Morawski Kras – jaskinia Kateřinská jeskyně

Czy bambusowy las kojarzy Wam się z jaskiniami? A może straszna i brzydka czarownica? Na terenie morawskiego krasu znajduje się jaskinia Kateřinská jeskyně, w której wnętrzu znajdziemy kilka formacji skalnych przypominających wspomniane obrazy. Robi wrażenie? Czy muszę zachęcać, aby wybrać się do Kateřinská jeskyně?

Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně
Morawski Kras – jaskinia Kateřinská jeskyně.

Kateřinská jeskyně nie jest zbyt dużym obiektem, jednak to właśnie tutaj jest Hlavního dóm, czyli największa w Czechach podziemna sala o wymiarach 97 m długości, 44 m szerokości oraz 20 m wysokości. Podobno ukształtowanie ścian tworzy bardzo dobrą akustykę, dzięki czemu organizowane są tu koncerty.
Weszliśmy do jaskini z przewodnikiem. Jest późna jesień, więc nie ma tu zbyt wielu turystów o tej porze roku, dzięki czemu jesteśmy sam na sam z jaskinią. Nigdzie przewodnikowi się nie spieszy, więc mamy trochę czasu na zrobienie kilku zdjęć bez ciągłego ponaglania.
Rzeczywiście największe wrażenie robi wspomniana wcześniej formacja skalna kształtem przypominająca straszną Czarownicę (Čarodějnice). W interesujący sposób podświetlona wydobywa z niej jeszcze bardziej kształty postaci, którą najczęściej straszyło się dzieci w dawnych czasach.. Kawałek dalej znajduje się bambusowy lasek (Bambusový lesík). Cienkie, z charakterystycznymi kolankami, stalagmity łączą spąg (dno korytarza) z sufitem. Wygląda to rzeczywiście wspaniale.
Wszystkie jaskinie morawskiego krasu, jakie widzieliśmy są po prostu przepiękne. Dziwne jest to, że pomimo tego, iż są tak blisko położone od Polski, to praktycznie nieznane naszym rodakom, a przecież jest na czym oko zawiesić.

Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně
Bambusowy lasek (Bambusový lesík) w jaskini Kateřinská jeskyně.
Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně
Morawski Kras, jaskinia Kateřinská – czarownica (Čarodějnice)

Kateřinská jeskyně – legenda nazwy jaskini

Podczas wizyty w Kateřinská jeskyně usłyszeliśmy ciekawą legendę związaną z nazwą jaskini. Podanie głosi, że dawno temu mieszkał w tych okolicach pasterz wraz ze swoją córką o pięknym imieniu Kateřina. Ojciec zajmował się wypasem owiec na okolicznych łąkach. Jak to zawsze w takich legendach bywa, pewnego razu tatuś musiał załatwić coś bardzo ważnego w mieście, więc tego dnia ukochana córeczka poszła z owcami na wypas.
Był piękny dzień, słoneczko świeciło, a owieczki grzecznie skubały sobie soczystą trawkę. Niestety dziewczyna nie zauważyła w porę, że nadciąga wielka burza. Wiedząc o tym, że nie zdąży wrócić już do swojego domostwa ze stadem, znalazła okoliczną pieczarę, w której ukryła się wraz ze swoim stadem. Po przeczekaniu straszliwej burzy Kateřina była gotowa, żeby wracać do domu. Niestety po sprawdzeniu liczności stada okazało się, że brakuje jednej owieczki. Wtem jednak dziewczyna usłyszała delikatny dźwięk dzwoneczka dobiegający z czeluści jaskini. Weszła do jaskini kierując się w stronę dźwięku w nadziei na odnalezienie owieczki. Niestety w ciemnościach jaskini Kateřina zgubiła się. Nie wiedziała gdzie jest droga, która pozwoli jej wyjść z ciemnej pieczary. Szukając wyjścia bardzo zmęczyła się, więc postanowiła, że odpocznie i zasnęła.
W międzyczasie ojciec dziewczyny wrócił do domu i poszedł poszukać córeczki wraz ze stadem. Niestety odnalazł tylko same owce. Po długich poszukiwaniach odnalazł wejście do jaskini a w środku odkrył niestety martwą córkę. Aby upamiętnić to nieszczęśliwe wydarzenie nazwano tę jaskinię Kateřinská jeskyně.Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně Morawski Kras, jaskinia Kateřinská jeskyně

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *