Jaskinia Paradise Cave – wietnamska jaskinia

Jaskinia Paradise Cave (Thiên Đường Cave) jest jedną z najczęściej odwiedzanych turystycznych jaskiń w Wietnamie. Znajduje się w parku narodowym Phong Nha-Kẻ Bang. Olbrzymi korytarz o wymiarach dochodzących do 72 metrów wysokości i ok. 150 metrów szerokości mieści w sobie niezliczone ilości przepięknych stalaktytów i stalagmitów.

Paradise Cave (Thiên Đường Cave), podobnie jak pozostałe turystyczne jaskinie w parku w Phong Nha-Ke Bang, została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku, zupełnie przypadkiem przez miejscowych. W tym samym roku Brytyjczycy rozpoczęli eksplorację jaskini odkrywając 31 kilometrów korytarzy.

Wchodzimy do wnętrza Paradise Cave (Thiên Đường Cave) przez niewielki otwór, gdzie od razu korytarz prowadzi nas po stromych schodach w dół. Przed nami otwiera się olbrzymia przestrzeń wypełniona formami krasowymi, które z tej odległości jeszcze dobrze nie widać. Za to duże rzesze turystów z rozświetlonymi ekranami smart fonów próbując zrobić sobie zdjęcia widać doskonale. Zatrzymują się na pierwszych balkonikach, aby zrobić sobie selfie, gdzie głównym tematem zdjęcia jest osoba, a nie piękno jaskini.
Schodzimy na sam dół trochę przeciskając się pomiędzy innymi na dosyć wąskich schodach. Po drodze minęliśmy dwie może trzy wycieczki z megafonami, przez które przewodnik opowiadał grupie informacje o jaskini. Masakra.

Idziemy w głąb jaskini. Robi się troszkę luźniej. Idziemy kilkadziesiąt metrów dalej i turyści jakby powoli znikają. Zupełnie tego nie rozumiem, ale większość zorganizowanych grup zatrzymuje się na samym początku jaskini. Zaraz po pokonaniu stromych schodów zasiadają na ławkach i oglądają to, co dookoła zbierając siły na stromy powrót. Co prawda jest tu ładnie, lecz wg mnie to zaledwie początek, a najciekawsze fragmenty jaskini są dopiero przed nimi. Pewnie nigdy do nich nie dotrą.

Idziemy dalej, aby już w niewielkim towarzystwie innych turystów, móc skupić się na tym, co jaskinia ma do zaoferowania. Czym jesteśmy dalej o otworu, tym mniej ludzi dookoła nas. Przepiękne wnętrza. Olbrzymie stalaktyty zwisające z wysokiego na kilkadziesiąt metrów sufitu wyglądają niesamowicie. Do tego liczne polewy na ścianach. Dookoła nas znajdziemy wiele bardzo dużych stalagmitów wyrastających ze spongu (dno jaskini). Wielkie kolumny mają filigranowe „wzorki” wyżłobione przez Naturę. Przewodnicy na pewno prześcigają się w wyszukiwaniu podobieństw kształtów formacji do tych, które znamy z życia codziennego. Nie ma sensu, abym opisywał co możemy zobaczyć w jaskini, bo wg mnie zdjęcia bardzo dobrze oddają piękno wietnamskich podziemi.

Jaskinia Paradise Cave na pewno jest warta odwiedzin. Jest potężna, pełna niesamowitych form, kształtów i kolorów. Gdyby nie tłumy turystów u jej wlotu byłoby jeszcze piękniej. Jak tylko będziecie w okolicy to polecamy ją zobaczyć.

wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng

Jaskinia Paradise Cave (Thiên Đường Cave) informacje praktyczne

Chcąc odwiedzić jaskinię Paradise Cave musimy posiadać własny transport lub wybrać się tu z zorganizowaną wycieczką. Jaskinia znajduje się ok. 20 km od wioski Son Trach główną drogą, z której za wielkimi znakami odbija się w szutrową drogę prowadzącą do na parking. Polecamy wynajęcie skutera w wiosce i dostanie się tu na własną rękę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pokonać bardzo malowniczą pętelkę ok. 50-60 km pośród pól ryżowych i wiosek, a dodatkowo po drodze odwiedzić Phong Nha Botanical Garden lub Dark Cave.
Warto na zwiedzanie Paradise Cave (Thiên Đường Cave) wybrać się jak najwcześniej rano, gdyż wtedy jeszcze nie ma zorganizowanych wycieczek, które przyjeżdżają trochę później. Parkowanie skutera to koszt 5000 VND.
Bilet wstępu do jaskini kosztuje 250.000 VND. Od bram kas biletowych do otworu Paradise Cave dzieli nas ok. 1,6 km długości droga, którą możemy pokonać pieszo lub kupując dodatkowy bilet na przejazd elektrycznym meleksem. Koszt biletu na transport w dwie strony to 100.000 VND.

wietnam jaskinia paradise cave Phong Nha-Kẻ Bàng nadia w podróży
Do jaskini Pradise cave można podjechać takim malutkim melexem :) – później już tylko spacerek pod górę po schodach.

Niezależnie od sposobu pokonania drogi na jej końcu czeka nas jeszcze spacer pod górę do samego otworu Paradise Cave (Thiên Đường Cave). Spacer do otworu jaskini znajdującej się na wysokości 200 m. n.p.m. zajmuje ok. 15 minut.
Jaskinię zwiedza się chodząc po drewnianych kładkach i schodach, a całość jest pięknie oświetlona. Niestety zaledwie kilometrowej długości korytarz jest udostępniony dla zwykłych turystów.

PS. Nasza podróż do Wietnamu odbyła się w terminie 16.02-12.03.2018 roku. Zapraszam do zapoznania się z zapiskami z podróży, które powstawały na gorąco w trakcie wyjazdu:  Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 1Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 2Podróż do Wietnamu z dzieckiem – zapiski z podróży część 3 oraz z artykułem Wietnam informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport, pogoda, który zawiera bardzo dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Wietnamu.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *