Japonia – informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda

O Japonii myśleliśmy praktycznie od zawsze. Chcieliśmy tam pojechać, aby zobaczyć coś co wydawało nam się zupełnie inne od tego co widzieliśmy do tej pory. Chcieliśmy pochodzić ulicami Tokio, Kioto, zobaczyć bambusowy lasek, bramy tori, świątynie, zasmakować sushi itd. Niestety zawsze powstrzymywały nas zasłyszane historie o piekielnej drożyźnie w Japonii, o wysokich cenach praktycznie za wszystko. Postanowiliśmy jak zawsze, sprawdzić wszystkie mityczne opowieści i spisaliśmy artykuł Japonia informacje praktyczne, który będzie pomocny każdemu, kto myśli o wyjeździe do tego kraju.

Poniższe informacji praktyczne związane z Japonią bazują na naszym wyjeździe, który odbył się w terminie 17.05-01.06.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja  Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Tokio oraz Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Kioto, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji.

Jeżeli w naszym artykule czegoś Wam zabrakło, coś, co jest Wam potrzebne przy organizacji wyjazdu do Wietnamu na własną rękę, to dajcie znać w komentarzu. Postaramy się pomóc.

Co warto zobaczyć/doświadczyć w Japonii?

Japonia jest dosyć dużym krajem, a my spędziliśmy w nim zaledwie niewiele ponad 2 tygodnie i zobaczyliśmy klasyczne, bardzo popularne miejsca. Uważamy jednak, że od takich klasyków i samograjów warto zacząć swoją przygodę z Japonią. Polecamy Tokio i jego liczne dzielnice: Akihabara dzielnica dla graczy, ekskluzywna Ginza, Shinjuku – dzielnica neonów, słynne przejście dla pieszych Shibuya itd… Polecamy pojechać do okolicznej Kamakury, aby zobaczyć posąg Wielkiego Buddy. Warto odwiedzić zupełnie inne od Tokio, Kioto i jego liczne świątynie oraz dzielnice Gion. Koniecznie trzeba pamiętać o interesujących okolicach Kioto: bramy tori koło świątyni Fushimi Inari, lasek bambusowy, miasto Nara z pięknymi świątyniami i biegającymi po parku jelonkami. Hiroszima i jej Memorial Park zrobi na każdym olbrzymie wrażenia. Na koniec – zobaczcie najbardziej obfotografowaną bramę tori na wyspie Miyajima i będziecie bardzo zadowoleni z wycieczki do Japonii.

japonia kioto arashiyama bamboo grove lasek bambusowy japonia informacje praktyczne
Arashiyama Bamboo Grove – wersja wcześnie rano – czyli bez ludzi :)

Trasa podróży po Japonii

Kiedy jechać do Japonii? – Pogoda w Japonii

Wiele osób wybiera się do Japonii w trakcie hanami, czyli okresie kwitnienia wiśni. Czas ten jest dosyć ruchomy i w każdym roku trochę się przesuwa, lecz to mniej więcej okres na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli kogoś to mocno interesuje warto śledzić prognozę pogody i oficjalne strony o Japonii, gdzie jest umieszczany ścisły monitoring, kiedy i gdzie pojawia się hanami.
Jeżeli chodzi o pozostałe miesiące to okres od maja do września na pewno będzie ciepły i mało deszczowy. My byliśmy pod koniec maja 17.05-1.06.2018 i było od 20 do ok 32 stopni z pojedynczymi dniami z deszczem.

UWAGA: warto mieć na uwadze, że w okresie 29.04 – 5.05 w Japonii jest obchodzony tzw. Golden Week i wtedy cała Japonia ma wolne i świętuje. Można spodziewać się wyższych cen, trudnościach w rezerwacji biletów i noclegów.

Jak dostać się do Japonii?

Wiele linii lotniczych posiada połączenia do Tokio. Koniecznie trzeba obserwować pojawiające się promocje. Od kilku lat widzimy, że przynajmniej raz w roku jakaś linia lotnicza ma promocję na ten kierunek. My lecieliśmy liniami British Airways i Finnair na trasie Warszawa – Helsinki – Tokio – Londyn – Berlin. Bilety kupiliśmy w promocyjnej cenie za 1590 zł od osoby.

japonia narita airport tokyo tokio japonia informacje praktyczne
MIędzynarodowe lotnisko w Tokio – Narita Airport

Wiza do Japonii

Obywatele Polski wybierając się do Japonii w celach turystycznych, nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Na lotnisku otrzymuje się naklejkę do paszportu. W Japonii nie ma żadnych opłat wlotowych lub wylotowych z kraju.

Pieniądze w Japonii – waluta w Japonii

Oficjalną walutą Japonii jest jen japoński (JPY). Średni kurs (stan na maj 2018) to 1 PLN = ok. 29,53 JPY, 100 JPY = ok. 3,34 zł. Waluta jest łatwo dostępna w Polsce więc można wymienić pieniądze przed wyjazdem.

W Japonii jest wiele miejsc, gdzie można wymienić praktycznie każdą popularną walutę. Warto upewnić się, że w kantorze nie doliczają prowizji za wymianę. W niektórych miejscach są automaty, gdzie automatycznie wymienimy 12 różnych walut na jeny.

Przed wyjazdem czytaliśmy, że w wielu miejscach będzie problem z płatnością przy użyciu polskich kart. Nie zaobserwowaliśmy takich sytuacji – wszędzie bez problemu mogliśmy zapłacić korzystając z Mastercard’a.

Bankomaty (ATM) są praktycznie, co krok, lecz nie wszystkie akceptują polskie karty. Przed wypłatą z ATM dokładnie sprawdźcie, które z nich pobierają prowizję i w jakiej wysokości, bo różnice potrafią być bardzo duże. Nie musieliśmy skorzystać z bankomatu więc z własnego  doświadczenia żadnego nie możemy polecić, ale słyszeliśmy, że bankomaty akceptujące polskie karty występują w sklepach typu 7eleven czy Family Market.

japonia informacje praktyczne waluta jen japonski
Waluta Japonii – JPY – jen japoński

Znajomość języka angielskiego w Japonii

W turystycznych miejscach, hotelach, biurach podróży, knajpkach itd. praktycznie nie ma problemu, aby znaleźć kogoś, kto potrafi rozmawiać po angielsku. W miejscach mniej turystycznych lub w lokalnych knajpach może być słabiej, ale zupełnie nie odczuliśmy dyskomfortu komunikacyjnego jak np. w Korei Południowej.

Telefon komórkowy i roaming w Japonii

Telefony z polską kartą działają bez problemu natomiast koszt połączeń telefonicznych (ponad 8 zł za min) do Polski zdecydowanie zniechęca, aby dzwonić.

Internet w Japonii, WiFi w Japonii

Praktycznie wszędzie w guesthouse’ach, hotelach, restauracjach jest dostęp do darmowego WiFi. Dodatkowo wiele turystycznych miejsc, miast, przystanków autobusowych, metra oferuje również dostęp do darmowego WiFi. Bardzo mocno nas zdziwiła prędkość japońskiego Internetu. Sądziliśmy, że będąc w tak zaawansowanym technologicznie kraju jakim jest Japonia, będzie bardzo szybki. Rzeczywistość jest taka, że prędkość była średnia.

Poczta w Japonii

Chcąc wysłać kartkę pocztową z Japonii do Polski należy kupić znaczek na wysyłkę międzynarodową. Koszt znaczka do Europy to 70 JPY, czyli ok. 2,37 PLN. Czas dotarcia kartki to ok 5-7 dni roboczych. Sprawdziliśmy i faktycznie karta przyszła do Polski po 5 dniach.

japonia poczta
Poczta w Japonii działa idealnie – kartka pocztowa doszła po 5 dniach.

Gniazdka w Japonii – wtyczki w Japonii

Wybierając się do Japonii musimy zaopatrzyć się w przejściówkę do gniazdka. W Japonii gniazdka są takie jak w USA, czyli dwa cienkie, płaskie blaszki. Zatem koniecznie zabierzcie ze sobą adapter lub oczywiście możecie nabyć na miejscu. W niektórych hotelach czy guesthouse’ach wypożyczają przejściówkę.

