Eno SingleNest – turystyczny hamak oraz system taśm Eno Atlas – recenzja

Hamaki coraz częściej pojawiają się na liście ekwipunku, który ze sobą zabieramy na łono przyrody, pod namiot, kemping czy w góry. Możemy w nim wygodnie poleżeć, spać czy odpocząć po ciężkim dniu. Przetestowaliśmy hamak turystyczny firmy ENO SingleNest oraz system taśm do jego zamontowania Eno Atlas.

Wielokrotnie jeżdżąc pod namiot, brakowało nam miejsca, gdzie będziemy mogli poleżeć, poczytać książkę, nacieszyć się widokiem i ciszą zwłaszcza w trakcie zachodu słońca. Po całym dniu aktywności chciałoby się wyciągnąć i odpocząć. Często na polach namiotowych spotykaliśmy ludzi leżących w hamakach. Postanowiliśmy, że i my musimy spróbować, czy nam się spodoba i czy ta forma odpoczynku będzie nam odpowiadała.

eno singlenest hamak turystyczny

Zatem do naszego zestawu kempingowego doszedł nowy produkt – hamak turystyczny SingleNest oraz system taśm Atlas do jego powieszenie firmy Eno. Eno to amerykańska firma, która od ponad 20 lat specjalizuje się w sprzedaży hamaków. Budowę firmy rozpoczęli od jeżdżenia busem po wszelkiego rodzaju festiwalach muzycznych, gdzie sprzedawali swoje pierwsze hamaki.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Campingshop.pl, który dostarczył nam do testów hamak Single Nest firmy Eno.

Eno SingleNest – opis

Hamak Eno SingleNest jest przeznaczony dla jednej osoby (są jeszcze wersje DoubleNest dedykowane dla dwóch osób). Hamak po rozłożeniu ma 2,9 metra długości i 1,47 metra szerokości. Całość wykonana jest ze specjalnej lekkiej, ale wytrzymałej nylonowej tkaniny FreeWave® 70D Nylon Taffeta z wykorzystaniem potrójnych szwów. Producent deklaruje, że hamak może być używany przez osoby ważące maksymalnie 181 kg – to całkiem sporo.
Materiał jest przyjemny w dotyku, lekki i szybkoschnący. Hamak ma zintegrowany w połowie długości worek, w którym go przechowujemy, gdy go nie używamy. Worek po spakowaniu hamaka jest niewielki i ma zaledwie 9×14 cm. Po rozłożeniu woreczek może służyć do włożenia tam butelki z wodą lub telefonu. Hamak wyposażony jest w dwa aluminiowe karabinki zintegrowane z konstrukcją. Całość waży 454 gramy.

Na wyposażeniu hamaka nie znajdziemy żadnych pasów, linek, czy czegoś, co umożliwi nam powieszenie go między drzewami, czy innymi konstrukcjami. Należy je zakupić osobno.

Eno Atlas – paski do zawieszenia hamaka

Firma Eno ma w swojej ofercie specjalne pasy ułatwiające powieszenie naszego hamaka w praktycznie dowolnym miejscu. Eno Atlas to dwie taśmy, każda o długości 2,8 metra, które łącznie wyposażone są w 30 oczek, do których możemy wpiąć karabinek hamaka. Bardzo ułatwia to powieszenie hamaka. Nie musimy wiązać żadnych węzłów, regulować itd. Ważne, że pasy w żaden sposób nie uszkodzą drzewa czy gałęzi. Wystarczy założyć taśmę dookoła pnia, przeciągnąć przez oczko zrobioną na jednym końcu i wpiąć karabinek na odpowiedniej wysokości. To wszystko. Prawda, że proste?
Taśmy pozwalają zawiesić na nich ciężar maksymalnie 181 kg. Spakujemy je do małego woreczka o wymiarach 9×13 cm. Całość systemu waży 255 gram.

Eno SingleNest i Eno Atlas – użytkowanie

Tak jak wcześniej pisałem, powieszenie hamaka dzięki paskom Eno Atlas zajmuje dosłownie chwilę i każdy, nawet dziecko sobie z tym poradzi. Nadia bez problemu mogła powiesić samodzielnie hamak. Paski w żaden sposób się nie zsuwają i przede wszystkim nie szkodzą konarowi drzewa. Dzięki licznym oczkom, bez problemu możemy w łatwy sposób regulować wysokość i napięcie rozwieszonego hamaka. Wystarczy przepiąć karabinek w inne oczko.
Do naszego starego hamaka nie mieliśmy takich pasów i za każdym razem było trochę zabawy w wiązanie węzłów i poprawiania zsuwających się linek.
Sam hamak SingleNest jest bardzo dobrze wykonany. Widać dbałość o każdy szew i wykończenie. Nasz hamak jest w bardzo kolorowej wersji (model Rasta). Człowiek od razu się uśmiecha i jakoś tak pozytywniej patrzy na świat. Nie zauważyliśmy, aby kolory hamaka jakoś bardziej przyciągały wieczorem owady. Bardzo przyjemnie się w nim odpoczywa. Jest na tyle duży i wytrzymały, że spokojnie mogliśmy poleżeć z Nadią, nie bojąc się, że ktoś wypadnie lub że materiał się podrze.

Jeżeli chodzi o spanie w hamaku, to jest całkiem wygodnie. Wiadomo, że kluczowe jest prawidłowe rozwieszenie. Producent zaleca, aby kąt punktu mocowania linek hamaka wynosił ok. 30 stopni i obie strony powinny być zawieszone na tej samej wysokości, aby w nocy się nie zsuwać. Najpierw pompuję matę, która wkładam pod plecy (aby nie było zimno), śpiwór i wskakuję do środka. Podobno najlepiej przyjąć pozycję w poprzek hamaka, co daje największy komfort, lecz jestem początkującym i na razie spałem wzdłuż. Nocleg był komfortowy i przyjemny. Na pewno przede mną jeszcze wiele nocy w hamaku i nowych doświadczeń. Na pewno muszę poszukać jakiś fajny tarp, aby być uniezależnionym od opadów podczas nocowaniu w hamaku.

Eno SingleNest i Eno Atlas – podsumowanie

Hamak i system pasów firmy Eno jest bardzo solidnie wykonany z dbałością o szczegóły. Cały zestaw hamak + taśmy ważą ok. 800 gramów, co na pewno nie jest mało i wszyscy entuzjaści ultralite od razu odpuszczą ten produkt. My jak na razie korzystamy z hamaka na kempingach, gdzie przyjeżdżamy samochodem zatem te 800 gram nie ma dla nas znaczenia. Nawet po wrzuceniu do plecaka na weekendowy wypad w góry, jego waga nie będzie problemem.
Obecnie ciężko coś więcej napisać, gdyż używaliśmy go tylko przez kilka tygodni. Po kilku latach będziemy mogli napisać coś więcej, czy materiał wytrzyma próbę czasu i nic się z nim nie będzie działo. Czekam również na zimę, aby w mniej komfortowych warunkach przetestować go podczas zimowych biwaków.

eno singlenest hamak turystyczny

Na ten moment nie zauważyliśmy żadnych minusów produktów. Mamy nadzieję, że będą nam służyły przez wiele lat bez uszczerbku na wytrzymałości i jakości materiału.

Artykuł powstał we współpracy z Campingshop.pl, który oferuje m.in. asortyment firmy ENO.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *