Holenderskie miasta – Leiden, Edam, Marken

Mając trochę czasu i chęć na włóczęgę malutkimi uliczkami warto pokusić się, aby odwiedzić holenderskie miasta takie jak: Leiden, Edam czy Marken. W tym ostatnim warto zabawić trochę dłużej.

Leiden

Holenderskie miasto Leiden znane z najstarszego uniwersytetu w Holandii. Został on założony w 1575 roku przez Wilhelma I Orańskiego jako gest uznania heroizmu mieszkańców w walkach z hiszpańskimi wojskami.

holenderskie miasta leiden
Zaczynamy spacer od 29 metrowego wiatraka De Valk (Sokoli Wiatrak, w jego okolicach znajduje się najtańszy (2 EUR/godz.) i najmniej oblegany parking w mieście.  Warto pokręcić się po mieście głównie ze względu na jego architekturę. Piękne kamienice, bardzo wąskie malownicze uliczki, mnóstwo ciekawych kanałów. Na każdym kroku można sobie usiąść w klimatycznej knajpce.

holenderskie miasta leiden
Dochodzimy do De Bucht, czyli XIII wiecznej fortecy, która została wybudowana na sztucznym wzgórzu. Z samej góry rozpościera się ciekawy widok na miasto. Jest to bardzo popularne miejsce spotkań młodzieży.

holenderskie miasta leiden
Nie jesteśmy wielbicielami wielkich miast zatem uciekamy do klimatycznych miasteczek i wsi.

holenderskie miasta leiden

Edam

Bardzo małe miasteczko, położone praktycznie wzdłuż jednego kanału. Zasłynęło w czasach średniowiecza z wyrabianych tu serów, które były dystrybuowane do krajów całej Europy.

holenderskie miasta edam
Samochód trzeba zostawić gdzieś na obrzeżach, gdyż całe miasto to sieć wąziutkich uliczek, malutkich mostków i przejść zatem najlepiej poruszać się tutaj na nogach.

holenderskie miasta edam
Miasteczko jest iście piękne, wygląda niczym bajkowa kraina, gdzie każdy dom jest wykonany z aptekarską precyzją, idealnie przystrojony, wszystko dookoła czyste i nieskazitelne. Domy są bardzo małe o szerokości drzwi, małego okna i kawałka ściany.

holenderskie miasta edam
Odnajdujemy także zamieszkałe na stałe łodzie, które równie są bardzo pięknie wykonane. Miasteczko polecam wszystkim lubiącym kręcić się po małych, bardzo ciekawych uliczkach.

Marken

Według różnych danych Marken do 1957 roku była rybacką wyspą. Przyjeżdżając do tej wioseczki zostawia się samochód na parkingu przed miastem (4,5 EUR za samochód + 2 osoby na cały dzień).

holenderskie miasta marken
Marken posiada bardzo charakterystyczną zabudowę w postaci drewnianych domków w większości pomalowanych na ciemnozielony lub czarny kolor. Budowle powstawały na sztucznie tworzonych wzgórzach, tak aby  nie były zalewane przez wody Zuiderzee.

holenderskie miasta marken

holenderskie miasta marken
Główne dzielnice to Kerkbuurt (okolice kościoła) oraz Havenbuurt (okolice portu), gdzie można zjeść pysznego kibbelinga. Na zachodnim krańcu Marken znajduje się piękna latarnia morska.

marken latarnia morska
Cześć ludzi mieszka tutaj na stałe prowadząc gospodarstwa, gdzie wypasane są owce i bydło, lecz część zabudowy wydaje się, że są to tylko letniskowe domki, zamieszkałe w weekendy.

holenderskie miasta marken
Całe miasteczko niespiesznym krokiem można zobaczyć w parę godzin. Jest tu cisza i spokój z ładną zabudową. Jak dla mnie chyba najciekawsze miejsce w całej Holandii.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u