Jaskinia Phong Nha Cave – piękno wietnamskich jaskiń

Chcecie zobaczyć piękno podziemnego świata Wietnamu? Interesują was skalne korytarze, piękne nacieki i niesamowite formy krasowe? Chcielibyście wpłynąć łódką do wnętrza jaskini i móc podziwiać jej niesamowite kształty? Zapraszamy do zwiedzanie jaskini Phong Nha Cave, która jest najłatwiej dostępną jaskinią turystyczną w parku narodowym Phong Nha-Ke Bang.

Wsiadamy do łódki i powoli płyniemy rzeką stronę wielkiej podziemnej przygody – chcemy zobaczyć podobno piękną jaskinię Phong Nha Cave. Dookoła jej brzegów widzimy domostwa mieszkańców, a także pojedyncze hostele dla turystów. W oddali widzimy wysokie, wapienne skały porośnięte bujną roślinnością. Jest piękna, słoneczna pogoda, a łódka powoli zmienia swoje położenie. Gdyby nie warkot silnika to można by powiedzieć, że to istna sielanka.

Nieśpiesznie dopływamy do celu naszego rejsu. W oddali widać wielkie podłużny otwór jaskinie, w którym nasza rzeka ginie w ciemnościach. Jeszcze tylko chwilowe dobicie do brzegu, aby obsługa łódki mogła dopełnić formalności parkowych i płyniemy do wnętrza.

wietnam jaskinia phong nha cave lódka
Aby dostać się do jaskini Phong Nha trzeba wykupić transport łódką.
wietnam jaskinia phong nha cave lódka
Łódka ma 14 miejsc więc dzielimy ją z innymi turystami
wietnam jaskinia phong nha cave lódka
Nadia podczas rejsu do jaskini.
wietnam jaskinia phong nha cave lódka
Otwór jaskini Phong Nha

Phong Nha Cave – zwiedzanie z łódki

Silnik gaśnie, a w ruch idą wiosła na dziobie i rufie łódki. Panuje idealna cisza. Po dłuższej chwili promienie słońca nie dochodzą do wnętrza jaskini. Gdyby nie sztuczne oświetlenie panowałaby totalna ciemność. Powoli płyniemy obszernym korytarzem, podziwiając nienachalnie podświetlone formy krasowe. Jaskinia Phong Nha prezentuje się bardzo ładnie a możliwość podziwiania jej z poziomu łódki to dodatkowy smaczek. Wzdłuż naszej drogi oglądamy wielkie nacieki pokrywające ściany korytarza oraz olbrzymie zwisające z sufitu stalaktyty.
Pomimo sztucznego oświetlenia, które w bardzo przyjemny sposób prezentuje piękno jaskini, to jest tu dosyć zbyt ciemno, aby móc zarejestrować dobre zdjęcie. Dopływamy do dużego rozszerzenia korytarza, gdzie zawracamy i ruszamy w drogę powrotną do świata na powierzchni.
Niedaleko od otworu jaskini łódka zatrzymuje się w miejscu, gdzie możemy wyjść na ląd. Dalszą część jaskini zwiedzamy na nogach dzięki czemu, można rozstawić statyw i uwiecznić kilka kadrów.
Nadal poruszamy się bardzo obszernymi korytarzami, lecz tym razem oglądamy formacje krasowe wyrastające z dna jaskini. Piękne, duże stalagmity, które w niektórych miejscach łączą się w potężne kolumny. Po drodze mijamy pozbawione wody misy martwicowe. Pewnie podczas wysokiego stanu wody wyglądają iście bajeczne. Wszędzie jest czysto, a porządku pilnuje lekko znudzony pracownik parku siedzący na plastikowym krzesełku zaraz obok pięknego nacieku.
Nasza Nadia biega pomiędzy niesamowitymi formacjami chcąc wszędzie robić zdjęcia. Podobają się jej dziwne kształty i kolory, których wcześniej nie widziała. Wymyśla niestworzone opisy tego, co widzi i próbuje powiedzieć, co jej przypominają. Wnętrze jaskini jest przyjemnie chłodne i wilgotne, co daje przyjemnie odpocząć od panującego na zewnątrz gorąca. Jeżeli zastanawiacie się, czy odwiedziny jaskini Phong Nha, to dobra atrakcja dla dzieci to szczerze możemy ją polecić. Wycieczka łódką, wpłynięcie do wnętrza jaskini, a później prosty spacer pomiędzy naciekami na pewno wszystkim się spodoba.
Szkoda, że ta część jaskini, którą pokonuje się pieszo, jest zdecydowanie krótsza. Jaskinia Phong Nha na pewno spodoba się każdemu miłośnikowi jaskiń, a także osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podziemnym światem.

wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang wietnam phong nha cave jaskinia jaskinie w wietnamie phong nha-ke bang

Jaskinia Phong Nha Cave informacje praktyczne

W kasie biletowej parku Phong Nha-Ke Bang możemy kupić bilet wstępu do jaskini Phong Nha Cave. Kasa znajduje się środku wioski Son Trach. Koszt biletu to 150.000 VND dla osób powyżej 1.3 m, poniżej 1.3 wysokości gratis. Jedyną opcją dostania się do jaskini Phong Nha Cave jest łódka, zatem dodatkowo musimy wykupić miejsce w łódce. Cała łódka może zabrać maksymalnie 14 osób i kosztuje 360.000 VND. Warto poczekać aż uzbiera się grupa turystów, aby podzielić koszty. Przyjemny rejs łódką z napędem motorowym do otworu jaskini zajmuje ok. 30 min.
Po przypłynięciu pod otwór silnik jest wyłączany, a w ruch idą wiosła. Pierwszą, większą część jaskini zwiedza się z poziomu łódki, płynąc obszernym korytarzem. W drodze powrotnej w niewielkiej odległości od otworu jaskini, którym wpływaliśmy, wysiadamy z łódki i po piaszczystym podłożu zwiedzamy jaskinię pieszo. Nasza łódka wraca przed jaskinię i czeka na nas do umówionej wcześniej godziny.
Cała wycieczka zawierająca rejs tam i z powrotem, zwiedzanie jaskini Phong Nha oraz Tien Son zajęła nam ok. 4 godzin.
Wszystkie informacje praktyczne, gdzie znajduje się wioska Son Trach, jak się do niej dostać i gdzie spać znajdziecie w osobnym wpisie Phong Nha-Kẻ Bàng – wycieczka do wietnamskich jaskiń – poradnik praktyczny.

PS. Nasza podróż do Wietnamu odbyła się w terminie 16.02-12.03.2018 roku. Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco w trakcie wyjazdu:  Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3 oraz z artykułem Wietnam informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda, który zawiera bardzo dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Wietnamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u