2015.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *