Phong Nha-Kẻ Bàng – wycieczka do wietnamskich jaskiń – poradnik praktyczny

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng to niesamowite miejsce, w którym możemy zobaczyć przepiękne wietnamskie jaskinie. Na terenie parku znajduje się ponad 300 dotychczas odkrytych jaskiń o łącznej długości ponad 70 kilometrów. W 2003 roku park Phong Nha-Ke Bang został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

Jeżeli planujecie podróż do Wietnamu i jesteście miłośnikami jaskiń, to musicie przyjechać do parku Phong Nha-Kẻ Bàng. Co prawda zaledwie kilka spośród występujących tu jaskiń jest udostępniona do ruchu turystycznego, lecz nawet dla tych kilku warto się tu wybrać. To, co oferują tutejsze jaskinie zapadnie Wam na długo w pamięć. Jeżeli byliście wcześniej na Słowenii i odwiedziliście jaskinię Postojną lub Križna Jama lub będąc na Węgrzech zajrzeliście do jaskini Baradla czy do Vass Imre i podobało się, to również wietnamskie jaskinie spodobają Wam się. Jestem tego absolutnie pewien.

Phong Nha-Kẻ Bàng to park narodowy położony w północnej części Wietnamu w regionach Bố Trạch and Minh Hóa ok. 450 km na południe od Hanoi i ok. 1-2 godziny autobusem od Dong Hoi. Park obejmuje ponad 850 km2 na terenie, którego dotychczas odkryto ponad 300 jaskiń. Biorąc pod uwagę, że stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku odkryto tu jaskinię Son Doong, która jest jedną z największych, to sądzę, że teren ten skrywa jeszcze wiele innych. Aż korci, żeby tam wspólnie z Wietnamczykami poszperać w rejonie :).

Phong Nha-Kẻ Bàng z wycieczką czy na własną rękę?

Różne biura podróży w Wietnamie oferują 1-2 dniową wycieczkę do jaskiń Phong Nha-Kẻ Bàng – głównie do jaskini Paradise Cave. Nie wiem, dlaczego akurat ta jaskinia jest uznawana za najładniejszą w Wietnamie, lecz na pewno jest najczęściej odwiedzaną. Spędzenie kilku godzin w autobusie, aby być w jaskini tylko 2-3 godziny i od razu powrót kolejne kilka godzin autobusem to według mnie jest to pozbawione sensu. My rekomendujemy, aby podziękować biurom podróży i zrezygnować z wycieczki i wybrać się do Phong Nha-Kẻ Bàng samemu.
Najlepiej zorganizować wycieczkę do jaskiń na własną rękę. Jest to łatwe, tanie i bardzo przyjemne. Wystarczy dojechać do wioski Sơn Trạch.

wietnam phong nha-ke bang
Jaskinie w parku Phong Nha-Ke Bang najlepiej zwiedzać na własną rękę.

Jak wygląda Son Trach?

Sơn Trạch to nieduża wioska, która jest doskonałym punktem, z którego możemy odwiedzić interesujące nas jaskinie w parku Phong Nha-Kẻ Bàng. To tak naprawdę jedna, długa ulica, wzdłuż której znajduje się kilkanaście, jak nie więcej, hoteli, hosteli, guesthouse’ów, a także wiele knajp i knajpeczek, gdzie możemy dobrze zjeść i się napić. Oczywiście znajdziemy tu także kilka punktów, (bo to nie są osobne sklepy) gdzie można kupić jakieś przekąski, a także piekarnię oraz stoiska z owocami. Przy ulicy praktycznie w każdym hotelu znajduje się mini biuro turystyczne, gdzie możemy kupić wycieczki do jaskiń, wypożyczyć skuter czy kupić bilety na dalszą część podróży.
Przed przyjazdem do Sơn Trạch sądziliśmy, że to niewielka wioska, gdzie może być problem ze znalezieniem miejsca do spania lub do zjedzenia. Nic z tych rzeczy – wszystko jest na miejscu.

wietnam phong nha-ke bang son trach
Główna ulica w Son Trach.

Jak dojechać do parku Phong Nha-Kẻ Bàng i Sơn Trạch (Son Trach)?

Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania jaskiń w Phong Nha-Kẻ Bàng jest wioska Sơn Trạch (często kupując bilet na autobus dalekobieżny, spotkamy się z nazwą Phong Nha). Dostać się tu można na wiele sposobów:

 • Samolot – sposób, który wybraliśmy. Kupiliśmy bardzo tanie bilety na lot VietJet Air na trasie Hanoi – Dong Hoi (koszt ok. 67 USD za naszą trójkę + 2 bagaże). Z lotniska Dong Hoi można zorganizować bezpośredni dojazd prywatnym samochodem do Sơn Trạch za ok. 400.000 VND. Czas przejazdu ok. 1,5 godziny.
  Z racji, że lądowaliśmy dosyć późno (koło 19:00) to postanowiliśmy zostać na jedną noc w Dong Hoi i na drugi dzień rano pojechaliśmy lokalnym autobusem do wioski. Z perspektywy czasu wydaje nam się, że lepiej byłoby od razu pojechać samochodem do Sơn Trạch. Niestety nie wiedzieliśmy o tym, że wioska ma całkiem nieźle przygotowane zaplecze hotelowe i jedzeniowe, więc nawet przyjeżdżając tam późnym wieczorem wszystko załatwimy i najemy się.

  wietnam lotnisko Dong Hoi
  Lotnisko Dong Hoi – odbiór bagaży.
 • Autobus – najłatwiejszy sposób transportu. Regularne, kilka razy w ciągu dnia połączenia autobusowe (autobusy z miejscami do leżenia) z głównych miast Wietnamu do samej wioski np. nocny autobus z Hanoi (koszt ok. 350.000 VND/osoby, czas podróży to ok. 9 godzin), z Hue (koszt 150.000 VND/osoby, czas podróży: ok. 3-4 godzin).
  Lokalny autobus z do/z Dong Hoi jeździ, co godzinę w godzinach 7:00 – 17:00. Bilet kosztuje 40.000 VND, a przejazd trwa ok. 1,5 – 2 godzin.

  wietnam lokalny autobus do phong nha ke bang son trach
  Lokalny autobus do wioski Son Trach w parku Phong Nha-Ke Bang
 • Pociąg – w Dong Hoi znajduje się stacja kolejowa, więc możemy tu dojechać pociągiem a dalej do wioski Sơn Trạch lokalnym autobusem.

Noclegi w Phong Nha-Kẻ Bàng (Son Trach)?

Son Trach to jedna długa ulica, wzdłuż której wybudowano wiele hotelików, hoteli, guesthouse’ów i innych miejsc noclegowych. Nie ma problemu, aby znaleźć coś na miejscu. Nie wiem, czy tak jest zawsze, lecz niewielu turystów decyduje się tu na nocleg, a większość odwiedzających jaskinie w Phong Nha-Kẻ Bàng korzysta z jednodniowych wycieczek z biura lub dojeżdża z Dong Hoi.
My spaliśmy w Tuan Ha Hotel. Miejsce bardzo fajne, dobre śniadanie, obsługa bardzo pomocna. W hotelu wynajęliśmy skuter, kupiliśmy bilety na autobus do Hue. Śmiało polecamy. Szczegółowy opis tego noclegu ze zdjęciami znajdziecie tutaj -> Tuan Ha Hotel.

Jak zwiedzać okolicę Phong Nha-Kẻ Bàng? Najlepiej skuterem

Najlepszym sposobem na zwiedzanie okolic Son Trach i dojechanie do jaskini Paradise Cave lub Dark Cave jest wynajęcie skutera. Koszt ok. 150.000 VND (my zapłaciliśmy 110.000 VND za skuter na pół dnia, bo o 15:00 mieliśmy autobus). Do tego dochodzi koszt paliwa ok. 20.000 VND/litr na stacji benzynowej znajdującej się u wylotu wioski u lokalnych sprzedawców ok. 25.000 VND/litr.
Przy wynajmie skutera warto zwrócić uwagę na jego stan i moc. Standardowa pętelka dookoła Son Trach ma ok. 50-60 km i wystarczą ok. 2 litry benzyny na jej przejechanie. Część drogi w okolicach Phong Nha Botanical Garden prowadzi przez mniejsze i większe wzniesienia. Jadąc we trójkę na skuterze (Aga, Nadia i ja) czasami mięliśmy problem, aby podjechać pod większą górkę i Aga musiała schodzić ze skutera. Także zwróćcie uwagę na ten element.

wietnam paradise cave jaskinie wietnamu
Wypożyczyliśmy skuter aby dostać się do jaskini Paradise Cave

Phong Nha-Ke Bang – jaskinie dla turystów

Przyjechaliśmy do Phong Nha-Kẻ Bàng, aby zobaczyć piękno wietnamskich jaskiń. Z racji, że jestem grotołazem, a do tego uwielbiam fotografię jaskiniową, to musiałem zobaczyć kilka z nich i uwiecznić ich piękno na zdjęciach. Poniżej znajdziecie listę jaskiń które widzieliśmy. Docelowo powstaną osobne wpisy pokazujące ich piękno, bo mam wiele jaskiniowego materiału zdjęciowego którym chcę się z Wami podzielić.

 • Phong Nha Cave – jaskinia o długości ponad 7 km, z czego udostępniono turystom tylko 1,5 km. Budka z biletami znajduje się w samej wiosce Son Trach. Do zwiedzania niezbędne jest łódka, którą płynie się ok. 30 min do otworu jaskini. Większą część jaskini zwiedza się z jej poziomu, płynąc obszernym korytarzem. Drugą, mniejszą część, zwiedza się chodząc pomiędzy pięknymi naciekami.

  wietnam phong nha-ke bang
  Jaskinię Phong Nha częściowo zwiedza się w łódce.
 • Tien Son Cave – jaskinia jest położona zaraz obok otworu jaskini Phong Nha Cave – trzeba wykupić łączoną wycieczkę łódką z Phong Nha Cave. Wystarczy pokonać ok. 300 schodów, aby wspiąć się do jej wejścia. Uwierzcie mi – stosunkowo niewielki trud będzie nam sowicie wynagrodzony. Niewiele osób decyduje się na pokonanie tych schodów, więc jest wysoce prawdopodobne, że jaskinię będziemy mieli tylko dla siebie.

  wietnam tien son cave jaskinia speleo caving
  Tien Son Cave – przepiękna jaskinia
 • Paradise Cave – podobno uważana za najładniejszą jaskinię w Wietnamie i jednocześnie najczęściej odwiedzanych. Większość jednodniowych wycieczek przyjeżdża do jej wnętrz. Oczywiście jest interesująca z piękną szatą naciekową i obszernymi korytarzami, lecz ilości wycieczek, tłumy, hałas zdecydowanie psują odbiór jej piękna. Aby się do niej dostać, wymagany jest własny transport (rower, skuter, samochód, taksówka), gdyż oddalona jest od Son Trach o ok. 20 km.

  wietnam paradise cave jaskinie wietnamu
  Paradise cave.

Poza powyższymi jaskiniami jest jeszcze bardzo popularna Dark Cave, w której nie byliśmy ze względu na brak czasu i tego, że dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą do niej pójść. Dark Cave to nie jest tylko zwyczajne zwiedzanie jaskini, ale także liczne aktywności: zip-line, zabawa w błocie, kąpiel w podziemnej rzece, kajaki itd. Brzmi bardzo zachęcająco.

Phong Nha-Ke Bang – jaskinie dla bardziej doświadczonych

Na terenie Phong Nha-Kẻ Bàng jest wiele innych jaskiń, które przeznaczone są raczej do bardziej doświadczonych turystów lub nawet grotołazów. Wymaga to wykupienia specjalnej, dużo droższej, wycieczki z przewodnikiem, często 2-3 dniowej z użyciem sprzętu biwakowego itd. Dodatkowo możemy wybrać się na rodzaj „wyprawy” przeznaczonej tylko dla wybrańców (cena to 3000 USD/osoby – monopol na wejście ma firma Oxalis) do jaskini Son Dong Cave. Dla bardzo doświadczonych osób na pewno byłaby to nie lada gratka. Niestety zważywszy na czas i podróżowanie z dzieckiem, nie mogłem się tym razem zdecydować na którąkolwiek z nich.

Niezależnie które jaskinie w Phong Nha-Kẻ Bàng wybierzecie, będziecie zadowoleni. Oczywiście my będziemy zachęcali, aby zobaczyć wszystkie. Wietnamskie jaskinie są piękne i umiejętnie oświetlone. Zamontowane sztuczne oświetlenie w ich wnętrzach odpowiednio i ze smakiem podświetlają najciekawsze formy skalne, faktury nacieków pokazując ich piękno.

PS. Nasza podróż do Wietnamu odbyła się w terminie 16.02-12.03.2018 roku. Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco w trakcie wyjazdu:  Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3 oraz z artykułem Wietnam informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda, który zawiera bardzo dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Wietnamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *