Transport w Wietnamie

Transport w Wietnamie jest bardzo dobrze zorganizowany. Bogata sieć połączeń autobusowych, lotniczych i kolejowych ułatwia przemieszczanie się. Bez problemu dostaniemy się w dowolny zakątek kraju. Do tego bardzo popularne pośród turystów jest kupienie/wypożyczenie skutera i wyruszenie na zwiedzanie Wietnamu własnym transportem.

Podróżowanie po Wietnamie jest bardzo proste. Praktycznie w każdy zakątek dojedziemy autobusem, pociągiem czy skuterem. Do tego mamy do dyspozycji gęstą sieć połączeń lotniczych co bardzo często skraca nam czas podróży. Poniżej znajdziecie opisy środków transportu, z których korzystaliśmy, ceny poszczególnych biletów oraz czasy przejazdów.

Autobusy w Wietnamie

Podróżując po Wietnamie, korzystaliśmy z autobusów przemieszczając się pomiędzy miastami, które nie były zbyt daleko od siebie oddalone. Większość przejazdów mieliśmy przyjemność pokonać w charakterystycznych dla Wietnamu autobusach z miejscami leżącymi tzw. sleeper bus. Od samego początku zakochaliśmy się w nich. To doskonały sposób na pokonywanie większych odległości.

wietnam autobus z miejscami do leżenie
Autobusy z miejscami leżącymi w Wietnamie to kapitalne rozwiązanie.

Autobus typu sleeper bus w środku posiada trzy rzędu dwupiętrowych leżanek. W sumie to 43 miejsca. Najniższe piętro jest na poziomie podłogi, po której chodzi się boso lub w skarpetkach (przy wejściu do autobusu ściąga się buty i wkłada do reklamówki). Aby wejść na leżanki na wyższym piętrze, używa się drabinki. Każda leżanka ma ruchome oparcie więc jak nie chcemy leżeć, możemy ją ustawić do pozycji siedzącej. W „nogach” mamy taką specjalną wnękę, w której możemy schować podręczny, nie za duży plecak.
Na każdej leżance jest kocyk i poduszka, a czasami dodatkowo dostajemy butelkę wody i mokre chusteczki do umycia rąk. Autobusy mają bardzo dobrze działającą klimatyzację, zatem warto zabrać ze sobą bluzę, polara lub po prostu coś cieplejszego, bo potrafi być bardzo zimno.

wietnam leżące autobusy sleeper bus
Autobusy z miejscami leżącymi w Wietnamie to kapitalne rozwiązanie.

W Wietnamie jest wielu przewoźników. My korzystaliśmy z FUTA Bus Lines i nie możemy złego słowa o nich powiedzieć. Bilety możemy rezerwować poprzez ich stronę internetową (na e-mail otrzymamy voucher, który później w kasie trzeba wymienić na właściwy bilet), w hotelu, w którym śpimy lub w biurze turystycznym. Bardzo często za darmo odbierają nas spod hotelu małym busem i dowożą na miejsce, gdzie znajduje się duży autobus lub pod biuro linii autobusowej, gdzie wymieniamy nasz „voucher” na fizyczny bilet. Jeżeli musimy samemu podjechać do biura, to trzeba być ok godzinę wcześniej, aby otrzymać bilet.

wietnam lokalny autobus transport w wietnamie
Lokalny autobus do wioski Son Trach w parku Phong Nha-Ke Bang

Przykładowe ceny autobusów w Wietnamie

  • Ho Chi Minh – Mui Ne: bus z miejscami do spania (sleeper bus), koszt: 130.000 VND, dzieci od pięciu lat płacą, jak dorośli, czas przejazdu ok. 5-6 godzin
  • Mui Ne – Ho Chi Minh: bus z miejscami do spania (sleeper bus), koszt: 182.000 VND, dzieci od pięciu lat płacą, jak dorośli, czas przejazdu ok. 5-6 godzin
  • lokalny autobus Dong Hoi – Son Trach: koszt: 40.000 VND, czas przejazdu ok. 2 godziny
  • Hue – Hoi An: bus z miejscami do spania, koszt 120.000 VND, czas przejazdu ok. 4 godzin z półgodzinnym postojem
  • Can Tho – Ho Chi Minh: bus z miejscami do spania (sleeper bus), koszt: 110.000 VND, dzieci od pięciu lat płacą, jak dorośli, czas przejazdu ok. 3,5 godzin. Autobus dojeżdża na dworzec wschodni, z którego trzeba samemu dostać się do centrum, choć tego nie jesteśmy w 100% pewni. Nie potrafiliśmy się za żadne skarby porozumieć czy ichniejsze busy za darmo nas dowiozą do centrum, bo każdy od wyjścia z autobusu chciał nam wcisnąć taksówkę. Podejrzewamy, że tak jak poprzednio powinni dowieźć nas bez dodatkowej opłaty do District 1.

Taksówki i Grab w Wietnamie

Wszyscy przestrzegają, aby bardzo uważać na taksówki w Wietnamie i oszustów. Zwłaszcza na lotniskach mnóstwo ludzi będzie starało się Wam oferować przejazd „taksówką” za bardzo wysoką kwotę. Najczęściej oferowane przez nich usługi były 2-3 razy droższe niż później płaciliśmy w oficjalnej taksówce lub używając kierowcy Grab’a.
Aby uniknąć oszustów i naciągaczy wybierajcie zawsze legalne taksówki firm Mai Linh (zielone taksówki), Vinasun Taxi (białe z zielonym i czerwonym pasem u dołu) lub Vina Taxi (żółte taksówki). Każda taksówka na drzwiach ma cennik, który zawsze sprawdzajcie. Pamiętajcie, aby jeździć wg licznika oraz że w cenie przejazdu są wszelkie opłaty drogowe, zatem nie dajcie się naciągnąć na to, że opłaty na drodze są dodatkowo płatne. Stosując powyższe zasady, nikt nas nie oszukał.

Standardowy cennik taksówki Vina Taxi:

  • 4900 VND za wejście do taksówki i pierwszy kilometr,
  • 11500 VND za kilometr do 30 km,
  • 9500 VND za kilometr powyżej 30 km.

Korzystaliśmy również z aplikacji Grab, który w większych miastach całkiem nieźle działa. Zamawiamy kierowcę poprzez aplikację i od razu wiemy, ile będzie kosztowała nasza trasa, więc często także warto włączyć aplikację, aby dowiedzieć się, jaki będzie mniej więcej koszt taksówki. Czasami zdarzało nam się, że kierowca nie mógł nas znaleźć lub anulował nasze zamówienie i po kilkunastu minutach bezowocnego czekania wsiadaliśmy w taksówkę za podobną cenę.

Połączenia lotnicze w Wietnamie

Wietnam ma bardzo dobrze rozwiniętą siatkę połączeń lotniczych. Pomiędzy większymi miastami lata kilka linii lotniczych przynajmniej kilka razy dziennie. Warto wcześniej kupić bilet poprzez stronę linii lotniczej, gdyż, im wcześniej tym taniej. Do dyspozycji mamy trzy główne linie lotnicze: narodowy przewoźnik Vietnam Airlines, JetStar oraz tania linia lotnicza VietJetAir.
Wszystkie bilety lotnicze kupiliśmy przed wyjazdem do Wietnamu na stronie internetowej linii lotniczej VietJetAir mniej więcej 2-3 tygodnie wcześniej. VietJetAir miał najlepsze ceny na interesujące nas loty, a często porównując czas przelotu do czasu przejazdu autobusem i koszt biletu autobusowego to warto było wybrać lot.
Tylko raz nam się zdarzyło, że lot na wyspę Phu Quoc był opóźniony o 60 min i raz nam przesunęli godzinę wylotu na godzinę wcześniej. Pozostałe loty były o czasie. Poziom usług jest porównywalny z naszymi tanimi liniami.

wietnam vietjetair samolot
Samoloty w Wietnamie. Warto szukać promocji na bilety :)

W Wietnamie pierwszy raz spotkaliśmy się z dodatkowym sprawdzeniem przy wyjściu z lotniska. Przy drzwiach są sprawdzane nasze karty pokładowe i naklejki od bagażu, aby upewnić się, czy wynosimy z lotniska bagaż, który faktycznie nadaliśmy, zatem wszelkie naklejki i kartki zachowajmy przynajmniej do tej kontroli.

Przykładowe ceny biletów lotniczych w Wietnamie

Poniżej znajdziecie listę naszych lotów i ich ceny. Podane ceny to suma 2 biletów dla osób dorosłych + bilet dla dziecka + 2 bagaże po 15 i 20 kg:

  • Lot Ho Chi Minh – wyspa Phu Quoc: koszt 130 USD (bilet: 2×36,71USD+ 28,94USD (dziecko) + 3*7,77USD bagaż 20kg)
  • Lot wyspa Phu Quoc – Hanoi: koszt 184 USD (bilet: 2×57,09USD+ 54,99USD (dziecko) +  20kg bagaż 7,77USD + 15 kg bagaż 6,8USD )
  • Lot Hanoi – Dong Hoi: koszt 67 USD (bilet: 2×18,23USD + 16,13USD (dziecko) +  20kg bagaż 7,77USD + 15 kg bagaż 6,8USD )
  • Lot Da Nang – Can Tho: koszt 162 USD (bilet: 2×49,81USD + 47,71USD (dziecko) +  20kg bagaż 7,77USD + 15 kg bagaż 6,8USD )

Transport z lotnisk do centrum miasta

Lotnisko Ho Chi Minh (SGN)

Międzynarodowe lotnisko Tan Son Nha Airport jest oddalone o ok. 8 km od centrum miasta. Najtańszym sposobem dostania się do centrum to autobus nr 152 (bilet kosztuje ok. 6000 VND, czasami za bagaż bileter dolicza dodatkową opłatę). Ma mnóstwo przystanków w centrum, a na przedniej szybie znajduje się napis po angielsku „AIRPORT”. Niestety kursuje on tylko w godz. 6:00 – 18:00.
Innym sposobem to taksówka, grab lub prywatny transport zamówiony w hotelu. Taksówka w zależności od docelowego miejsca w Ho Chi Minh powinna kosztować ok. 150.000 VND. Grab zamówiony w nocy do hotelu oddalonego o ok. 9 km (obszar 21) kosztował nas 142.000 VND, a prywatny samochód w nocy z hotelu w obszarze 1 kosztował 160.000 VND.wietnam vietjetair samolot

Lotnisko Phu Quoc (PQC)

Na lotnisku nie ma żadnego publicznego transportu ani nie mogliśmy znaleźć żadnego kierowcy Grab’a, więc musieliśmy skorzystać z taksówki. Przy głównym wyjściu znajdują się sympatyczne panie z krótkofalówkami ubrane w garsonki kolorów danej firmy taksówkarskiej. Wystarczy powiedzieć im, gdzie chcemy jechać, a one zorganizują nam taksówkę. Taksówka do hotelu oddalonego o ok. 6,5 km kosztowała nas 78.000 VND.

Lotnisko Dong Hoi (VDH)

Aby dostać się do miasta, musimy wziąć taksówkę, bo nie ma tu innej możliwości. Taksówka z lotniska do hotelu oddalonego o ok. 6,5 km kosztowała nas 76.000 VND.

wietnam lotnisko Dong Hoi
Lotnisko Dong Hoi – odbiór bagaży.

Lotnisko Hanoi (HAN)

W Hanoi lądowaliśmy i wylatywaliśmy w ciągu dnia, zatem mogliśmy skorzystać z publicznego transportu. W jedną stronę jechaliśmy dosyć wolnym autobusem nr 17 (koszt 9000VND), dojeżdża do Loan Bien (kilka minut od starego miasta) po ok. 70 minutach. Niestety jedzie bardzo okrężną drogą i zatrzymuje się co kawałek. Dojazd zajął nam ok. 70 minut.
Drugim razem jechaliśmy szybkim autobusem nr 86 spod budynku poczty (zatrzymuje się także na Loan Bien) oraz w kilku miejscach w mieście, a później wjeżdża na autostradę i jedzie bezpośrednio na lotnisko. Czas dojazdu ok. 40 min, koszt: 30.000 VND od osoby. Kursuje codziennie od 5:05 – 21:40.

Lotnisko Can Tho (VCA)

Nie jestem pewien czy istnieje tu jakiś rodzaj publicznego transportu. My za taksówkę z lotniska do hotelu oddalonego o ok. 10 km zapłaciliśmy 120.000 VND

Pociągi w Wietnamie

Tak się zdarzyło, że ani razu podczas naszej podróży po Wietnamie nie korzystaliśmy z połączenia kolejowego. Jednak szukając informacji przed wyjazdem do Wietnamu, a także rozmawiając z poznanymi turystami na miejscu, dowiedzieliśmy się, że pociągi są wygodne i bardzo przyjemnie się nimi podróżuje. Wszelki bilety online należy kupować poprzez oficjalną stronę wietnamskich kolei. Oczywiście możemy także poprosić w hotelu, aby ktoś z obsługi załatwił nam bilet na interesujący nas pociąg.

Jak wypożyczyć skuter w Wietnamie

Praktycznie na każdym kroku możemy w Wietnamie wypożyczyć skuter. Najlepiej i najłatwiej zrobić to w hostelu, gdzie śpimy, bo wtedy nie musimy dodatkowo pokazywać paszportu. Pozostałe miejsca często wymagają, aby pokazać lub nawet zostawić u nich paszport. Nigdy nie zgadzajcie się na zostawienie paszportu w depozycie. Jeżeli nie będzie innego wyjścia, to po prostu znajdźcie inne miejsce, gdzie wypożyczają skutery bez konieczności zostawiania paszportu. Nigdy nikt nie pytał mnie o międzynarodowe prawo jazdy.
Standardowa cena za wypożyczenie skutera to w zależności od miejsca 100.000 – 150.000 VND za cały dzień. Do tego należy doliczyć cenę benzyny 20.000 VND za litr. Benzynę warto tankować na oficjalnych stacjach, bo tam jest po prostu o kilka tysięcy na litrze taniej niż u lokalnych sprzedawców.

Ważne jest, aby zawsze wszyscy pasażerowie skutera mieli kask!

Poruszanie się skuterem poza miastami jest bardzo proste i łatwe. W miastach wymaga to zaakceptowania ich sposobu poruszania się, lecz bardzo szybko człowiek nabywa ich umiejętności skręcania czy wyprzedzania.

wietnam phu quoc sao beach
Skuter zatankowany do pełna i można ruszać w drogę.

UWAGA! W okolicach Mui Ne, na popularnej drodze prowadzącej na wydmy, stoją policjanci, którzy pod byle pretekstem (lub czasem zupełnie bez podstaw) zatrzymują turystów na skuterach, strasząc ich wysokimi mandatami za jakieś przewinienie. Oczywiście to jawne oszustwo i w ten sposób wymuszają łapówki. Podobno standardowa wysokość to 200.000 VND. Niestety tyle musiałem im zapłacić, aby mnie puścili.

Mam nadzieję, że powyższe informacje o transporcie w Wietnamie będą dla Was pomocne i przydadzą się do zaplanowania Waszej samodzielnej podróży do Wietnamu.

PS. Nasza podróż do Wietnamu odbyła się w terminie 16.02-12.03.2018 roku. Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco w trakcie wyjazdu:  Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3 oraz z artykułem Wietnam informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda, który zawiera bardzo dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Wietnamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *