Seszele – informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda

Z czym kojarzą nam się Seszele? Przepiękne plaże z niesamowitymi kamieniami o dziwnych kształtach i formie. Do tego z tym że wszyscy mówią o nich „Raj na ziemi”, że jest tam podobno bardzo drogo i że wielu ma je na swojej liście marzeń. A jak w rzeczywistości wygląda wyjazd na Seszele i czy na pewno zrujnuje nasz domowy budżet? Przygotowaliśmy szczegółowy artykuł Seszele informacje praktyczne, które na pewno będą pomocne dla każdego, kto wybierze się na Seszele na własną rękę.

Poniższe informacje praktyczne związane z podróżą na Seszele bazują na naszym wyjeździe, który odbył się w terminie 9-20.10.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży Praslin oraz Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży La Digue i Mahe, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji.

Jeżeli w naszym artykule czegoś Wam zabrakło, coś, co jest Wam potrzebne przy organizacji wyjazdu na własną rękę na Seszele, to dajcie znać w komentarzu. Postaramy się pomóc.

Co warto zobaczyć na Seszelach?

Plaże, plaże i jeszcze raz plaże. To chyba wie każdy. Wiele osób pyta, czy jest tu coś poza plażami? Oczywiście jest parę atrakcji poza plażami, lecz jeżeli ktoś nie lubi wyspiarskiego życia, nie lubi piasku, zwisających palm i krystalicznie turkusowej wody to zdecydowanie Seszele nie są dla niego. Warto zobaczyć żółwie olbrzymie (np. w L’Union Estate na La Digue), wybrać się na spacer po lesie, aby zobaczyć, jak rośnie największy kokos świata – Coco de Mer w Fond Ferdinand Reserve na Praslin, ponurkować w okolicach Mahe, wybrać się na szlak po pagórkach, lecz to tylko nieliczne dodatki do plażowania.

seszele la digue anse cocos seychelles beach
Seszele. Wyspa La Digue. Plaża Anse Cocos.

Nasza trasa podróży na Seszele

Kiedy jechać na Seszele? – Pogoda na Seszelach

W wielu miejscach piszą, że najlepszym okresem na podróż na Seszele to maj – październik. Wtedy będzie najcieplej, najwięcej słonecznych dni i najmniej opadów. Potwierdzają to także rozmowy z mieszkańcami. W niektórych miejscach znajdziemy informację, że już w październiku zaczyna się pora deszczowa i może częściej padać – tego nie potwierdzają mieszkańcy.
Podczas naszego pobytu padało z przerwami przez niecały dzień, a poza tym było bardzo słonecznie, niebieskie niebo z białymi chmurkami. Temperatury oscylowały w okolicach 28-30 stopni w ciągu dnia, a 25 C w ciągu nocy. Zatem zdecydowanie jest tu bardzo ciepło.
Jeżeli ktoś myśli o snorkelowaniu i nurkowaniu to kwiecień/maj i październik/listopad to zdecydowanie najlepsze miesiące. Wody powinny być spokojne, widoczność dobra, a temperatura wody będzie w okolicach 28/29 stopni C.

Jak dostać się na Seszele?

Kilka linii lotniczych posiada połączenia na Mahe (Międzynarodowe lotnisko SEZ). Koniecznie trzeba obserwować pojawiające się promocje. My lecieliśmy liniami Air France Joon (linia córka Air France) na trasie Wrocław – Paryż – Mahe – Paryż – Warszawa. Bilety w promocyjnej cenie można dostać już od 2617zł od osoby.

paryż lotnisko cdg samolot airfrance
Na Seszele lata kilka linii lotniczych m.in. Air France (Air France Joon)

Wiza na Seszele

Obywatele Polski wybierając się na Seszele w celach turystycznych, nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Na lotnisku otrzymuje się pieczątkę do paszportu. Na Seszelach nie ma żadnych opłat wlotowych lub wylotowych z kraju.
Osoby, które przed przylotem na Seszele, przebywały na terenach zagrożonych żółtą febrą, muszą posiadać szczepienie i dowód na to.

seszele wiza paszport wiza na seszele
Wiza na Seszele – pieczątka jest także w kształcie Coco de Mer – Lodoicja seszelska – największy kokos na świecie

