Morawski Kras – jaskinia Punkevní jeskyně

Na terenie Morawskiego Krasu znajduje się wiele przepięknych jaskiń. Niewielka ich część jest udostępniona szerokiemu gronu turystów. Zaledwie cztery z nich można zwiedzać nie posiadając jakiegokolwiek wyposażenia i szczególnych umiejętności. Jedną z najczęściej odwiedzanych czeskich jaskiń jest Punkevní jeskyně. Czy zasłużenie przybywa tu w sezonie tak dużo turystów?

Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně
Morawski Kras – jaskinia Punkevní jeskyně.

Źródła podają, że pierwsze odkrycia Punkevní jeskyně zostały dokonane już w 1723 roku. Jednak wiele lat później, bo w 1909 roku, Karl Absolon wraz ze swoją grupą eksploratorów dokonał odkrycia przejścia z Punkevní jeskyně do przepaści Macocha tzn. Suchą Drogą. Upłynęły kolejne lata, kiedy to odkryto drugą część jaskini, czyli tzw. Mokrą Drogę.

Wchodzimy do wnętrza Punkevní jeskyně. Pani przewodnik prowadzi nas przez betonowy chodnik, z którego możemy podziwiać piękno podziemnego świata. W trakcie zwiedzania przewodnik odtwarza w poszczególnych punktach taśmę z komentarzem dotyczącym jaskini.
Możemy podziwiać naprawdę piękne nacieki. Liczne stalaktyty, stalagmity i kolumny. Wszystko pięknie i prosto oświetlone bez zbędnego upiększania kolorowym światłem. Pomimo, że jaskinia nie jest wielkich rozmiarów to jest co podziwiać. Kontynuujemy spacer tzw. Suchą drogą, która kończy się na dnie przepaści Macochy (jedna z najbardziej znanych przepaści w Europie).Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně Morawski Kras - jaskinia Punkevní jeskyně

Wsiadamy do niewielkiej łódki, aby móc zwiedzić kolejną część Punkevní jeskyně. Zaczynamy przemierzać poszczególne partie, tzn. Mokrą drogę. Płyniemy podziemną rzeką Punkvi, która miejscami jest bardzo głęboka. Ktoś wpadł na ciekawy pomysł, aby umieścić w wodzie na różnych głębokościach oświetlenie, dzięki czemu możemy przez krystalicznie czystą wodę podziwiać spąg (dno) korytarza i mieć wyobrażenie o głębokości miejsc. Robi bardzo ciekawe wrażenie.
Płyniemy przez kilka jeziorek podziwiając delikatne formy naciekowe. Dookoła wiele form przypominających budynki, kotary, makarony, kolumny itd. To doskonałe urozmaicenie zwiedzania jaskini.
Jeżeli ktoś jest wrażliwy na piękno podziemnego świata, to na pewno powinien wybrać się na zwiedzanie Punkevní jeskyně. Oczywiście część wodna nie jest aż tak interesująca jak w jaskini Kriżna Jama na Słowenii, lecz naprawdę można polecić zwiedzanie tej jaskini, zwłaszcza, że jest tak blisko od Polski.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *