Morawski Kras – jaskinia Amatérská Jeskyně

Chcieliśmy zobaczyć podziemny świat Czech, więc zdecydowaliśmy, że chcemy wejść do największego systemu jaskiniowego w Czechach, czyli do Amatérská Jeskyně. To olbrzymi system, który ma wiele do zaoferowania. Piękne, przestrzenne korytarze przystrojone licznymi formami naciekowymi, syfony, mokre części.

Morawski Kras, jaskinia, Amatérská Jeskyně
Morawski Kras – jaskinia, Amatérská Jeskyně – ekipa ze SpeleoClub Wrocław wraz z zaprzyjaźnionymi czeskimi grotołazami.

Jaskinię odkryto w 1969 roku po trudnym i długotrwałym wykopaniu olbrzymiej ilości ziemi z kominów skalnych. Od tamtej pory w Amatérská Jeskyně wyeksplorowano ponad 40 km korytarzy, lecz odkrycia nadal są prowadzone. Przez system przepływają: Bílá voda, Sloupský potok oraz Punkva. System składa się z: jaskini Sloupsko-šošůvské, jaskini Nová Rasovna, jaskini Piková dáma, Spirálka, C 13, Starej i Nowej Amatérská jeskyně, Przepaści Macocha i jaskini Punkevní. Jaskinia jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

Morawski Kras, jaskinia, Amatérská Jeskyně
Do tej części jaskini Amatérská Jeskyně wchodzi się po drabinie.
Morawski Kras, jaskinia, Amatérská Jeskyně
Często uważa się, że chodzenie po jaskiniach to mało estetyczne zajęcie. Ciekawe dlaczego?
Morawski Kras, jaskinia, Amatérská Jeskyně
Wejście do Amatérská Jeskyně brani zamykany na kłódkę właz.

Nawiązaliśmy kontakt z czeskimi grotołazami i dzięki ich uprzejmości mogliśmy wybrać się na zwiedzanie tej pięknej jaskini. Zdeněk Motyčka, znany w środowisku grotołaz, wcielił się w rolę przewodnika i postanowił nam pokazać piękno podziemnego świata.

Umówiliśmy się na spotkanie z dala od miejskich zabudowań. Po przebraniu się w jaskiniowe kombinezony, włożeniu kasku i sprawdzeniu światła poszliśmy wąską ścieżką w las. Dochodzimy do miejsca, gdzie z ziemi wystaje betonowy krąg, którego używa się przy budowaniu studni, a od góry jest metalowy właz zamknięty na kłódkę. W taki sposób jest zabezpieczone wejście do jednego z otworów jaskini.Morawski Kras, jaskinia, Amatérská Jeskyně

Po otwarciu włazu widzimy głęboką studnię. Początkowo schodzimy po pionowej, metalowej drabinie w otoczeniu betonowych przerębli, które później się kończą i dookoła mamy już wapienne skały jaskini. Po zejściu 80 metrów znajdujemy się na spągu (podłoga korytarza).

Znaleźliśmy się w obszernym korytarzu. Zdenek prowadzi nas do kolejnych części. Opowiada o kolejnych fazach eksploracji jaskini, o korytarzach odkrytych 4-5 lat temu. Są to partie wyeksplorowane przez nurków jaskiniowych, które znajdują się za czterema syfonami. Najpierw poszliśmy do IV syfonu, aby zobaczyć jak wygląda mniej więcej zalany odcinek. Dalej Zdenek pokazuje nam obejście II i III syfonu, abyśmy mogli zobaczyć więcej korytarzy.Morawski Kras, jaskinia, Amatérská JeskyněNiestety ta część jaskini Amatérská nie jest zbyt atrakcyjna dla oka. Nie ma tu dużej ilości nacieków, czy ciekawych form. Podczas zwiedzania można poczuć jak olbrzymi jest to system i jak wielkie procesy krasowienia musiały tu zajść, aby powstały tak ogromne korytarze.
Z pewnym niedosytem związany z brakiem nacieków, wychodzimy po 80 metrowej wysokości drabinie na powierzchnię kończąc naszą przygodę z podziemnym światem morawskiego krasu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u