Węgry – informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda

Węgry od dłuższego czasu mieliśmy w naszych planach. Dawno temu udało nam się zobaczyć piękno ich podziemnego świata, natomiast do ostatniej majówki, turystyczna część Węgier czekała na nas. Spakowaliśmy namiot, sprzęt kempingowy do samochodu i wyruszyliśmy w podróż po Węgrzech. Czy jesteście zainteresowani informacjami praktycznymi dotyczącymi podróży po Węgrzech?

Jeżeli podobnie jak my, planujecie pojechać na Węgry (może nawet na majówkę?) to podczas naszej ostatniej podróży samochodowej, zebraliśmy wiele informacji praktycznych, które pozwolą Wam zaplanować swoją podróż na Węgry. Skupiliśmy się na pytaniach, na które sami, przed wyjazdem, poszukiwaliśmy odpowiedzi. W artykule Węgry informacje praktyczne znajdziecie tematy związane z cenami na Węgrzech, co warto zobaczyć, z jakich noclegów na Węgrzech korzystaliśmy, co jedliśmy itd. Mamy nadzieję, że ta pigułka wiedzy przysłuży się Wam. To, co zaczynamy?

Węgry informacje praktyczne

Co warto zobaczyć na Węgrzech?

Węgry są bardzo urozmaicone. Miłośnicy pięknych jaskiń na pewno wybiorą się do Parku Narodowego Aggtelek (Aggteleki Nemzeti Park Aggtelek) lub do jaskini Tapolca, w której można pływać łódką pod miastem. Zwolennicy zdrowotnych kąpieli skorzystają z licznych basenów termalnych np. w Heviz. Osoby interesujące się winem nie mogą nie pojechać do okolic Tokaju, aby móc degustować najlepsze roczniki słynnego tokaja. Do tego piękne wybrzeże Balatonu i bardzo interesująca stolica Węgier – Budapeszt. Czy wymieniać dalej?

atrakcje węgier budapeszt wzgórze gellerta sunset
Budapeszt po zachodzie słońca.

Kiedy jechać na Węgry? – Pogoda na Węgrzech

Najpopularniejszym terminem wyjazdu na Węgry jest czerwiec – sierpień. Jest ciepło i przyjemnie. W okresie wakacyjnym temperatura wody sprzyja kąpieli w Balatonie. Na pewno wtedy będzie dużo więcej turystów niż poza szczytem sezonu.
Ostatnią naszą podróż odbyliśmy w trakcie długiego weekendu majowego tzn. 27.04-4.05.2019 i pogoda była wyśmienita. Co prawda temperatura wody w Balatonie nie zachęcała do kąpieli Byliśmy też na początku listopada (okolice Parku Narodowego Aggtelek (Aggteleki Nemzeti Park Aggtelek) i było pięknie jesiennie.

węgry informacje praktyczne heviz
Hévíz. Największe naturalne jezioro termalne w Europie.

Jak dostać się na Węgry?

Jeżeli planujemy odwiedzić wiele miejsc na Węgrzech, to zdecydowanie polecamy wybrać się własnym samochodem. Nasza trasa na Węgry prowadziła przez Czechy i Austrię, gdyż początkowo jechaliśmy nad Balaton, natomiast wracaliśmy przez Słowację (po drodze można odwiedzić np. Słowacki Raj). To mniej więcej 700 km w jedną stronę, które zajęły nam ok. 8 godzin.
Jeżeli chcecie ograniczyć swój wyjazd do Budapesztu i okolic to warto poszukać tanich lotów. Bezpośrednio z Warszawy lata Wizzair, natomiast Ryanair lata z Poznania. Warto śledzić dostępne promocje.

węgry informacje praktyczne tapolca
Tapolca – malutka miejscowość z jaskinią pod powierzchnią miasta.

Wiza i przekraczanie granicy z Węgrami

Obywatele Unii Europejskiej nie muszą posiadać wizy, wybierając się na Węgry. Jadąc z dzieckiem, pamiętajmy, że również dla swojego malucha musimy posiadać odpowiedni dokument: paszport lub dowód.

Waluta Węgrier

Oficjalną walutą Węgier jest forint węgierski (HUF). Kurs podczas naszego wyjazdu w maju 2019 roku wynosił 1 HUF = 0,0133 PLN, czyli 1000 HUF = 13,33 PLN.
Przed wyjazdem wymieniliśmy jeszcze w Polsce trochę pieniędzy, aby mieć gotówkę (zwłaszcza potrzebna w parkometrach), natomiast na miejscu w większości miejsc płaciliśmy kartą. Praktycznie wszędzie można było używać kart debetowych i kredytowych. Kolejny raz bardzo dobrze sprawdziła się karta Revolut.

Płatność kartą na Węgrzech

Karty płatnicze są powszechnie używane i nigdzie nie mieliśmy problemów z płatnością kartą Revolut. Nigdzie nie było żadnych problemów z płatnością, a kurs wymiany jak zwykle był super.

Łączność: telefon, Internet

Węgry są w Unii Europejskiej, więc roaming działa bez problemu. Jeżeli chodzi o dostęp do Internetu to wielu miejscach takich jak restauracje, hotele czy kempingi jest darmowe Wi-Fi.

Gniazdka na Węgrzech

Na Węgrzech obowiązują zwyczajne, polskie wtyczki, zatem nie będziemy potrzebowali żadnych przejściówek, aby skorzystać z kontaktów.

węgry informacje praktyczne
Keszthely – miasteczko nad Balatonem.

Noclegi na Węgrzech

Wybierając się na długi weekend majowy na Węgry, zabraliśmy ze sobą namiot, gdyż chcieliśmy w większości miejsc skorzystać z takiej formy noclegu. Jednak oprócz noclegów na kempingach pod namiotem spaliśmy również w hostelach. Najtańszy nocleg kosztował nas 60,63 PLN, a najdroższy 192,93 PLN).

noclegi na węgrzech balaton camping nocleg nad balatonem kemping nad balatonem delta camping
Noclegi na Węgrzech – przyjemny kemping nad Balatonem.

Transport na Węgrzech – winieta na Węgrzech

Przyjechaliśmy na Węgry własnym samochodem, zatem nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej (poza Budapesztem). Należy pamiętać, że aby móc korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu na Węgrzech (oznaczonych literką M i numer) należy kupić winietę. Pozostałe drogi są bezpłatne.
Jeżeli poruszacie się samochodem osobowym, to należy on do kategorii D1 i 10-dniowa winieta kosztuje 3500 HUF (48,23 PLN), miesięczna 4780 HUF (65,87 PLN) oraz 42980 HUF (592,28 PLN) – stan na 2019 rok. Winiety można zakupić on-line (e-winieta), a także na stacjach benzynowych lub punktach w okolicy płatnych autostrad, lub granicy Państwa. Wszystkie szczegóły są opisane na oficjalnej węgierskiej stronie (jest również wersja polska).
Nie warto ryzykować mandatu za brak winiety. Jego wysokość w przypadku samochodu osobowego wynosi 14 875 HUF (ok. 205 zł)
Cena paliwa na Węgrzech to ok. 404 HUF (ok. 5,58 PLN) za litr ON.

węgry informacje praktyczne
Na ulicach Budapesztu.

Jedzenie na Węgrzech

Wybierając się na Węgry, każdy pewnie myśli o pysznych langoszach (lángos). Są praktycznie na każdym miejscu i w wielu odmianach: bez dodatków, ze startym żółtym serem, z czosnkowym sosem itd… Warto smakować i próbować w wielu miejscach. Bardzo nam smakowały. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wszelkiej maści gulaszach (gulyás), pysznej ostrej salami z papryką, a także o zupie rybnej (halászlé). Węgry również słyną z faszerowanej papryki (töltött paprika) i dobrze nam znanych gołąbków (töltött káposzta). Co może być zaskoczeniem dla wielu, to na Węgrzech również zjemy pyszny smażony ser (rántott sajt). Smacznego.

węgry informacje praktyczne langosz
Na Węgrzech trzeba spróbować langosza.

Przykładowe ceny na Węgrzech (stan na rok 2019):

Kilka przykładowych cen na Węgrzech:

  • woda 1,5 l: 250 HUF
  • słodka bułka: 250 HUF
  • rogal: 50-70 HUF
  • wino: od 700 HUF za butelkę
  • langosz: ceny od 550 HUF za sztukę
  • hot dog: 600 HUF
  • hamburger: 1400 HUF
  • lody: 300 HUF

Mam nadzieję, że powyższe informacje praktyczne dotyczące Węgier, będą Wam pomocne w trakcie planowania swojej podróży. Mamy wrażenie, że Węgry są dosyć niedoceniane przez Polaków, ale mają wiele do zaoferowania, a my serdecznie zachęcamy do odwiedzin.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *