Słowacki Raj – doskonały pomysł na długi weekend

Planując wyjazd na długi, sierpniowy weekend wiedzieliśmy, że będziemy chcieli zobaczyć Słowacki Raj. Piękne szlaki, niesamowite wąwozy i liczne wodospady mocno nas zachęcały. Do tego w wielu miejscach znajdują się metalowe drabinki, drewniane kładki, łańcuchy i kratownice ułatwiające chodzenie po tutejszych szlakach. Brzmi jak super zabawa dla dzieci i dorosłych.

Nieco ponad 2 miesiące wcześniej podziwialiśmy piękno szlaków w Czeskim Raju. Tym razem, podczas weekendu sierpniowego wybraliśmy się do Słowackiego Raju.  Spędziliśmy 3 noce pod namiotem, przejechaliśmy ponad 920 km i pokonaliśmy ponad 31 km przepięknymi górskimi szlakami. Wspólnie z Nadią przeszliśmy ponad 17 godzin, brodząc częściowo w wodzie, pokonując liczne drewniane kładki, wspinaliśmy się po metalowych drabinach i chodziliśmy po platformach przymocowanych do skał. Słowacki Raj to doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd, dla osób, które lubią aktywnie spędzić czas w pięknym otoczeniu.

Słowacki Raj – co warto ze sobą wziąć?

Nie będę tu przedstawiał wyposażenia turysty, ale zwrócę uwagę na jeden mniej standardowy element wyposażenia. Na szlakach w Słowackim Raju jest woda – dużo wody. Większość szlaków poprowadzona jest wąskimi ścieżkami, które często przekraczają strumień lub potok. Zależnie od warunków pogodowych wody jest więcej lub mniej. Niezależnie od tego, doskonałym pomysłem jest zabranie dla swojego dziecka wodoodpornych butów, które świetnie się sprawdzą w części szlaku, gdzie jest dużo wody. Wtedy nie musicie martwić się o suche stopy, a brodzenie w wodzie ułatwi niektóre przejścia. Warto również rozważyć zabranie ze sobą uprzęży dla dziecka – przyda się zwłaszcza przy pokonywaniu drabin w wąwozie Suchá Belá.

słowacja słowacki raj Slovenský sucha bela
Na szlakach w Słowackim Raju przydają się buty odporne na wodę.

Słowacki Raj – ubezpieczenie

Na terenie Słowackiego Raju wszelkie akcje ratunkowe prowadzone są odpłatnie. Warto pamiętać, aby mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie górskie na czas naszych wędrówek. Tylko niektórych budkach przed wejściem na szlak, można kupić jednodniową polisę, ale nie warto na to liczyć, gdyż często, bardzo szybko się kończą.
Warto wiedzieć, że osoby, które śpią na Autocamping Podlesok lub w Hrabušice i zapłaciły miejski podatek, są ubezpieczone od akcji górskiej Horskej Záchrannej Služby.

Słowacki Raj – jakie wybrać szlaki?

Dokonując wyboru szlaków w Słowackim Raju, wszystko zależy od naszej kondycji. Trzeba mieć na uwadze, że zdecydowana większość szlaków w Słowackim Raju jest jednokierunkowa. Zatem warto spojrzeć na mapę i zobaczyć co chcemy przejść i którędy będziemy wracali. Wybierając się na wyjazd z dzieckiem, na pewno trasy będą musiały być krótsze.
Poniżej przedstawiam zestawienie szlaków, jakie pokonaliśmy z 6-letnią Nadią podczas wyjazdu. Polecamy je ze względu na atrakcyjność, widoki, niesamowite kładki i oryginalny charakter. Takich szlaków, które w większości wytyczone są w potoku górskim, gdzie znajduje się tak dużo kładek, łańcuchów, platform na próżno szukać w Polsce. Wasze dziecko na pewno będzie bardzo zadowolone, bo na tych szlakach wiele się dzieje.

 1. Wąwóz Sucha Bela (Suchá Belá)
  Sucha Bela to najpopularniejszy szlak w Słowackim Raju, przez co odwiedza go mnóstwo turystów. Pięknie poprowadzony jednokierunkowy szlak dnem wąskiego wąwozu z kilkoma ciekawymi wodospadami i metalowymi drabinkami. -> zobacz opis szlaku przez wąwóz Sucha Bela.
 2. Przełom Hornadu (Prelom Hornádu)
  Najłagodniejszy i najłatwiejszy szlak, który położony jest wzdłuż rzeki Hornadu. Nie ma tu drabin, ale są liczne platformy zamontowane nad płynącą w dole rzeką. Bardzo przyjemny spacer -> zobacz opis szlaku przez Przełom Hornadu.
 3. Klasztorna Roklina (Kláštorská roklina)
  Bardzo krótki, ale niesamowity jednokierunkowy szlak. Napotkamy tu liczne wodospady, kładki, drabinki i metalowe ułatwienia -> zobacz opis szlaku przez Klasztorna Roklina.
 4. Wąwóz Piecky
  Bardzo mało popularny jednokierunkowy szlak poprowadzony interesującym wąwozem. Jest duża szansa, że będziemy tu sami przez większość czasu. Po drodze czekają na nas dwa-trzy wodospady, drabinki, łańcuchy, drewniane kładki -> zobacz opis szlaku przez wąwóz Piecky.
słowacja słowacki raj Slovenský raj piecky
Słowacki Raj. Piecky.

Słowacki Raj – dojazd

Słowacki Raj (Slovenský raj) leży zaledwie godzinę drogi od granicy z Polską. Najłatwiej tu dojechać własnym samochodem. Kierujemy się do Nowego Targu, gdzie odbijamy w stronę przejścia granicznego w Jurgowie, a dalej jedziemy w stronę Popradu, skąd jedziemy w stronę miasteczka Hrabušice.

słowacja słowacki raj Slovenský raj
W drodze do granicy z widokiem na Tatry.

Słowacki Raj – bilety wstępu

Na teren Słowackiego Raju obowiązują bilety wstępu. Wszędzie na wejściu znajdują się budki, gdzie możemy kupić bilet. Mamy do dyspozycji bilety (stan na 2019 rok):

 • 1-dniowy: 1,5 EUR osoba dorosła, 0,50 EUR dzieci w wieku 6-15 lat, dzieci do 6 lat za darmo
 • 3-dniowe: 3,5 EUR osoba dorosła, 1 EUR dzieci w wieku 6-15 lat, dzieci do 6 lat za darmo
 • 5-dniowe: 6 EUR osoba dorosła, 1,50 EUR dzieci w wieku 6-15 lat, dzieci do 6 lat za darmo

Słowacki Raj – mapa

Przed wyjazdem wszystkie trasy planowałem z użyciem świetnej mapy. Możecie dokładnie wyznaczyć swoją trasę, zobaczyć, ile czasu zajmie szlak oraz jaki ma profil. Serwis ten dostępny jest także jako aplikacja na telefon komórkowy, która umożliwia ściągnięcie map offline terenu. Polecamy, bo bardzo nam się przydała i na częste pytania Nadii – daleko jeszcze, można było jej precyzyjnie odpowiedzieć.

słowacja słowacki raj Slovenský raj mapa
Słowacki Raj – mapa szlaków

Noclegi w Słowackim Raju

Miejsc noclegowych można szukać w miasteczku Hrabušice i okolicach. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Osobom, które podobnie jak my lubią spanie pod namiotem, polecamy wybrać Autocamping Podlesok lub poszukać czegoś np. tutaj.

Kemping w Słowackim Raju

Będąc w Słowackim Raju, chcieliśmy spać pod namiotem. Zależało nam na dobrej lokalizacji i bliskości szlaków. Rozbiliśmy swój namiot na polu kempingowym Autocamping Podlesok.  Osoby, które jednak preferują domki, znajdą je także na tym polu namiotowym. Do dyspozycji jest kilkanaście domków (wymagają wcześniejszej rezerwacji) oraz 600 miejsc pod namiot.
Teren jest naprawdę wielki, więc możemy w dogodnym dla nas miejscu, rozbić swój namiot i postawić obok niego samochód. Do dyspozycji są 2 budynki sanitariatów (prysznice dodatkowo płatne: żeton na 3 min ciepłej wody kosztuje 0,50 EUR), budynek z kuchnią, gdzie mamy umywalki do mycia naczyń oraz czajnik elektryczny i płyty grzewcze (wymagane żetony).
Na początku kempingu znajduje się niewielki plac zabaw dla dzieci, trampolina oraz boisko do siatkówki. Nie polecamy rozbijać się w tych okolicach, gdyż plac zabaw jest od rana do wieczora, oblegany przez dzieci więc ciszy tu nie będzie.
W recepcji kempingu kupimy żetony, drewno na ognisko, wypożyczymy grilla czy dopytamy o wszelkie potrzebne informacje. W budynku i przy sanitariatach działa dosyć wolne WiFi. Kemping jest doskonale położony – to tutaj startują najpopularniejsze szlaki w regionie, czyli Suchá Belá oraz Przełom Hornádu.
Przed samym kempingiem mamy kilka knajpek, sklepików z pamiątkami i niewielki, ale zawierający podstawowy asortyment spożywczy sklepik.
Cena za kemping zależy od pory roku. My będąc tu w szczycie sezonu tj. długi weekend sierpniowy 15-18.08.2019 zapłaciliśmy 19,1 EUR za jedną noc. W cenę wchodziły opłaty za osobę dorosłą (4 EUR), dziecko (2,5 EUR), namiot (3,5EUR), samochód (3 EUR) oraz podatek miejski (0,7 EUR/os.).
Ważna informacja! Osoby, które śpią na Autocamping Podlesok lub w Hrabušice i zapłaciły miejski podatek, są ubezpieczone od akcji górskiej Horskej Záchrannej Služby.

słowacja słowacki raj Slovenský raj kemping podlesok namiot
Autocamping Podlesok – mini plac zabaw.
słowacja słowacki raj Slovenský raj kemping podlesok namiot
Autocamping Podlesok – pole do siatkówki.
słowacja słowacki raj Slovenský raj kemping podlesok namiot
Autocamping Podlesok – kemping na 600 namiotów.
słowacja słowacki raj Slovenský raj kemping podlesok namiot
Kolacyjka podana do stołu.

Gdzie zjeść w Słowackim Raju?

Z własnego doświadczenia możemy polecić dwie knajpki. Pierwsza z nich znajduje się na samym początku szlaku Przełom Hornádu – RANČ Podlesok. Z racji lokalizacji bywa tu tłoczno, ale jest smacznie i przy restauracji mamy do dyspozycji duży plac zabaw dla dzieci. Smażony ser, zupa czosneczkowa będą wam smakowały.
Drugim miejscem jest niewielka knajpka i hotel położona u wylotu szlaku Piecky – Chata Piecky. Rewelacyjne jedzenie, piękny teren i również super plac zabaw dla dzieci. Szczególnie polecamy spróbować bryndzove halusky (kluseczki w serowym sosie) oraz domáca parená buchticka (wielka parowana kluska z owocami, czekoladą i kakao).

słowacja słowacki raj Slovenský raj piecky chata piecky
Chata Piecky. Bryndzove halusky (kluseczki w serowym sosie) oraz domáca parená buchticka (wielka parowana kluska z owocami, czekoladą i kakao).

Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje praktyczne dotyczące Słowackiego Raju pozwolą Wam samemu zaplanować kolejny wyjazd do tego magicznego miejsca. Takich szlaków, licznych kładek, drabin i wodospadów nie spotkacie w żadnym innym miejscu. Dzieciom, które lubią chodzić po górach, bardzo się tu spodoba.

PS. Słowacki Raj odwiedziliśmy w terminie 15-18.08.2019.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *