KGP#14 Na Szczeliniec Wielki z dzieckiem – super pomysł na weekend

Szczeliniec Wielki liczący 919 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Położony jest w Parku Narodowym Gór Stołowych, a z jego licznych punktów widokowych możemy podziwiać wspaniałe panoramy Sudetów. Na szczycie znajduje się bajkowy, naturalny Labirynt Skalny, który jest nie lada atrakcją dla dzieci i rodzin.

Szybko mijamy liczne kiermasze i budki z tandetnymi „pamiątkami” w głównej mierze z Chin, a także zapachy „oryginalnych” oscypków z grilla, lodów czy gofrów z bitą śmietaną. Jakoś nie lubimy takich klimatów. Kawałek dalej zaczyna się żółty szlak, którym będziemy podchodzić w stronę schroniska „Na Szczelińcu”.

Wejście na Szczeliniec Wielki

Żółty szlak jest bardzo prosty logistycznie. Do góry wiodą nas skalne schody, a szlak ograniczają w większości miejsc metalowe barierki. Barierki to przykry to widok – po co tak brutalnie ingerować w naturalne górskie przestrzenie? Podczas drogi nie liczyliśmy, ale kamiennych schodów jest 665. W 1814 roku zostały one ułożone przez ówczesnego sołtysa Karłowa, Franza Pabla. Ta znamienita postać była pierwszym przewodnikiem po Szczelińcu Wielkim, a także autorem broszury o tym miejscu.
Podejście jest proste i nie nastręcza żadnych problemów. Cześć szlaku jest wyłożona drewnianymi deskami, a na końcu czeka nas przepiękny widok na Sudety. Tarasy widokowe przed schroniskiem stanowią doskonałych podziwiania panoram, a także miejsce, gdzie można zjeść pyszne śniadanko.
Pomimo że jesteśmy dosyć późno w sobotnie przed południe, to na szczycie nie ma olbrzymich tłumów. Spokojnie znajdujemy wolny stolik i zasiadamy do śniadanka. Na wycieczkę zawsze ze sobą zabieramy trochę jedzenia, picie i smakołyki, które dla naszej dzielnej turystki, stanowią nagrodę za wysiłek. Trzeba przyznać, że w takim miejscu nawet zwykła bułka z masłem smakuje wybornie prawda?kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski

Schronisko „Na Szczelińcu”

Schronisko „Na Szczelińcu” istnieje od 1845 roku. Jak podaje strona Parku Narodowego Gór Stołowych jest to jedyny taki obiekt w cały Sudetach, który od samego początku był przeznaczony dla ruchu turystycznego. Nie ma tutaj żadnej drogi dojazdowej, a wszystkie towary historycznie były transportowane na grzbietach osiołków, natomiast obecnie używa się do tego celu wyciągu towarowego.

kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski

Labirynt Skalny i Korona Gór Polski

Labirynt Skalny na Szczelińcu Wielkim to jedna (oczywiście zaraz obok pięknych widoków) z największych atrakcji tego miejsca. Bardzo ciekawie poprowadzona ścieżka pośród bajecznych skał. Musimy otworzyć „oczy wyobraźni”, gdyż dookoła nas czekają skały podobne do Królika, Małpoluda, Kwoki, Wielbłąda, Słonia i wielu innych.
Warto pamiętać o jednym ważnym miejscu, a mianowicie Fotel Pradziada lub jak kto woli Tron Liczyrzepy. To najwyżej położony punkt na Szczelińcu Wielkim. Jeżeli, podobnie jak my, kolekcjonujecie Koronę Gór Polski, to musicie wejść na platformę widokową na jego szczycie. Rozpościera się tu piękna panorama więc podwójnie warto.
Niektóre fragmenty tego szlaku są obszerne, a niektóre bardzo wąskie. Jeżeli chcecie poczuć dreszczyk emocji (zwłaszcza gdy jesteście dzieckiem) to za moment znajdziecie się w 25-metrowej głębokości wąskiej szczelinie o nazwie Piekiełko, a chwilę wcześniej zajrzeliście do Diabelskiej Kuchni. Prawda, że nazwy miejsc brzmią iście piekielnie? Jest tu dosyć wąsko, są kamienne schody prowadzące nas do „piekieł”, są łańcuchy, jest ciemno, a skała wilgotna. Wystarczy odrobina fantazji i wyobraźni a poczujemy się jak w baśni. Skalne zakamarki dawno temu stanowiły plan filmowy wszystkim dobrze znanej ekranizacji baśni „Opowieści z Narnii”.
To miejsce, gdzie jest gwarnie, bywa tłoczno, ale przede wszystkim jest wesoło, gdyż dzieciaki radują się, gdy więksi do nich rodzice, rodzice muszą się schylać, wciągać brzuchy i ocierać się o skałę, aby przejść dalej. Doskonała zabawa.
Ostatni fragment Labiryntu Skalnego to wyjście na dwa duże tarasy widokowe, które kolejny raz zachwycają widokami.
Szczeliniec Wielki to doskonałe miejsce na rodzinny spacer, gdzie dzieci i dorośli będą doskonale się bawili. Szlak jest krótki, bez ciężkich czy wykańczających podejść. Za to znajdziemy na nim wiele pięknych widoków, skał oraz miejsc, gdzie uśmiechy na twarzy nie będą znikały.kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski kgp szczeliniec wielki góry stołowe korona gór polski

