Wietnam – informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda

Kto marzy o tym, aby pojechać do Wietnamu? Zastanawiacie się, czy jest tam coś wartego uwagi poza wszystkim dobrze znaną zatoką Ha Long? Interesują Was informacje praktyczne? Ile kosztuje nocleg w Wietnamie, ile wydamy na jedzenie, jak drogi jest transport w Wietnamie? Gdzie najlepiej wymienić pieniądze i kiedy się tam wybrać? Przygotowałem dla Was artykuł Wietnam informacje praktyczne, który zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zorganizowania wyjazdu na własną rękę.

Wszystkie spisane przeze mnie informacji praktyczne bazują na naszym wyjeździe do Wietnamu, który odbył się w terminie 16.02-12.03.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3., w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji.
Jeżeli w naszym artykule czegoś Wam zabrakło, coś, co jest Wam potrzebne przy organizacji wyjazdu do Wietnamu na własną rękę, to dajcie znać w komentarzu. Postaramy się pomóc.

Co warto zobaczyć/doświadczyć w Wietnamie?

Byliśmy w Wietnamie zaledwie trzy tygodnie, podczas których chcieliśmy zobaczyć kilka interesujących nas miejsc oraz spróbować lokalnej kuchni. Chcieliśmy trochę poleżeć na plażach na wyspie Phu Quoc, zobaczyć kolorowe wydmy w okolicach Mui Ne, wejść do wietnamskich jaskiń w Phong Nha, przepłynąć się Mekongiem, zrobić sobie zdjęcie w pełnym lampionów Hoi An, sprawdzić, jak wygląda zatoka Ha Long, czy Tam Coc. Miejsc w Wietnamie, które warto zobaczyć, jest całe mnóstwo, a atrakcje trzeba sobie dozować. Jedno jest pewne – jeden wyjazd to za mało, aby zobaczyć wszystko, co by się chciało.

wietnam hoi an lampiony
Podróż do Wietnamu z dzieckiem? Dlaczego nie :)

Trasa podróży po Wietnamie

Kiedy jechać do Wietnamu? – Pogoda w Wietnamie

Generalnie to nie ma idealnej pory, aby zwiedzić cały Wietnam. Jak w lutym i marcu będzie przyjemnie tropikalnie ciepło i bezdeszczowo w południowej części (temperatury w okolicach 30-35 stopni i zero deszczu) to wtedy daleko na północy będzie zimno, mokro, deszczowo i pochmurnie (w Hanoi było ok. 22 stopnie, a w zatoce Ha Long było ok. 17 stopni, pochmurno i deszczowo). Podobno w okolicach Sa Pa może wtedy pojawić się śnieg. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że gdy ktoś wybiera się na południe Wietnamu (wyspa Phu Quoc, Delta Mekongu, Ho Chi Minh, Mui Ne, …) to najlepiej to zrobić w okolicach styczeń – marzec, a jak ktoś chce zobaczyć północ Wietnamu (Zatoka Ha Long, tarasy ryżowe w Sa Pa, Hanoi, …) to najlepiej wybrać się w okresie wrzesień – październik.

UWAGA: w okolicach lutego obchodzone jest w Wietnamie święto Tet – koniecznie trzeba sprawdzić dokładne daty w roku, w którym się wybieracie. W 2018 roku święto rozpoczęło się 17 lutego i trwało ok. tygodnia. W tym okresie warto zarezerwować sobie wcześniej przejazdy, przeloty, bo może być problem z dostępnością. W trakcie naszego pobytu trafiliśmy w to święto i faktycznie bilety były droższe i trudniej dostępne, a w miastach było zdecydowanie mniej ludzi, a duża część knajp, barów i sklepów była pozamykana.

Jak dostać się do Wietnamu?

Wiele linii lotniczych posiada połączenia do Hanoi czy Ho Chi Minh. Koniecznie trzeba obserwować pojawiające się promocje. My lecieliśmy liniami Air China na trasie Warszawa – Pekin – Ho Chi Minh – Pekin – Warszawa z kilkunastogodzinnym postojem w Pekinie. Bilety kupiliśmy w promocyjnej cenie za 1710 zł od osoby.wietnam vietjetair samolot wietnam informacje praktyczne

Wiza do Wietnamu i przekraczanie granicy z Wietnamem

Obywatele Polski wybierając się do Wietnamu w celach turystycznych, potrzebują wizy. Jest kilka sposobów na uzyskanie wizy do Wietnamu: ambasada, biuro turystyczne wystawiające promesę lub od 2017 roku rząd wietnamski uruchomił czasowo portal do aplikowania o e-wiza’ę. Najtańszą, najszybszą i najłatwiejszą opcją uzyskania jednorazowej e-wizy turystycznej jest skorzystanie z oficjalnej rządowej wietnamskiej strony -> National Web Portal On Immigration.

UWAGA: e-wiza kosztuje 25 USD (nie ma dodatkowych kosztów) – jest dostępna tylko na 30 dni i jest jednorazowa. Koniecznie musimy sprawdzić, na jakich przejściach granicznych jest ważna. Dodatkowo nie możemy przekroczyć granicy z Wietnamem w innym miejscu niż podaliśmy we wniosku.

Jak aplikować o e-wizę w Wietnamie?

Musimy mieć zdjęcie paszportowe w wersji elektronicznej, skan naszego paszportu oraz 25 dolarów – płatne online. Wypełniamy wniosek internetowy, podając wszystkie niezbędne dane m.in. miejsce przylotu i wylotu do Wietnamu, datę, od której potrzebujemy wizę (my z racji, że nie lecieliśmy na pełne 30 dni, to podaliśmy datę wylotu z Polski, aby nie było potencjalnie problemów na polskim lotnisku), załączamy zdjęcia i skan paszportu, płacimy za wizę i po chwili otrzymujemy na email numer, który posłuży nam do sprawdzania statusu wniosku (tutaj możesz sprawdzić status).
Trzeba poczekać ok. 3 dni. Za pierwszym razem czekałem 3 dni, a za drugim wizę miałem następnego dnia rano. Na email przychodzi plik PDF z elektroniczną wizą, który trzeba wydrukować i zabrać ze sobą do Wietnamu.
UWAGA: Po przylocie stajemy w kolejce do odprawy – z reguły jest to krótsza kolejka, a nie po wizę.
W Wietnamie nie ma żadnych opłat wlotowych lub wylotowych z kraju.

Pieniądze w Wietnamie – wietnamska waluta

Oficjalną walutą Wietnamu jest Đồng (VND). Średni kurs (stan na luty/marzec 2018) to 1 PLN = ok. 6670 VND, 1000 VND = ok. 0,16 zł. Kurs był w miarę stały i niewiele różnił się w zależności od miejsca wymiany. Oczywiście nie mówię tutaj o typowych turystycznych miejscach np. w Hoi An, gdyż tam kurs był bardzo słaby np. 1 USD = 22.000 VND.

Najlepszy kurs, po jakim wymienialiśmy to 1 USD = 22740 VND był u jubilera w Hanoi, a najgorszy był 1 USD = 22620 VND. Na lotnisku w Ho Chi Minh był 1 USD = 22700 VND. Bez problemu wymieniane są wszystkie popularne waluty: dolary amerykańskie, australijskie, euro, funty brytyjskie itd. Trzeba pamiętać, że niskie nominały mogą mieć niższe kursy. Raz wymieniając banknot 50 USD, otrzymaliśmy gorszy kurs o 40 VND na jednym dolarze w stosunku do banknotu 100 USD.

Z naszego doświadczenie to warto wymieniać walutę w wietnamskich bankach. Kurs w bankach z reguły jest korzystniejszy niż w turystycznych punktach czy biurach podróży – oczywiście nie zawsze więc warto to sprawdzić.

Na lotnisku w Ho Chi Minh przed wyjściem z lotniska jest kilka okienek (czynne są także w nocy), gdzie można dokonać wymiany walut. Warto sprawdzić kurs w każdym z nich, bo często są drobne różnice w kursach. W samym mieście po dobrym kursie wymienialiśmy pieniądze w kantorze koło Ben Thanh Market.

W droższych miejscach i niektórych hostelach można płacić kartą, a bankomaty (ATM) są praktycznie, co krok. Przed wypłatą z ATM dokładnie sprawdźcie, które z nich pobierają prowizję i w jakiej wysokości, bo różnice potrafią być bardzo duże.

wietnam waluta pieniądze dong VND wietnam informacje praktyczne
Oficjalną walutą Wietnamu jest Đồng (VND).

Znajomość języka angielskiego w Wietnamie

W turystycznych miejscach, hotelach, biurach podróży, knajpkach itd. praktycznie nie ma problemu, aby znaleźć kogoś, kto potrafi rozmawiać po angielsku. W miejscach mniej turystycznych lub w lokalnych knajpach może być słabiej i nie skomunikujemy się w języku angielskim, lecz na migi i pokazując palcem, na pewno zamówimy coś do jedzenia lub ustalimy odpowiednią cenę na targu.

