Jaskinie w Słowenii – Logarcek piękno podziemnego świata

Długi, listopadowy weekend to okazja aby pojechać dalej niż zwykle. Bez zbytniego angażowania urlopu postanowiliśmy pojechać do Słowenii, aby przypomnieć sobie jak wygląda wspaniały i przepiękny słoweński kras. Kolejny raz chcieliśmy odwiedzić jaskinie w Słowenii, zwłaszcza te nieturystyczne, dostępne dla ludzi obytych ze sprzętem i ze środowiskiem podziemnego świata. Tym razem poszliśmy do jaskini Logarcek.

Zanim przejdę do krótkiej opowieści o jaskini Logarcek to warto poznać kontekst naszego wyjazdu. Skąd wzięły się w moich podróżniczych wyjazdach jaskinie. Dawno, dawno temu, a będzie to już kilkanaście lat, ukończyłem kurs na kartę taternika jaskiniowego, który przede wszystkim pozwolił mi poznać niesamowitych ludzi zrzeszonych w Speleoclub Wrocław. Wszystkich łączy ta sama pasja – miło spędzić czas w niecodziennych miejscach, które najczęściej przeznaczone są dla bardzo ograniczonego grona. Pomimo, że każdego kręci troszkę coś innego: jedni realizują się w eksplorowaniu nowych korytarzy w naszej strefie eksploracyjnej w hiszpańskich górach Picos de Europa, inni lubują się w szybkich, sportowych, technicznych akcjach w polskich Tatrach, a jeszcze inni się wspinają, chodzą po kanionach, czy po prostu podróżują, to jednak tematyka zawsze jest wspólna – podziemny świat jaskiń.
W luźnych rozmowach wspominaliśmy różne wyjazdy jaskiniowe: niesamowite formy naciekowe w jaskiniach w Słowenii, śmierdzący ściek płynący przepiękną jaskinią Rudické Propadání w Czechach, turystyczne jaskinie Morawskiego Krasu czy mokre wnętrza jaskiń na Węgrzech. Padł pomysł, że może warto odświeżyć swoją pamięć i raz jeszcze wybrać się na słoweński kras. Kilka telefonów, wymiana emaili i później wyjazd był gotowy, a ekipa siedziała w zapakowanych po brzegi samochodach.
Pomimo głównego celu wyjazdu, czyli odwiedzenia przepięknej Križna Jama (gorąco polecam – jest to jedna z najładniejszych jaskiń z wodą w jakiej byłem – na zachętę odsyłam do dwóch moich wpisów: Križna Jama – najładniejsza jaskinia Słowenii oraz Križna Jama – powrót po latach), chcieliśmy pochodzić po słoweńskich jaskiniach, w których nie ma przewodników, nie ma oświetlenia czy turystycznej otoczki. Trzeba znaleźć otwór, czasami zaporęczować (zawieszenie lin w miejscach trudnych lub niebezpiecznych, po których zjeżdża się lub wychodzi przy użyciu specjalistycznego sprzętu) i wejść do środka, aby móc podziwiać ich piękno. I tutaj pojawia się najistotniejszy element wyjazdu – jaskiniowe zdjęcia.
Mieliśmy już za sobą przygody z błotkiem i pisaniem świetlnych napisów w jaskini Mačkovica, poszukiwania drugiego wyjścia w jaskini Vranja, odstawiliśmy sztukę pt. „Teatr światła i cienia” w jaskini Skednena i odwiedziliśmy jaskinię Najdena. Przyszedł czas na jaskinię Logarcek.
Co będę z niej pamiętał oprócz ciekawych formacji naciekowych? Przede wszystkim błoto w praktycznie każdej odmianie. Mieliśmy styczność z grząskim błotem, które chciało zassać i ukraść nasze kaloszki, było błoto gotowe do nałożenia na twarz jako maseczka poprawiająca cerę i były wielkie hałdy błota, po których wąską granią przemieszczaliśmy się w głąb jaskini Logarcek. Generalnie błota jest tutaj pod dostatkiem.
W pamięci na pewno także utrwaliły się liczne misy martwicowe i malutkie jeziorka wypełnione krystalicznie czystą wodą, które stanowiły piękne lustrzane odbicia nacieków. Oj spędziliśmy tu dużo czasu na pozowaniu i dobieraniu kolejnych kadrów i różnych wersji oświetlenia wnętrz jaskini Logarcek.
Mam słabość do piękna podziemnego świata jaskiń. Uwielbiam różnorakie formy naciekowe i podobnie jak z rafą koralową nie potrafię nasycić się takimi widokami. Pomimo, że widzieliśmy niezliczone ilości różnego rodzaju nacieków i zrobiłem wiele zdjęć to w chwili obecnej, gdy piszę te słowa, jestem gotów spakować sprzęt i pojechać kolejny raz do Słowenii, aby móc podziwiać słoweński kras. A Wam jak podoba się podziemny świat?

jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave jaskinia logarcek jaskinie w słowenii cave

PS. Wyjazd, którego celem było zobaczenie jaskiń w Słowenii (Kriżna Jama, Mačkovica , Vrania, Skednena, Najdena, Logarcek, Planinska Jama, jaskinie Szkocjańskie) , odbył się w terminie 10-14 listopada 2016.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u