Szczeliniec Wielki informacje praktyczne

Szczeliniec Wielki – dojazd i parking

Najlepszym miejscem startowym, aby wejść na przepiękny Szczeliniec Wielki, to Karłów – niewielka wieś położona u jego podnóży. Znajduje się tu kilka płatnych parkingów (10 zł na cały dzień), gdzie bez problemu możecie zostawić samochód.

Szczeliniec Wielki – bilet wstępu

Wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny natomiast jeżeli ktoś chce wejść w sezonie na zielony szlak prowadzący przez Labirynt Skalny (bardzo mocno zachęcamy, bo to super miejsce) to musi wykupić bilet w kasie położonej zaraz za schroniskiem „Na Szczelińcu”.
Sezon letni trwa od 1 maja do 31 października, natomiast poza sezonem nie ma zakazu wejścia do Labiryntu Skalnego, lecz robi się to na własną odpowiedzialność, a szlak jest skrócony.
Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł, a dzieci do lat 7 gratis. Aktualne ceny dostępne są na stronie Parku.

Szczeliniec Wielki – polecany szlak

Warto wyruszyć na szlak możliwie wcześnie rano, aby uniknąć tłumów, a najlepiej poza weekendem. Na parkingu w Karłowie startuje żółty szlak, który doprowadzi nas do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem, a dalej zielony aż do schroniska „na Szczelińcu”. Stąd zaczyna się najciekawsza część tego szlaku, a mianowicie Labirynt Skalny, gdzie będziemy mogli podziwiać najdziwniejsze formy skalne wielokrotnie przypominające różne zwierzęta. To jednokierunkowa pętla, która doprowadzi nas z powrotem do żółtego szlaku, którym będziemy wracali na parking w Karłowie.
Cały szlak jest bardzo prosty. Jego długość to zaledwie 3,2 km, a do pokonania mamy niewiele ponad 200 metrów podejścia. Mapa pokazuje, że przejście szlaku trwa ok. 70 minut, natomiast sądzę, że w ten czas jest zdecydowanie zbyt krótki. Nie chodzi tutaj o brak kondycji, ale o mnogość ciekawych miejsc po drodze, gdzie warto się zatrzymać i nacieszyć widokiem. Nam całość zajęła niecałe 3 godziny. Zjedliśmy pyszne śniadanko przed schroniskiem z niesamowitym widokiem, wchodziliśmy na każdy możliwy punkt widokowy, gdzie spędziliśmy trochę czasu, aby móc podziwiać widoki, no i bawiliśmy się w Labiryncie Skalnym niczym dzieci. Nigdzie nam się nie śpieszyło i Wam też polecamy taki wolny spacer.
Na Szczeliniec Wielki można jeszcze wejść od strony Pasterki, natomiast uważamy, że ta część żółtego szlaku jest mniej interesująca, a możliwości zaparkowania samochodu przy samej drodze niewiele. Podobno też niezbyt bezpiecznie jest tam zostawiać samochód na noc.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u