Noclegi w Japonii

W Japonii korzystaliśmy z kilku różnych noclegów w miastach. Wybieraliśmy oferty, które nam najbardziej pasowały – głównie ze względu na lokalizację. W wielkich miastach takich jak Tokio czy Kioto warto znaleźć nocleg w niewielkiej odległości od stacji metra lub kolejki naziemnej. Nie zawsze były to najtańsze opcje. Niektóre nam się szczególnie podobały ze względu na lokalizację, obsługę czy komfort. Najtańszy nocleg kosztował nas 78 zł, a najdroższy 425 zł za noc.

Noclegi w Japonii Miyajama Guest House Kikugawa
Noclegi w Japonii: Miyajama – Guest House Kikugawa

Transport w Japonii

Transport w Japonii jest wzorcowo zorganizowany. Wszystko doskonale opisane z licznymi mapkami i znakami na stacjach. W każdym miejscu napisy są po angielsku więc jadąc do Japonii nie będziecie mieli problemów z przemieszczaniem się. Bogata sieć połączeń kolejowych ułatwia przemieszczanie się. Bez problemu dostaniemy się w dowolny zakątek kraju.

Japan Rail Pass

Pozycją obowiązkową w Japonii jest bilet Japan Rail Pass, który pozwala podróżować po Japonii przez określoną ilość dni, większością dostępnych pociągów. Dobra informacja jest taka, że dzieci do lat 6 nie muszą kupować tego biletu i podróżują bezpłatnie.

japonia japan rail pass jr pass
Japan Rail Pass – olbrzymie ułatwienie dla turystów w Japonii.

Metro w Tokio

Warto wiedzieć, że chcąc obniżysz koszty przejazdów w Tokio, opłaca się kupić 24, 48 lub 72 godzinny bilet obowiązujący na wszystkie przejazdy metrem linii Tokyo Metro and Toei Subway. To najtańsza i najwygodniejsza opcja przemieszczania się w Tokio. Bilet 24h kosztuje 800 JPY, 48h kosztuje 1200 JPY, a 72h 1500 JPY dla osoby dorosłej. Obowiązuje dokładnie od momentu pierwszego skasowania przez ilość godzin na którą wykupiliśmy. Ważne jest to, że te bilety kupimy tylko w określonych biurach Tokyo Metro, a nie w tradycyjnych automatach. Pojedyncze przejazdy metrem kosztują min. 170 JPY – cena zależna od odległości.

japonia informacje praktyczne tokyo subway ticket
72 godzinny bilet do metra w Tokio przeznaczony tylko dla turystów.

Komunikacja w Kioto

W Kioto warto zaopatrzyć się w jednodniowy bilet autobusowy (jest jeszcze bilet na autobusy i metro, lecz ten nam się raczej nie przyda) umożliwiający nam nielimitowaną jazdę autobusami w obrębie Kioto. Koszt 600 JPY dla osoby dorosłej. Obowiązuje od pierwszego użycia do końca dnia. Wystarczy za pierwszym razem skasować, a później każdorazowo wysiadając z autobusu pokazać go kierowcy. W Kioto do autobusu wsiada się środkowymi drzwiami i dopiero na koniec jazdy pokazuje bilet lub uiszcza opłatę. Bilety kupimy w punktach informacji transportu miejskiego. Pojedyncze bilety kosztują 230 JPY.

Komunikacja w Hiroszimie

Z kolei w Hiroszimie, jeżeli posiadamy ważny bilet JR PASS, to nie musimy kupować żadnego dodatkowego biletu, gdyż wszystkie najważniejsze atrakcje dostępne są w ramach 3 pętli autobusowych Hiroshima Sightseeing loop bus.

Jedzenie w Japonii

Jedzenie w Japonii to temat na zupełnie osobny, dosyć obszerny wpis. Jednak w wielkim skrócie – Japonia świeżą rybą stoi. Zatem sushi (najczęściej w postaci nigiri), sashimi (kawałki surowej ryby) czy chirashi (ryż do sushi przykryty kawałkami surowej ryby lub owocami morza) to pozycje obowiązkowe. Do tego liczne rodzaje zupy ramen czy makaron udon lub soba najczęściej w jakimś bulionie. Warto wspomnieć o tempurze, czyli różnych kawałkach czegoś (może być ryba, warzywa, owoce morza, mięso) w cieśnie smażonym na głębokim oleju. Są mięsne przekąski na patyczkach pieczone na grillu, kulki z ośmiornicą, naleśniki, słodkie ciastka z czerwoną fasolą itd… Na pewno nie spróbowaliśmy nawet połowy możliwych dań.

japonia tokio sushi tokyo
Sushi – klasyk japońskiego jedzenia – górny po prawej nigiri jest z koniną

Zdrowie w Japonii

W Japonii nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. To bardzo bezpieczny kraj. Nie było żadnych komarów czy much. Nie korzystaliśmy z repelentów czy moskitiery.

Szczepienia w Japonii

Wyjeżdżając do Japonii nie ma obowiązku ani zaleceń posiadania specjalnych szczepień. My jednak zawsze wszystkim powtarzamy, że warto mieć podstawowe szczepienia. Wszyscy mamy szczepienia na WZW A+B oraz tężec, błonicę i polio. Należymy do rodziców szczepiących dzieci, więc Nadia ma komplet standardowych szczepień + rotawirusy + meningokoki + pneumokoki. Jakiś czas temu opisałem szczegóły tego, co warto ze sobą spakować na wyjazd z małym dzieckiem do Azji, uwzględniając przede wszystkim wyposażenie apteczki, do którego serdecznie zapraszam.

japonia nadia w podróży metro hello kitty
Komunikacja miejska – metro, autobus, pociągi dzieci do lat 6 gratis.

Czy Japonia jest droga?

Panuje powszechna opinia, że wyjazd do Japonii kosztuje bardzo dużo. To była również nasza obawa, która powodowała, że przesuwaliśmy decyzję o wyjeździe do Japonii dosyć długo. Chcieliśmy być przygotowani finansowo, aby nie biedować, aby nie żałować sobie na atrakcje, jedzenie czy noclegi. Rozprawiliśmy się z wszystkimi cenami w Japonii, aby każdy mógł zobaczyć ceny i samemu wyrobić sobie zdanie odnośnie tego czy Japonia jest droga.

Ceny jedzenia w Japonii

 • sushi: ceny sushi są niższe niż w Polsce. Wszystko zależy z jakim składnikiem wybierzemy konkretne nigiri, ale ceny wahają się od 110 – 800 JPY za dwie sztuki.
 • zupy: udon, sobą, ramen kosztują od 400-900 JPY wszystko zależy od składników i dodatków. Droższa porcja najczęściej zawiera dodatkowo krewetkę w tempurze.
 • pierożki gyroza: 450 JPY
 • woda 2 l: 90 – 100 JPY
 • lody: 100-400 JPY
 • onigiri: 100 – 140 JPY zależnie czym jest nadziewane
 • frytki: 200 – 400 JPY
 • piwo Sapporo w sklepie: 140 JPY
 • chipsy: 100 JPY
 • bułki mleczne z różnym rodzajem nadzienia: 100 – 150 JPY,
 • jogurt: 100 – 150 JPY
 • mała kawa w sklepie ok 100 JPY

Bilety wstępu atrakcji w Japonii

Bilety wstępu do atrakcji turystycznych nie są zbyt drogie. Najtańszy bilet kosztował 300 JPY, a najdroższy 800 JPY (oczywiście nie licząc drogiego wstępu do Disneylandu w Tokio). Poniżej ceny biletów wstępu od osoby dorosłej. Dzieci do lat 6 wstęp gratis.

 • Kioto: świątynia Silver Pavilion Ginkaku-ji: 600 JPY,
 • Kioto: świątynia Gold Pavilion: 400 JPY
 • Nara: świątynia Todaiji: 600 JPY,
 • Kamakura: Great Buddha Kotokuin Temple: 300 JPY,
 • Kamakura: świątynia Hesedera: 300 JPY

Podsumowując Japonia to bardzo interesujący kierunek. Pełen kolorów, zapachów, smaków surowej ryby i wielkich wieżowców. To pięknie świątynie, niesamowita uprzejmość mieszkańców i pomimo odległości łatwy kraj do przemieszczania się. Jeżeli jest coś co Was interesuje, a nie poruszyliśmy tego w artykule, zadajcie pytanie w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć.

PS. Nasza podróż do Japonii odbyła się w terminie 17.05-01.06.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Tokiooraz Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Kioto, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u