Telefon komórkowy i roaming w Wietnamie

Telefony z polską kartą działają bez problemu, czasami trzeba przełączać operatora, aby móc wysłać sms’a do Polski natomiast koszt połączeń telefonicznych (ponad 8 zł za min) do Polski zdecydowanie zniechęca, aby dzwonić.

Internet w Wietnamie, Internet mobilny w Wietnamie, WiFi w Wietnamie

Praktycznie wszędzie w guesthouse’ach, hotelach, restauracjach, niektórych autobusach, itp. jest dostęp do darmowego WiFi.
Jednak uważamy, że warto zaopatrzyć się w kartę sim lokalnego operatora. My kupiliśmy kartę SIM z Internetem LTE z limitem 6 GB, nielimitowanymi połączeniami na okres 30 dni za 199.000 VND firmy MobiFone. Działała bez problemu w całym Wietnamie.

Poczta w Wietnamie

Wietnamska poczta jest stosunkowo niedroga. Podobno koszt znaczka do Polski potrafi różnić się w zależności od miejsca zakupu. My kupiliśmy znaczek za 14.000 VND na kartkę pocztową do Polski na poczcie w Hanoi. Podobno kartka miała dojść w 10 dni roboczych. Nasza dotarła do Polski w 27 dni, lecz znajomi pisali, że ich doświadczenia są bardzo różne i czasami można czekać kilka miesięcy.

wietnam hanoi old quarter poczta post
Wysyłanie kartki pocztowej do przedszkola.

Gniazdka w Wietnamie

W Wietnamie występują dosyć uniwersalne gniazdka, do których możemy włożyć nasze standardowe wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, a także wtyczki amerykańskie. Jadąc do Wietnamu, nie potrzebujemy żadnych adapterów czy przejściówek i wszystkie nasze elektroniczne gadżety będziemy mogli spokojnie naładować.

Noclegi w Wietnamie

Korzystaliśmy w Wietnamie z kilkunastu różnych noclegów w wielu miastach. Wybieraliśmy oferty, które nam najbardziej pasowały, nie zawsze to były najtańsze miejsca. Niektóre nam się szczególnie podobały ze względu na lokalizację, obsługę, komfort. Jest tego trochę, więc szczegółowy opis każdego z miejsc ze zdjęciami i lokalizacją znajdziecie w osobnym dedykowanym wpisie. Zapraszam.

wietnam noclegi noclegi w wietnamie phu quoc wietnam informacje praktyczne
Noclegi w Wietnamie: Phu Quoc – Thai Tan Tien Hotel

Transport w Wietnamie

Transport w Wietnamie jest bardzo dobrze zorganizowany. Bogata sieć połączeń autobusowych, lotniczych i kolejowych ułatwia przemieszczanie się. Bez problemu dostaniemy się w dowolny zakątek kraju. Do tego bardzo popularne pośród turystów jest kupienie/wypożyczenie skutera i wyruszenie na zwiedzanie Wietnamu.

wietnam saigon autobus transport w wietnamie wietnam informacje praktyczne
Transport w Wietnamie

Jedzenie w Wietnamie

Jedzenie w Wietnamie to temat na zupełnie osobny, dosyć obszerny wpis. Wietnam to pyszne zupy z różnymi makaronami, ryby, owoce morza, wołowina, wieprzowina, kanapki. Najczęściej znajdziemy tu wszystko, co będziemy chcieli. Możemy tu grillować, piec, gotować bądź jeść na surowo.
Dla mnie absolutnie numer 1 to przepyszna zupa/sałatka Bum Bo, kanapki Bahn Mi, grillowane krewetki, kalmary i ryby, sajgonki na świeżo i smażone na oleju oraz niekończące się ilości owoców i świeżych soków. Aż mi ślinka cieknie na wszystkie te pyszności, które mieliśmy okazję zjeść.
Dobra informacja jest taka, że jedzenie w Wietnamie jest tanie. Na ulicy porcję Pho bo, bum bo czy innej zupy zjemy za ok. 30.000 VND, w lokalnej knajpce za ok. 60.000 VND a w knajpie, gdzie siedzi dużo białych turystów za ok. 100.000 VND. Zatem każdy znajdziecie tu coś dla siebie – wszystko zależy, gdzie jemy. Przykładowe, szacunkowe ceny, jakie nam wychodziły za posiłki:

 • śniadanie: dowolna konfiguracja, jajecznica, tosty, smażony ryż/makaron, smażone warzywa, zupy to zależnie od miejsca od 20.000 – 100.000 VND – często proste śniadanie jest wliczone w cenę noclegu
 • lunch: wieprzowina, krewetki, ryby, kalmary, ryż, warzywa oraz napoje: ok. 50.000 – 150.000 VND,
 • kolacja: podobnie jak lunch.
wietnam hoi an morning market targ jedzenie wietnam informacje praktyczne
Hoi An – poranny targ

Zdrowie w Wietnamie

W Wietnamie nie ma dużego zagrożenia malarią czy dengą Zagrożenie w większości kraju jest niskie lub nie występuje, zatem poza standardową profilaktyką (środek na komary) nie zaleca się brania tabletek. O szczegółach zagrożenia różnymi chorobami w Wietnamie warto poczytać na stronie National Health Service w Szkocji.
Komarów na naszym wyjeździe do Wietnamu właściwie poza pojedynczymi sztukami nie spotkaliśmy (na wyspie Phu Quoc wieczorem było kilka), więc cały zapas środka Mugga zawierający DEET wrócił prawie nienaruszony do domu.
Podczas całego wyjazdu do Wietnamu piliśmy wodę butelkowaną (kupowaną w sklepach lub z nalewaną z dystrybutorów w hostelach). Do soków, napojów czy kawy używaliśmy lód. Oczywiście jak wszędzie trzeba pamiętać o myciu rąk przed jedzeniem.  Nie mieliśmy żadnych problemów żołądkowych, a jedliśmy w wielu różnych miejscach.

Szczepienia w Wietnamie

Szczepienia to temat rzeka.  My zawsze wszystkim powtarzamy, że warto mieć podstawowe szczepienia. Wszyscy mamy szczepienia na WZW A+B oraz tężec, błonicę i polio. Należymy do rodziców szczepiących dzieci, więc Nadia ma komplet standardowych szczepień + rotawirusy + meningokoki + pneumokoki. Jakiś czas temu opisałem szczegóły tego, co warto ze sobą spakować na wyjazd z małym dzieckiem do Azji, uwzględniając przede wszystkim wyposażenie apteczki, do którego serdecznie zapraszam.

Przykładowe ceny w Wietnamie (stan na luty/marzec 2018)

Poniżej znajdziecie ceny poszczególnych produktów w Wietnamie, które kupowaliśmy podczas naszej podróży. Ceny jak zawsze bardzo zależą od miejsca, gdzie kupujemy dany produkt.

 • woda 1,5 litra: 9.000 – 15.000 VND
 • piwo 0,33 l w puszcze: 12.000 – 20.000 VND
 • kawa: 20.000 – 70.000 VND – wszystko zależy od miejsca i rodzaju kawy
 • coca-cola, fanta, sprite, 7up: 8.000 – 9.000 VND puszka
 • lody na patyku, w rożku: 8.000 – 15.000 VND
 • świeży kokos: 20.000 – 40.000 VND
 • świeżo wyciskany sok z mango, marakui, arbuza, banana, dragon fruit’a: 20.000 – 50.000 VND
 • świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej: 8.000 – 15.000 VND
 • mała paczka ciastek markiz: 9.000 VND (wietnamskiej firmy), 15.000 VND (Oreo)
 • krewetki 1 kg: 200.000 VND
 • bagietka: 2.000 VND
 • mango: 20.000-30.000 VND/kg
 • marakuja: 30.000 – 50.000 VND/kg
 • banany 20.000 – 30.000 VND/kg
 • arbuz: 25.000 VND/kg
 • durian: 100.000 VND/kg

Podsumowując, Wietnam jest bardzo rozległy i często interesujące nas miejsca są bardzo daleko od siebie oddalone. Im bardziej turystyczne miejsce, tym bardziej trzeba się targować i uważać na naciąganie. Czym mniej turystów tym ludzie są bardziej naturalni i chętni do pomocy. To piękny, lecz niestety mocno zaśmiecony kraj, z dużą ilością ciekawych miejsc do odwiedzenia, z wieloma potrawami do skosztowania i z interesującymi ludźmi do spotkania. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi Wam zaplanowanie swoich wakacji w Wietnamie.

PS. Wietnam odwiedziliśmy w terminie 16.02 – 12.03.2018. Podczas wyjazdu powstawały zapiski z podróży dokumentujące na bieżąco naszą podróż, do których serdecznie zapraszamy: Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u