Atrakcje Maroka, czyli co warto zobaczyć w Maroku

Myślicie o podróży do Maroka? Chcecie zobaczyć trochę orientu, kolorów, zaznać gorąca piasków pustyni, przejechać się na wielbłądzie lub zobaczyć magiczne wąwozy i doliny? Myślicie, aby spędzić wakacje w Maroku? Przygotowałem dla Was specjalne zestawienie atrakcji Maroka, czyli co warto zobaczyć w Maroku. Lista miejsc na pewno pomoże wam zaplanować swój urlop, aby było interesująco i orientalnie.

Poniżej znajdziecie klasyczne miejsca w Maroko, które uważamy, że wybierając się pierwszy raz do tego kraju, warto zobaczyć. Obiecujemy, że będzie trochę pustyni, będą wielbłądy, pyszne jedzenie, niesamowite widoki i krajobrazy i będą ciekawe trekkingi.

Atrakcje Maroka, czyli co warto zobaczyć w Maroku.

Przełęcz Tizi n’Tichka – widokowa droga przez Atlas Wysoki

Dla wszystkich miłośników pięknych widoków polecamy pokonanie drogi z Marrakeszu do Doliny Dades przejeżdżającą przez Atlas Wysoki. Przejazd tą drogą na pewno będzie niezapomnianą atrakcją Maroka. Droga jest bardzo stroma, kręta, a miejscami bardzo wąska i ostro pnie się pod górę w stronę przełęczy Tizi n’Tichka (2260 m n.p.m.). Warto, co jakiś czas zatrzymywać się, aby móc podziwiać okoliczne widoki. Zależnie od pory roku miejscami można spotkać tu śnieg.

maroko atrakcje tizi n tichka atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. W stronę przełęczy Tizi n’Tichka (2260 m n.p.m.)

Dolina Dades – piękne miejsce

Dolina Dades to kolejna atrakcja Maroka, którą według nas nie można pominąć. Wielu uważa Dolinę Dades za jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku. Niesamowite ciemnopomarańczowe wpadające w czerwony kolor ścian idealnie kontrastuje z zielenią drzew położoną wzdłuż rzeki. Dolina Dades często nazywana jest “Doliną Róż”. W okolicach maja na licznych plantacjach zakwitają róże damasceńskie, które intensywnym zapachem wypełniają dolinę.

maroko atrakcje dolina dades atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Dolina Dades.

Sobotni targ w miasteczku Msemrir w dolinie Dades

Jedni sprzedają, drudzy kupują. Praktycznie wszytko leży na ziemi bądź na matach. Chcesz kupić dywan lub gumowce nie ma sprawy. A może coś do jedzenia: owoce, warzywa, mięso? Twoje buty wymagają naprawy? Szewca, który na poczekaniu naprawi problem, także tutaj znajdziesz. Całość prezentuje się niesamowicie. Nie ma tu turystów, nie ma kartek z cenami ani naganiaczy.

maroko atrakcje Msemrir targ atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Targ w Msemrir

Wąwóz Todra – raj dla wspinaczy

Wspinaczom skałkowym nie trzeba reklamować tego miejsca. Piękne wysokie ściany dochodzące do 150 metrów wysokości oferują ciekawe wielowyciągowe drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności. Każdy wspinacz niezależnie od stopnia zaawansowania znajdzie coś dla siebie. Wiele ścian jest już poznanych, lecz także wiele pozostaje jeszcze nietkniętych ludzką ręką i mogą na nich postać liczne nowe drogi.
Dla zwyczajnych turystów wąwóz Todra będzie ucztą dla ich oczu. To bardzo interesująca atrakcja Maroka. Wąska droga prowadzi pomiędzy strzelistymi ścianami, a dookoła znajdziemy wiele ciekawych tras trekkingowych, aby móc zobaczyć to miejsce z różnych perspektyw. Wszystko dookoła jest intensywnie kolorowe do tego duży kontrast pomiędzy oświetlonymi ciemnopomarańczowymi ścianami a błękitnym niebem, spodoba się każdemu. Piękne zdjęcia same się „robią”.

maroko atrakcje wąwoz todra atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Wąwóz Todra

Merzouga, wydmy Erg Chebii i karawana wielbłądów

Zwiedzając Maroko, nie można pominąć wizyty w Erg Chebii. To piękna, ponad 22-kilometrowej długości łacha piachu, gdzie można zaznać sandboardingu i zjeżdżania na sankach po piasku. Popularną atrakcją jest karawana na grzbiecie wielbłąda po pustyni. Pamiętajcie jednak, że karawana jest prowadzona przez Tuarega i idzie bardzo wolnym tempem, zatem godzinna przejażdżka w zupełności wystarczy. Obowiązkowym punktem programu jest podziwianie zachodu słońca i zanocowanie w tuareskim namiocie na pustyni.

maroko atrakcje merzouga erg chebbi atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Wydmy w Erg Chebbi
maroko atrakcje merzouga erg chebbi atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Wydmy w Erg Chebbi

Kolacja na placu Dżemaa el-Fna (Jemaa el-Fnaa)

Pierwsze wrażenie to, że plac Dżemaa El-Fna jest wielki. W powietrzu unoszą się zapachy jedzenia, na obrzeżach stoją stoiska serwujące świeżo wyciśnięte soki z pomarańczy oraz mnóstwo przypraw, daktyli orzeszków oraz innych cudów. Centrum wypełnione jest straganami z jedzeniem. Każde stoisko ma swój numerek i swoją grupę naganiaczy, którzy mówią w wielu językach, przekonując, aby zjeść właśnie w tym miejscu. Jeżeli usłyszycie „Makłowicz u nas jadł” lub „Wszędzie cena ta sama, lecz różna, jakość” to nie musicie być zdziwieni. Te i podobne sentencje mają doskonale przećwiczone – jak to mówią „reklama dźwignią handlu”, a kto, jak kto, ale oni potrafią sprzedawać.

maroko atrakcje jemaa-el-fnaa atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Marrakesz – Dżemaa el-Fna (Jemaa el-Fnaa)

Marrakesz – niesamowite miasto

Będąc w Maroku, nie można nie zwiedzić Marrakeszu. Niesamowity plac Dżemaa El-Fna, meczet Kutubija, grobowce Saadybów, meczet i medresa Alego ibn Jusufa to tylko kilka miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jeżeli lubicie zakupy i targowanie się to w Marrakeszu na tutejszych sukach (souki) spędzicie bardzo dużo czasu. Od kolorów, zapachy i wielorakich kształtów będzie Wam się kręciło w głowie, a Wasze oczy wszystko będą chciały kupić. Jednak pamiętajcie – bez długiego i często bez pełnego emocji targowania nie dobijecie dobrego targu. Sprzedawcy będą próbowali różnych sztuczek, aby zmaksymalizować swoją prowizję.

maroko atrakcje jemaa-el-fnaa atrakcje maroka
Atrakcje Maroka. Marrakesz – Dżemaa el-Fna (Jemaa el-Fnaa) po zachodzie słońca wygląda bajecznie.
maroko atrakcje jemaa-el-fnaa atrakcje maroka suk
Atrakcje Maroka. Suk w Marrakeszu.

Tadżin (tażin) klasyczne marokańskie jedzenie

Tak naprawdę tadżin (tażin) to specjalne naczynie używane do gotowania. Tadżin to duży gliniany talerz z przykrywką w kształcie stożka, który służy do przygotowywania potraw. W restauracjach zamawia się danie o nazwie tadżin (tażin). Tadżin to może być potrawa wegetariańska złożona m.in. z marchewki, ziemniaków, cebuli, czosnku i papryki, a czasami dodawane jest do niego mięso. Idea jest taka, aby wszystko wolno się gotowało, zachowując soczystość i pełny smak. Polecam.

Zdobycie najwyższego szczytu Maroka – Jebel Toubkal

Wiele osób chce zdobyć najwyższy szczyt Maroka, który ma 4167 m n.p.m. Czekają nas piękne widoki rozciągające się na cały Atlas Wysoki. Warto dobrze przygotować się do trekkingu, bo jakby nie było to szczyt ma ponad 4 tysiące metrów więc i choroba wysokościowa może się pojawić.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł o tym co warto zobaczyć w Maroku przedstawiający niesamowite atrakcje tego kraju będzie pomocny w Waszym planowaniu urlopu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *