Atrakcje Czarnogóry, czyli co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Czarnogóra to niewielki kraj, ale znajduje się w nim wiele interesujących i ciekawych miejsc, które uważamy, że koniecznie należy odwiedzić. Wybierając się pierwszy raz do danego kraju, najczęściej chcemy rozpocząć jego poznawanie od polecanych lokalizacji. Zobaczcie jakie atrakcje Czarnogóry sami odwiedziliśmy i jakie według nas warto zobaczyć.

Przygotowaliśmy artykuł, który pokazuje atrakcje Czarnogóry, które według naszego prywatnego zdania, zdecydowanie warto zobaczyć. Wybór jak zawsze był trudny i jest bardzo subiektywny, ale uważamy, że umieściliśmy w nim miejsca, które wywarły na nas największe wrażenie. Co prawda w Czarnogórze byliśmy zaledwie tydzień, ale i tak udało nam się zobaczyć wiele polecanych i znanych miejsc, a także tych, które niekoniecznie są na pierwszych stronach przewodników. Wybierając się do Czarnogóry na własną rękę, na pewno nasze zestawienie pozwoli Wam zorientować się, na co warto zwrócić uwagę, a nasze zapiski z podróży powinny być bardzo pomocne w planowaniu Waszych wakacji w Czarnogórze.

Ubolewamy, że tym razem nie zdołaliśmy dojechać do Gór Przeklętych. Znamy je tylko ze zdjęć i filmów, ale sądzimy, że następnym razem na pewno się tam wybierzemy i jest wysoka szansa, że również one znajdą się na naszej liście miejsc, które warto zobaczyć w Czarnogórze.

Atrakcje Czarnogóry, czyli co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Góry Durmitor, które można zwiedzać samochodem

Góry Durmitor są położone pomiędzy dwoma znanymi w Czarnogórze rzekami: Piva i Tara. Najwyższy ich szczyt to Bobotov Kuk, którego wysokość wynosi 2522 m n.p.m. Na tym terenie w 1952 roku powstał park narodowy, a w 1980 został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bazą wypadową w góry jest miasteczko Žabljak. W Durmitorze znajdziemy gęstą siatkę licznych szlaków górskich, lecz to, co nas najbardziej zaskoczyło, to fakt, że to doskonałe góry, które można podziwiać wprost z okna samochodu. Przez park poprowadzona została panoramiczna trasa Durmitor Ring, której częścią jest słynna droga P14 (przejezdna od ok. połowy czerwca). Gwarantujemy, że bardzo często będziecie się zatrzymywać na poboczu, gdyż trasa obfituje w niesamowite widoki na góry, kaniony i jeziora, aby móc swobodnie podziwiać krajobraz oraz zrobić piękne zdjęcia. Dla nas, zdecydowanie atrakcja Czarnogóry, której nie wolno pominąć.

Most Đurđevića nad rzeką Tara

Będąc w tym miejscu, pierwsze skojarzenie naszej Nadii, to most z Harrego Pottera. To piękny, długi na 366 metrów most, który wznosi się nad krystalicznie czystą wodą rzeki Tary na wysokości od 168 do 172 m. Warto przespacerować się dookoła i spojrzeć na tę konstrukcję z kilku różnych punktów. Dodatkowo osoby, które mają ochotę na ekstremalne doświadczenia, to mogą skorzystać z oferty przejechania się na zipline, która jest rozciągnięta pomiędzy brzegami rzeki Tary. Drugą opcją są tu popularne spływy pontonowe, czyli rafting. Niestety z powodu kiepskiej pogody nie spróbowaliśmy żadnej z tych opcji, ale będzie po co wrócić.

atrakcje czarnogóry czarnogóra montenegro tara bridge most tara
Atrakcje Czarnogóry. ĐURĐEVIĆA – most na rzece Tara.

