Holandia informacje praktyczne

Przed wyjazdem w nowe miejsce zawsze warto poszukać informacje praktyczne o danym kraju, tak aby początek był dla nas łatwy. W poniższych punktach postarałem się spisać to o czym warto pamiętać udając się do Holandii, czyli czego koniecznie trzeba spróbować, gdzie spaliśmy oraz krótkie informacje dla podróżujących samochodem.

Co koniecznie trzeba spróbować?

Frites (patat)

Jadąc do Holandii koniecznie trzeba spróbować tutejszego fast fooda, a mianowicie frytek (porcja ok. 1,5 EUR zależy od wersji). Zatem szukamy niewielkiej budki. Najważniejsze jest to, że frytki są przygotowywane ze świeżych ziemniaków, a nie tak jak powszechnie w innych krajach z mrożonek. Generalnie odmian z czym można sobie je zażyczyć jest mnóstwo, lecz najbardziej popularne podawane są z:

  • majonezem (patat met),
  • majonezem, ketchupem i świeżą cebulką (speciaal),
  • pikantnym sosem z orzeszków ziemnych (oorlog) -ta wersja jest chyba dla prawdziwych smakoszy.

 holandia frites holandia informacje praktyczne

Kibbeling

Jest to ogromny przysmak: małe kawałki dorsza w cieście smażony na głębokim oleju podawane z sosem. Naprawdę warto, jest to bardzo smaczna potrawa, niedroga (2-3 EUR) i szybka, gdyż jest to sprzedawane w małych budkach, najczęściej, lecz nie tylko, w nadmorskich miejscowościach. Najlepszego jedliśmy w Marken

holandia informacje praktyczne kibbeling

Sery

Holandia słynie z różnego rodzaju żółtych serów. Najczęściej są to kremowe odmiany goudy, które różnią się długością dojrzewania.  Wchodząc do jakiegokolwiek sklepu z serami, trafiamy na degustacje, abyśmy wiedzieli co kupujemy. Cześć z nich jest bardzo ostrych i charakterystycznych w smaku, a część ma delikatny smak. Osobiście polecamy Old Amsterdam na początek…

holandia informacje praktyczne sery

Holandia noclegi

Haga: Camping Duinhorst

Kamping rewelacyjnie położony na uboczu miasta w sąsiedztwie pola golfowego oraz stadniny koni. Jest bardzo rozległy, z wydzielonymi miejscami pod namiot, samochód, campera, a także z domkami, które można wynająć.

holandia informacje praktyczne camping
Oczywiście posiada pełną infrastrukturę sportową: basen, boisko do kosza, piłki nożnej, do tenisa, plac zabaw dla dzieci, restauracje, sklep, wypożyczalnie rowerów itd.
Jeżeli chodzi o sanitariaty, to są to najlepsze jakie widziałem na kampingach w całej Europie. Wszystko lśni czystością i pachnie świeżością. Duża ilość kabin prysznicowych (prysznic na żetony (automat): 6 min gorącej wody za 0,50 EUR), zlewów, toalet itd.

holandia informacje praktyczne camping haga duinhorst
Pomimo, że to **** kamping to cena nie była zbyt wygórowana: 2 x 5,5 EUR (osoba) + 5,4 EUR (namiot) + 3,2 EUR (samochód) + 0,9 EUR (tax) = 21,4 EUR za noc
Jest to doskonałe miejsce na nocleg.

Amsterdam: Camping Zeeburg

Kamping położony niedaleko od centrum miasta. Doskonale skomunikowany (tramwaje numer 14, 26, 7 oraz nocne autobusy, ok. 20-30 minut jazdy).  Pole namiotowe nie jest bardzo duże, lecz zawsze powinno znaleźć się miejsce, natomiast domki trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Miejsc postojowych na samochód jest niewiele, praktycznie wszystkie na terenie campingu oraz poza nim były cały czas zajęte.

holandia informacje praktyczne camping amsterdam
Pryszniców przy miejscu, gdzie jest wyznaczone pole pod namiot jest tylko 8, zatem zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do stania w kolejce (żeton: 0,80 EUR do kupienia w recepcji).
Kamping okupowany przez wszelkiej maści amatorów zioła.

Transport w Holandii, czyli o czym warto pamiętać

Holandia to kraj, który bardzo restrykcyjnie podchodzi do przestrzegania przepisów drogowych. Kierowcy jeżdżą dokładnie tyle ile można na danym odcinku. W terenie zabudowanym obowiązuje 50 km/h, poza 80 km/h i bardzo rzadko się zdarza, aby ktoś przekraczał te limity. W wielu miejscach są założone fotoradary (działają w obu kierunkach) oraz fotoradary odcinkowe (mierzą średnią prędkość na danym odcinku) zatem jednym z podstawowych wyposażeń kierowcy jest GPS z wgranymi punktami POI ostrzegającymi przed miejscami pomiarów. Mandaty są dosyć wysokie.
Najważniejszym uczestnikiem drogi jest rowerzysta (nawet jeżeli tak nie mówią przepisy), zatem dokonując jakiegokolwiek manewru trzeba mu ustąpić pierwszeństwa. W kolizji rower – samochód zawsze wina będzie po stronie kierowcy samochodu.

holandia informacje praktyczne rowerzysta

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u