Jaskinia Tien Son Cave – magia wietnamskich jaskiń

Jesteśmy zupełnie sami. W jaskini Tien Son Cave panuje niczym niezakłócona cisza i spokój. Obszerny korytarz mierzący ok. 25 metrów wysokości oraz 35 metrów szerokości wypełniony jest niezliczoną ilością pięknych form krasowych. Wszystko tylko i wyłącznie dla nas, bo niewielu pozostałym turystom chciało się pokonać strome podejście po licznych schodach. Zobaczmy i wspólnie odkryjmy piękno Tien Son Cave.

Otwór jaskini Tien Son Cave znajduje się zaledwie 100 metrów w pionie od dużego otworu Phong Nha Cave. Niby to tylko 100 metrów, lecz do pokonania mamy ponad 300 stromo ułożonych schodów. Nie wszystkim chce się w 30-stopniowym upale wybrać się na taką wycieczkę. Jednak gwarantuje Wam – ci, co zdecydują się na ok. 15 minutowy spacer pod górę, zostaną sowicie wynagrodzeni.

Jaskinia Tien Son Cave została odkryta w 1935 roku, a wyeksplorowana osiągając 981 metrów długości w 1999 przez Brytyjczyków. Obecnie turyści mają dostęp do trasy o długości ok. 400 metrów, która w całości prowadzi po zbudowanym drewnianym pomoście. Wnętrze Tien Son Cave jest bardzo starannie oświetlone, dzięki czemu sporej objętości korytarze pięknie się prezentują.

Spacerujemy, chodzimy, oglądamy i robimy zdjęcia. Dookoła nas przepiękne nacieki. Ich wielkość i ilość potrafią zachwycić. Nie umiem podać merytorycznych argumentów, dlaczego tak bardzo nam się tak podoba ta jaskinia – najbardziej ze wszystkich, które widzieliśmy w rejonie parku Phong Nha-Kẻ Bàng. Na pewno olbrzymi wpływ na jej pozytywny odbiór ma fakt, że przez większość czasu mieliśmy ją tylko dla siebie. Nie było tu bieganiny innych turystów, nie było megafonów, głośnych rozmów czy innych elementów, które mogłyby przeszkadzać. Po prostu piękne, czyste i doskonale zaprezentowane wnętrze Tien Son Cave tylko dla nas.
Serdecznie zapraszam do zobaczenia piękna jaskini Tien Son Cave na naszych zdjęciach. Mam nadzieję, że Was również zachwyci tak jak nas.tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang tien son cave wietnamskie jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng Phong Nha-Ke Bang

Jaskinia Tien Son Cave informacje praktyczne

Kasa biletowa parku Phong Nha-Ke Bang gdzie możemy kupić bilet wstępu do jaskini Tien Son Cave, znajduje się w wiosce Son Trach. Koszt biletu to 80.000 VND dla osób powyżej 1.3 m, poniżej 1.3 wysokości gratis. Jedyną opcją dostania się do jaskini Tien Son Cave jest łódka, czyli dodatkowo musimy wykupić miejsce w łódce. Nie słyszałem ani nie widziałem, aby była opcja wynajęcia łódki tylko do jaskini Tien Son Cave. Zatem, aby wybrać się do niej musimy odwiedzić także jaskinię Phong Nha Cave. Łódka, która obejmuje wizytę w tych dwóch jaskiniach, kosztuje 400.000 VND i może zabrać maksymalnie 14 osób Warto poczekać i uzbierać grupę turystów, aby podzielić koszty. Przyjemny rejs łódką do otworu jaskini zajmuje ok. 30 min.
Wejście do jaskini Tien Son Cave znajduje się zaraz przy otworze jaskini, Phong Nha Cave. Wystarczy pokonać ok. 300 schodów prowadzących dosyć ostro pod górę. Spacer z dzieckiem zajął nam ok. 15 min. Zwiedzanie jaskini nie nastręcza żadnych problemów. Wszędzie chodzi się po specjalnych drewnianych platformach, a jaskinia jest doskonale oświetlona. Trudno określić czas zwiedzania, lecz wg mnie min. 1,5 godziny powinniśmy sobie zarezerwować. Wszystko zależy od ilości zdjęć, które będziemy chcieli zrobić.
Wszystkie informacje praktyczne, gdzie znajduje się wioska Son Trach, jak się do niej dostać i gdzie spać znajdziecie w osobnym wpisie Phong Nha-Ke Bang – wycieczka do wietnamskich jaskiń – poradnik praktyczny.

PS. Nasza podróż do Wietnamu odbyła się w terminie 16.02-12.03.2018 roku. Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco w trakcie wyjazdu:  Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3 oraz z artykułem Wietnam informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda, który zawiera bardzo dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Wietnamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u