Delft – holenderskie miasteczko

Delft – muzeum ceramiki

Niewielkie, prawie 100 tysięczne miasto położone w zachodniej Holandii. Od XVI w. słynie z produkcji ceramiki. Aby poznać różne jej odmiany, cały proces technologiczny udaliśmy się do Koninklijke Porceleyne Fles, czyli muzeum i wytwórni ceramiki w Delft (www.royaldelft.nl).

delft muzeum ceramiki

Zwiedzając kolejne sale wystawowe, możemy zobaczyć jak zmieniały się trendy w sztuce ceramicznej. Znajduje się tu mnóstwo różnych eksponatów z życia codziennego: miski, talerze, wazony, kafle itd.

delft muzeum ceramiki saboty

Na jednej z sal znajduje się kopia słynnego obrazu Rembrandta „Straż nocna” wykonany na kaflach. W trakcie zwiedzania można podziwiać kunszt artystów, których można podpatrywać podczas pracy.

delft muzeum ceramiki stra nocna

delft muzeum ceramiki

Na końcu znajduje się bardzo bogato wyposażony sklep, w którym można kupić piękne wyroby ceramiki z Delft. Niestety ceny są naprawdę zwalające z nóg, ale jakość i precyzja wykonania warta jest każdego euro.

delft muzeum ceramiki sklep

Delft – centrum miasteczka

Udajemy się w stronę centrum miasta. Na rynku znajdują się dwie bardzo charakterystyczne budowle: Stadhuis, czyli ratusz, który został zaprojektowany przez Hendrick de Keyser’a, jest typowym przykładem holenderskiego renesansu oraz budynek Nieuwe Kerk, czyli „Nowy Kościół”.

delft rynek miasta

holenderska uliczka

Miasteczko ma bardzo przyjemny klimat, dookoła wszędzie mnóstwo rowerów i wąskich uliczek. Ludzie uśmiechnięci, wypoczywają sobie siedząc na ławeczkach położonych przy kanałach.

holenderska kanal

holenderska uliczka

Praktyczne informacje:

Do muzeum Koninklijke Porceleyne Fles bilet wstępu kosztuje 8 EUR. Jednak w całej Holandii jest bardzo prosty sposób, aby móc skorzystać z bardzo popularnych tu zniżek. Wystarczy podejść do informacji turystycznej, kampingu, hotelu lub  jakiejkolwiek atrakcji i poszukać minicards – takie gratisowe malutkie karteczki, które zawierają w sobie zniżki. W tym muzeum otrzymaliśmy 50%.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u