Pieniądze na Seszelach – waluta Seszeli

Oficjalną walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR). Średni kurs (stan na październik 2018) to 1 PLN = ok. 3,6 SCN, 1 SCN = ok. 0,28 zł. Walutę można wymienić od razu po wylądowaniu. Na lotnisku jest jeden kantor. Kurs wynosił 1 EUR = 15,4974 SCR i był w miarę stały podczas całego pobytu. Praktycznie w każdym mieście można było znaleźć miejsce do wymiany waluty.
Warto dodać, że banknoty rupii seszelskich są przepiękne. Zamiast głów znanych osób czy zabytków (Seszele chyba ich nie mają) pojawiają się piękne, kolorowe rysunki seszelskiej przyrody: ptaki, żaby, muszle, ślimaki, gekony, ryby itd. Zobaczcie sami.
Bankomaty (ATM) są praktycznie, co krok i nie słyszeliśmy o problemach z wypłatami. Nie musieliśmy skorzystać z bankomatu, więc z własnego doświadczenia żadnego nie możemy polecić.
Standardowo za noclegi i nurkowanie płaci się w EUR, a pozostałe wszystkie płatności uiszcza się w rupiach lub przy użyciu kart płatniczych.

seszele waluta rupia seszelska
Waluta Seszeli – rupia seszelska (SCR)

Znajomość języka angielskiego na Seszelach

W turystycznych miejscach, hotelach, biurach podróży, knajpkach itd. praktycznie nie ma problemu, aby znaleźć kogoś, kto potrafi rozmawiać po angielsku. Język angielski i francuski jest powszechnie znany i używany (zwłaszcza francuski).

Telefon komórkowy i roaming na Seszelach

Telefony z polską kartą działają bez problemu, natomiast koszt połączeń telefonicznych (ponad 8 zł za min) do Polski zdecydowanie zniechęca, aby dzwonić.

seszele mahe carana beach
Carana Beach.

Internet na Seszelach, WiFi na Seszelach

W większości guesthouse’ów i hotelach jest dostęp do darmowego WiFi. Czasami jego prędkość jest bardzo niska i sprawdzenie poczty lub wrzucenie zdjęcia na bloga to droga przez mękę. Bywa, że rano działa normalnie, a wieczorem już nie da się z niego korzystać.

Poczta na Seszelach

Chcąc wysłać kartkę pocztową z Seszeli do Polski, należy kupić znaczek na wysyłkę międzynarodową. Koszt znaczka do Europy to 10 SCR, czyli ok. 2,7 PLN. Czas dotarcia kartki to podobno ok. 5-7 dni roboczych. Sprawdziliśmy i pocztówka przyszła do Polski po ok 2,5 tygodnia.

seszele kartki pocztowe
Karta pocztowa do przedszkola musi być!!!

Gniazdka na Seszelach – wtyczki na Seszelach

Wybierając się na Seszele, musimy zaopatrzyć się w przejściówkę do gniazdka. Na Seszelach gniazdka są takie jak w Wielkiej Brytanii, czyli trzy prostokątne bolce. Zatem koniecznie zabierzcie ze sobą adapter lub oczywiście możecie nabyć na miejscu. W niektórych hotelach czy guesthouse’ach wypożyczają przejściówkę.

Noclegi na Seszelach

Jest to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Ile kosztują noclegi na Seszelach. Dyplomatycznie mogę odpowiedzieć, że są tanie i drogie :). Na Seszelach korzystaliśmy z kilku różnych noclegów. Wybieraliśmy oferty, które nam najbardziej pasowały – głównie ze względu na lokalizację. Wszystkie noclegi zarezerwowaliśmy mniej więcej 1,5 miesiąca przed wyjazdem poprzez portal booking.com. Najtańszy nocleg kosztował nas 70 EUR, a najdroższy 90 EUR za noc za naszą trójkę.

seszele noclegi la digue paradise flycatchers lodge
Noclegi na Seszelach: La Digue – Paradise Flycatcher’s Lodge

Transport na Seszelach

Transport na Seszelach opiera się głównie na tanim transporcie publicznym, drogich taksówkach lub wynajmie samochodu.

Autobusy na Seszelach

Przejazd autobusem na wyspie Praslin oraz Mahe kosztuje 7 SCR niezależnie od odległości. Tak do końca to nie wiemy, czy za dziecko się płaci, czy nie, bo czasami musieliśmy kupić bilet dla Nadii, a czasami nie. Najczęściej publiczny transport startuje w okolicy 6:00 rano i kończy się ok. 19:00-20:00. Na większych przystankach są rozpisane teoretyczne godziny odjazdu, lecz to bardziej orientacyjne czasy. Po prostu przychodzi się na przystanek i czeka. Czasami przyjedzie o czasie, a często nie. Nie wszystkie przystanki mają wiaty, często na drodze jest wymalowany napis „Bus Stop” oznaczający, że w tym miejscu zatrzymuje się autobus.
Po wejściu do autobusu należy od razu uiścić opłatę i zabrać bilet. Dzwonkiem sygnalizuje się chęć wysiadki.

seszele praslin autobus
Komunikacja na wyspie Praslin jest zdecydowanie mało przewidywalna. Nigdy nie wiesz kiedy coś przyjedzie :), ale jest bardzo tania 7 rupii czyli ok 1,9 w dowolne miejsce na wyspie.