Rzeka Piva – niesamowite kolory wody

Koniecznie musicie zobaczyć niesamowite kolory wody rzeki Pivy i jeziora. Zjeżdżając z gór Durmitor będziemy przejeżdżali przez niesamowity tunel, w którym znajduje się rozwidlenie dróg. Kolor wody jest nie z tej ziemi. Zwłaszcza w słoneczny dzień, gdy promienie słońca potęgują intensywność barw. Uważamy, że trzeba się przejechać wzdłuż rzeki Pivy, aż do samej tamy Mratinje i zatrzymywać w każdym możliwym miejscu, bo jest tu przepięknie. Na koniec warto podjechać do jednej z knajpek w okolicach Plužine z widokiem na jezioro i spróbować coś z czarnogórskiej kuchni. Tu także jest możliwość skorzystania z zipline, która łączy poszczególne brzegi rzeki.

Kotor i jego stare miasto

Niewielkie miasteczko Kotor, od 1979 roku wpisane na listę UNESCO, jest chyba najsławniejszym miastem Czarnogóry. Zawdzięcza to malowniczym położeniem nad zatoką Kotorską, ale przede wszystkim niesamowitym starym miastem. Otaczają je długie na ok. 4,5 kilometra mury obronne, którymi można się przespacerować. Zabudowa starego miasta jest dosyć ciasna. Liczne, wąskie kręte, średniowieczne uliczki, ciekawe kamienice, budynki sakralne i klimatyczne knajpki. Wszystko to przyciąga corocznie niezliczone ilości turystów, zwłaszcza że w porcie często cumują tu olbrzymie wycieczkowce z tysiącami turystów. Na starym mieście znajdziemy niezliczone ilości kotów, które stanowią dodatkową atrakcję. Miasto warto zwiedzać także wieczorową porą, gdzie całość kamiennych uliczek jest pięknie rozświetlona.

Zatoka Kotorska – objazd samochodem

Każdy, kto ma własny transport, powinien wybrać się na wycieczkę dookoła zatoki Kotorskiej. Po drodze czekają go liczne atrakcje i klimatyczne miasteczka. Przygodę warto zacząć od spaceru w Peraście, wybrać się łódką na sztucznie usypaną wyspę Gospa od Škrpjela, zobaczyć mozaiki z II w. n.e. w Risan, odwiedzić miasto Herceg Novi, gdzie można także, udać się na smaczny lunch. Po drodze warto gdzieś zatrzymać się na dłużej i wykąpać w czystych wodach zatoki Kotorskiej. Warto domknąć pętlę dookoła zatoki Kotorskiej korzystając z przeprawy promowej pomiędzy miasteczkami Kamenari, a Lepetane. Na koniec przed powrotem do Kotoru, koniecznie zatrzymajcie się w Tivacie, aby pójść na spacer wzdłuż luksusowego nadbrzeża. Czekają tutaj piękne, wielkie i drogie jachty, luksusowe apartamenty, hotele i ekskluzywne sklepy. Zdecydowanie na tę wycieczkę dookoła zatoki Kotorskiej przeznaczcie sobie cały dzień, aby mieć wystarczająco dużo czasu na spokojne podziwianie atrakcji Czarnogóry.

Słynne agrafki i niesamowite widoki na Zatokę Kotorską

Na koniec Waszej przygody z Kotorem, po odwiedzeniu starego miasta i przejechaniu się dookoła zatoki Kotorskiej, koniecznie musicie wybrać się „zdobyć” słynne agrafki. Agrafki to nic innego jak gęsto ułożone ponad 20 zakrętów 180 stopni na drodze P1, która pnie się mocno pod górę w stronę parku Lovćen. Osoby z chorobą lokomocyjną mogą po drodze czuć się mało komfortowo. Praktycznie na każdym z nich jest przygotowana mała zatoczka, aby zaparkować kilka samochodów i móc podziwiać wspaniały widok na zatokę Kotorską. Pomimo że to zaledwie 20 km, a jednak jedzie się dosyć długo, bo każdy chce się zatrzymać w jak największej liczbie miejsc, aby móc zrobić kolejne piękne zdjęcie. Polecam również wybrać się tu na zachód słońca.

atrakcje czarnogóry czarnogóra montenegro agrafki droga P1
Atrakcje Czarnogóry. Klasyczny widok na Kotor z drogi P1.

Jaskinia Lipska (Lipa Cave) – jedyna jaskinia udostępniona turystycznie w Czarnogórze

Wielu miłośników podziemnego świata, a także inni wrażliwi na ciekawe miejsca, na pewno będą zainteresowani, aby odwiedzić jedyną jaskinię udostępnioną dla turystów w Czarnogórze. Jaskinia Lipska (Lipa Cave, Lipska pecina) położona jest niedaleko miasteczka Cetinje. Standardowa trasa turystyczna to betonowy chodnik o długości 600 metrów. Wnętrze jaskini jest oświetlona, a wycieczki odbywają się z przewodnikiem. Zdecydowaniem warto tu zajrzeć.

atrakcje czarnogóry czarnogóra lipa cave lipska cave montenegro
Atrakcje Czarnogóry. Jaskinia Lipska – Lipska Pecera – Lipa Cave

Park Narodowy Lovćen

Gdy wjedziecie agrafkami na górę to warto kontynuować trasę P1, która częściowo okrąża Park Narodowy Lovćen. Po drodze będziecie mogli zobaczyć kolejne niesamowite widoki na zatokę Kotorską. Przejedziecie przez malutkie i klimatyczne wioski i miasteczka. Warto zatrzymać się np. w Horizon Bar, który jest niesamowicie położony, a kawka czy jakaś przekąska z takim widokiem smakuje wyśmienicie. Nie zapomnijcie także o spróbowaniu lokalnej szynki prśut oraz sera w miejscowości Njeguśi, gdzie te pyszności powstają. Warto także dojechać lub wejść na Jezerski Vrh, z którego rozpościera się niesamowita panorama 360 stopni Czarnogóry i gdzie znajdziemy mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša.

atrakcje czarnogóry czarnogóra jezerski vrh mauzoleum Njegoša lovcen montenegro
Atrakcje Czarnogóry. Widok z Jezerski Vrh na Czarnogórę.

Wycieczka po jeziorze Szkoderskim

Wymieniając atrakcje Czarnogóry, wycieczka po jeziorze Szkoderskim, musi się znaleźć na liście. To taki czarnogórski klasyk. Jezioro o każdej porze roku jest inne. Czasami możemy zobaczyć tu liczne ptactwo: pelikany, czaple, innym razem duże połacie wody przykryte są niesamowitymi liliami wodnymi, a jeszcze innym razem możemy doświadczyć super widoków na Góry Przeklęte. Z poziomu wody wszystko wygląda inaczej, a do tego jak jeszcze połączymy wycieczkę łodzią z degustowaniem lokalnego jedzenia, rakii czy wina to wycieczka na pewno będzie udana.

Pavlova Strana – europejski Horseshoe Bend

Czy kojarzycie, chociażby ze zdjęć, północnoamerykańską atrakcję Horseshoe Bend? Skalną „podkowę”, którą tworzy wijąca się rzeka? Bardzo podobną atrakcję znajdziemy w Czarnogórze. Mianowicie chodzi o punkt widokowy Pavlova Strana, z którego rozpościera się niesamowity krajobraz utworzony przez rzekę Crnojevića, której charakterystyczne zakole, wpada do jeziora Szkoderskiego. Okoliczna zieleń, piękny widok w oddali i woda tworzą ciekawe zestawienie. Warto tu podjechać i zobaczyć to na własne oczy.

Wymienione atrakcje Czarnogóry pokazują, że nie można się tu nudzić. Jak to mówią, dla każdego coś miłego. Miłośnicy gór będą bardzo zadowoleni, zwolennicy lokalnego jedzenia i wina także, a osoby zmotoryzowane docenią niesamowite serpentyny wijące się pośród gór i tuneli z przepięknymi widokami. Jest spokojnie, lokalnie, a mieszkańcy uśmiechnięci i bardzo serdecznie nastawieni do odwiedzających. Warto przyjechać do Czarnogóry, aby tego wszystkiego doświadczyć i cieszyć się super wakacjami.

PS. W Czarnogórze byliśmy w terminie 30.04-07.05.2022 roku. Zapraszam do zapoznania się z naszymi zapiskami z podróży po Czarnogórze część 1. oraz część 2. które powstawały na bieżąco w trackie wyjazdu. Planując swój wyjazd koniecznie przeczytajcie artykuł Czarnogóra informacja praktyczne, gdzie spisaliśmy dużo pomocnych materiałów.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *