Atrakcje Holandii, czyli co warto zobaczyć w krainie wiatraków

Z czym kojarzy nam się Holandia? Pierwsza myśl to wiatraki, druga to tulipany a trzecia to rowery. Czy jest coś jeszcze, co warto zobaczyć w Holandii? Jakie atrakcje Holandii moglibyśmy polecić? Które miasta warto zobaczyć? Zobaczcie, jakie atrakcje Holandii polecamy.

Przygotowaliśmy zestawienie miejsce, które wg nas absolutnie warto zobaczyć w Holandii. Będzie ono pomocne dla wszystkich planujących wyjazd do tego niewielkiego, lecz bardzo kolorowego kraju. Kolejność miejsce nie ma znaczenia, gdyż każde jest warte uwagi.

Atrakcje Holandii, czyli co warto zobaczyć w Holandii

Wiatraki – symbol Holandii

Praktycznie w każdym miejscu Holandii będziemy mogli zobaczyć piękne wiatraki. Wystarczy wybrać się na przejażdżkę samochodem lub rowerem i mieć oczy szeroko otwarte. Wiatraki będą się, od siebie różniły wielkością, kształtem i budową. Jedne są zamieszkałe, inne to tylko atrakcja turystyczna, a jeszcze inne będą w gorszym stanie. Niezależnie od ich przeznaczenia, warto je zobaczyć. Nie sposób wyjechać z Holandii bez przynajmniej jednego zdjęcia wiatraka.

holandia atrakcje wiatrak atrakcje holandii
Holandia od zawsze kojarzyła mi się m.in. z wiatrakami.

Pola tulipanów

Wiosna to doskonały czas, aby przyjechać do Holandii ze względu na pola wypełnione po horyzont piękny tulipanami. Żółte, czerwone, fioletowe, pomarańczowe i tak można by wymieniać w nieskończoność. Odmian, kształtów i kolorów jest tu bez liku. Warto powłóczyć się po polach i oglądać niesamowicie kolorowe „dywany” kwiatowe.

holandia atrakcje tulipany atrakcje holandii
Przepiękne pola tulipanów to częsty widok w Holandii.

Rowery w Holandii

Czy wyobrażacie sobie Holandię bez rowerów? Jak dla mnie to poza tulipanami i wiatrakami to taki symbol tego kraju. Nie musicie się specjalnie starać, aby je wypatrzeć, bo są dosłownie wszędzie i mają absolutne pierwszeństwo, zatem jak prowadzicie samochód, to uważajcie.

holandia atrakcje rower atrakcje holandii
Rower to nieodłączny element każdego Holendra

Kinderdijk – podobno najładniejsze wiatraki

Jedni twierdzą, że najładniejsza panorama wiatraków znajduje się w Kinderdijk. Chyba coś w tym jest, bo miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niemalże wizytówka Holandii i każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić tę atrakcję, bo warto.

holandia atrakcje kinderdijk atrakcje holandii
Kinderdijk – przepiękne miejsce, które warto odwiedzić.

Skansen Zaanse Schans – starodawne wiatraki

Lubicie skanseny? Z terenu całej Holandii zostały przeniesione w jedno miejsce starodawne wiatraki, aby każdy odwiedzający mógł je podziwiać. Znajdziemy tu wiele bardzo różnie wyglądających wiatraków, każdy z nich służył do innego celu. Oprócz wiatraków są tu także stare budynki, gdzie możemy podglądać proces robienia sera czy wytwarzania sabotów (drewnianych chodaków).

holandia atrakcje zaanse schans atrakcje holandii
Skansen Zaanse Schans

Park Keukenhof – tulipanowe szaleństwo

Wyobrażacie sobie zobaczyć w jednym miejscu ponad 7 mln kwiatów cebulowych pieczołowicie posadzonych tworząc niesamowite formacje? Idealnie przystrzyżona trawa, precyzyjnie ułożone różnokolorowe kwiaty piękne kształty. To jeden z najpłynniejszych ogrodów Europy, który rok rocznie odwiedzają tłumy turystów. Nawet jak nie lubicie kwiatów, to tego miejsca nie wolno pominąć podczas swojej wycieczki do Holandii.

holandia atrakcje keukenhof atrakcje holandii
Nawet jak nie jesteście miłośnikami kwiatów to Keukenhof warto odwiedzić.

Fajanse z Delft

Słyszeliście o fajansie z Delft? To tutaj powstają różnego rodzaju produkty z fajansu. W tutejszym muzeum możemy zobaczyć cały proces powstawania, a także, w jaki sposób jest zdobiony. Oprócz tego samo miasto jest jednym z najstarszych w Holandii. Warto przejść się jego uliczkami.

holandia atrakcje fajanse delft atrakcje holandii
Fajanse z Delft.

Marken – bajkowa rybacka wioska

Marken to dawna osada rybacka. Na niewielkiej wyspie znajdują się charakterystyczne ciemnozielone lub czarne przepiękne drewniane domki. Krajobraz wioski jest iście bajkowy i pięknie koresponduje z otaczającymi je wodami. Po wiosce poruszamy się tylko pieszo lub rowerem. Samochody zostawia się na parkingu przed wejściem na wyspę. W zachodniej części znajduje się znana z licznych fotografii latarnia morska Marken. Miejsce w całości nas oczarowało.

holandia atrakcje marken atrakcje holandii
Ciekawa zabudowa Marken,

Edam – malownicze miasto

Chyba każdy kojarzy żółty ser edamski. Ser Edam pochodzi z tego miasteczka, gdzie na każdym kroku możemy zobaczyć nawiązanie do tego produktu. Jednak dla nas najciekawsze w tym miasteczku jest kanał, wzdłuż którego wybudowane są drewniane domki z niewielkimi ogródkami. Znając pedantyzm Holendrów do utrzymania swoich ogródków, możemy sobie wyobrazić, jak pięknie wygląda to miasteczko.

holandia atrakcje edam atrakcje holandii
Edam – stąd pochodzi dobrze znany ser edam

Amsterdam – kolorowa stolica Holandii

Nie da się odwiedzić Holandii bez wizyty w Amsterdamie. Piękne kolorowe kanały, specyficzny harmider, wszędobylskie rowery, liczne kawiarnie, knajpki i coffeshop’y. Jedni przyjeżdżają tu oglądać sztukę w licznych muzeach, inni chcą zobaczyć dzielnicę Czerwonych Latarni, a jeszcze inni spróbować skrętów z marihuaną. Możliwości spędzenia tu czasu jest bez liku. To ciekawa stolica tętniąca życiem, która ma wiele do zaoferowania.

holandia atrakcje amsterdam atrakcje holandii
Kanały Amsterdamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u