Wynajęcie samochodu na Seszelach

W teorii to bardzo prosta sprawa. W większości miast są liczne wypożyczalnie samochodów. Na Mahe chcieliśmy wypożyczyć mały samochód, lecz okazało się, że nie ma możliwości wykupienia pełnego ubezpieczenia, a jedynie „third party”, które mówi, że jeżeli wypożyczający spowoduje wypadek lub uszkodzenie samochodu, to on odpowiada finansowo za jego naprawę. Zbita szyba przez kamień, rysa na błotniku, urwane lusterko itd.… to wszystko obciąży wynajmującego. Trochę przestraszeni tym faktem nie zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tej usługi i jeździliśmy komunikacją publiczną.

Transport pomiędzy wyspami na Seszelach

Opcje są dwie: samolot i prom, i co ciekawe kosztują dosyć podobnie. Głównym przewoźnikiem promowym jest Cat Cocos. Na min. 48 godzin przed planowanym rejsem można bilety kupić za pośrednictwem ich strony internetowej. W przeciwnym wypadku musimy kupować bilety w kasie, co w naszym przypadku okazało się droższym o kilka euro rozwiązaniem.

Drugą opcją jest samolot. Atrakcją samą w sobie jest lot niewielkim samolotem DHC-6 Twin Otter-400 Series linii Air Seychelles pomiędzy wyspami. Zabiera on na pokład zaledwie 19 osób, a lot na trasie Mahe – Praslin trwa tylko 15 minut. Jeżeli obserwuje ich stronę, to czasami cena biletu samolotowego jest porównywalna do cen biletów na przeprawę promem.

Jak dostać się z Mahe na Praslin?

Chcąc przedostać się z Mahe na wyspę Praslin mamy dwie możliwości. Możemy popłynąć promem – koszt biletu to 50 EUR od osoby dorosłej i 25 za dziecko do lat 12. Prom płynie ok godziny. Natomiast jest jeszcze druga, znacznie ciekawsza opcja – lot samolotem. Zdecydowanie polecamy.

Mieliśmy zaplanowany określony dzień wylotu i nie bardzo mogliśmy go zmienić, więc nie upolowaliśmy bardzo dobrej promocji (ok. 69 USD), lecz tak czy tak kupiliśmy 3 bilety (2 osoby dorosłe + 1 dziecko) wraz z bagażem do 23 kg + 5 kg podręcznego za cenę 810 zł. 

seszele praslin air seychelles
Jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji lecieć czymś tak małym – zabiera na pokład 19 osób, a sardynki mają zdecydowanie więcej miejsca, niż pasażerowie w tym samolocie.

Jak dostać się z La Digue na Praslin – z Praslin na La Digue?

Jedyną możliwością przedostania się z La Digue na Praslin jest prom. Pływa on kilka razy dziennie (praktycznie co 2 godziny) i podróż trwa zaledwie 15 minut. Koszt promu z Praslin na La Digue to 15 EUR od osoby dorosłej i 8 EUR za dziecko do lat 12. Nas bilety na trasie Praslin – La Digue w kasie kosztowały 585 SCN za dwie osoby dorosłe i dziecko.

Jak dostać się z La Digue na Mahe?

Najłatwiejszym sposobem wydostania się z La Digue na Mahe będzie skorzystanie z promu. Zależnie od godziny oraz dnia tygodnia są to połączenia bezpośrednie lub z krótkim postojem na wsypie Praslin (zobaczcie na stronie przewoźnika). Prom przypływa na wyspę. My wysiadamy na ląd, nasze bagaże są przeładowywane do drugiego promu przez obsługę, po czym po kilku minutach wsiadamy na pokład i płyniemy dalej na Mahe. Koszt biletu to 60 EUR od osoby dorosłej i 30 EUR za dziecko do lat 12. Nasze bilet na trasie La Digue – Mahe z przesiadką na Praslin w kasie kosztowały dokładnie 2680 SCN za dwie osoby dorosłe i dziecko.

seszele prom la digue mahe
Prom z La Digue na Mahe.

Jedzenie na Seszelach

Jedzenie na Seszelach to dosyć krótki temat. Jak przystało na kraj wyspiarski, oczywiście są ryby i owoce morza. Kuchnia kreolska potrafi być dosyć pikantna, zatem warto zawsze dopytać.
Jeżeli chcemy budżetowo zjeść na Seszelach to do dyspozycji mamy miejsca tzw. take away, czyli punkty, które najczęściej oferują jedzenie na wynos. Bardzo dużo miejscowych stołuje się w nich. Czasami w okolicy jest kilka stolików, gdzie możemy zjeść przy lokalu. Miejsca te najczęściej otwarte są w porze lunchu i później wieczorem w porze kolacji. Niektóre z nich są otwarte przez cały dzień. Menu jest praktycznie codzienne inne, lecz bardzo często zawiera potrawy z wieprzowiną, wołowiną, ryba czy kurczak w różnych postaciach: smażone, grillowane czy w curry. Wszystko jest bardzo smaczne. Im później przyjdziecie, tym mniejszy wybór będziecie mieli. Koszt dania w take away z ryżem lub makaronem to wydatek rzędu 50-100 SCR, czyli 13,5 – 27 zł.
Restauracje serwują o wiele bardziej wyszukane dania, lecz ceny zaczynają się w okolicach 250 SCN za danie.

seszele jedzenie take away seychelles
Take away – popularne jedzenie na Seszelach – jedzenie na wynos

Przykładowe ceny jedzenia na Seszelach

Podane ceny pochodzą z take away oraz z knajpek (stan na październik 2018):

 • fish and chips w restauracji: 150 SCR
 • stek z dorady w restauracji: 295 SCR
 • smażony kurczak 6szt +frytki: 125 SCR
 • pizza hawajska: 120 SCR
 • hamburger z jajkiem: 65 SCR
 • frytki: 45 SCR
 • bananowe racuchy: 5 SCR szt.
 • ryba z grilla + ryż 100 SCR
 • krewetki z czosnkiem + ryż: 100 SCR
 • cheeseburger z ananasem: 70 SCR
 • kanapka z tuńczykiem: 65 SCR
 • curry z kurczakiem z ryżem: 60 SCR
 • stek z tuńczyka: 60 SCR
 • klopsiki z ryżem: 60 SCR
 • stek z tuńczyka + frytki i surówka: 220 SCR
 • stek z miecznika + frytki i surówka: 220 SCR

Zdrowie na Seszelach

Na Seszelach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. To bardzo bezpieczny kraj, choć w niektórych miejscach można spotkać tablice informujące o dendze. Nie ma tu zagrożenia malarią. Nie było praktycznie żadnych komarów czy much. Jakieś pojedyncze spotkaliśmy tylko na La Digue. Nie korzystaliśmy z repelentów czy moskitiery.

Szczepienia na Seszelach

Wyjeżdżając na Seszele, nie ma obowiązku ani zaleceń posiadania specjalnych szczepień poza jednym przypadkiem. Osoby, które przed przylotem na Seszele przebywały w strefie występowania zagrożenia żółtą febrą, muszą posiadać szczepienie przeciwko żółtej febrze i poświadczenie tego faktu w książeczce. Jeżeli tylko przesiadaliście się na lotnisku w kraju, w którym występuje żółta febra i trwało to mniej niż 12 godzin to nie potrzebujecie posiadać szczepienia. → informacje.
Dodatkowo my jednak zawsze wszystkim powtarzamy, że warto mieć podstawowe szczepienia. Wszyscy mamy szczepienia na WZW A+B oraz tężec, błonicę i polio. Należymy do rodziców szczepiących dzieci, więc Nadia ma komplet standardowych szczepień + rotawirusy + meningokoki + pneumokoki. Jakiś czas temu opisałem szczegóły tego, co warto ze sobą spakować na wyjazd z małym dzieckiem do Azji, uwzględniając przede wszystkim wyposażenie apteczki, do którego serdecznie zapraszam.

Przykładowe ceny na Seszelach

Dla przypomnienia kurs rupii seszelskiej wynosi 1 SCN = ok. 0,28 zł. Ceny w sklepie:

 • sok 1l: 18-30 SCR (mango, ananas, pomarańcza…)
 • soczek mały ze słomką: 5,5 – 10 SCR
 • ciastka: 9 – SCR
 • chipsy 26 SCR
 • bułki słodkie:15 – 20 SCR
 • mleko: 20-24 SCR
 • papryka: 1kg 80 SCR
 • kinder joy 15
 • ser w plasterkach: 25-30 SCR
 • lody na patyku: 12-20 SCR
 • woda 5l: 30-45 SCR
 • butelka wina francuskiego: 100 SCR
 • świeże soki: 50-80 SCR
 • pomarańcze 1kg: 45 SCR
 • dżem jagodowy: 22 SCR
 • muluk (lokalne paluszki): 35 SCR duża paczka
 • fanta, coca-cola 1,5l: 35 SCR
 • piwo sey brew: 25 SCR mała butelka
 • płatki kukurydziane: 29 SCR
 • chleb tostowy: 25 SCR
 • kilka mango: 25 SCR
 • mała papaya: 25 SCR
seszele mahe beau vallon beach
Seszele. Mahe. Plaża Beau Vallon. Zaraz obok jest stanowisko z warzywami i owocami. Ceny lepsze niż w markecie.

PS. Nasza podróż na Seszele odbyła się w terminie 9-20.10.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży Praslin oraz Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży La Digue i Mahe, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *