Muzeum Narodowe Kataru – jedno z najlepszych muzeów w jakich byliśmy

Jeżeli jesteście w Doha (stolicy Kataru) i mielibyście wybrać tylko jedno muzeum do zobaczenia, to zdecydowanie polecamy Wam, odwiedzić oryginalne Muzeum Narodowe Kataru. Zbudowane na podobieństwo róży pustyni, w swoich wnętrzach skrywa zaawansowane technologie i liczne miejsca zabaw dla dzieci.

Magazyn Time w 2019 roku umieścił Muzeum Narodowe Kataru na liście miejsc, które warto odwiedzić. Na powierzchni 52.000 m2 mamy do dyspozycji ponad 1,5-kilometrowy spacer, podzielony na 11 przenikających się galerii. Główną ideą tego muzeum było opowiedzenie w zajmujący sposób historii tego niewielkiego kraju. Opowieść ta została podzielona na trzy główne części mówiące o początkach kraju, życiu i czasach poławiaczy pereł oraz odkryć naturalnych złóż i budowie dobrobytu kraju.

Muzeum Narodowe Kataru – jak wygląda zwiedzanie

Nie jesteśmy wielkimi miłośnikami muzeów, ale Muzeum Narodowe Kataru koniecznie trzeba zobaczyć. Jeżeli myślicie, że to kolejne nudne wnętrza prezentujące zakurzone starocie, to jesteście w wielkim błędzie. Niesamowicie oryginalne wnętrza to wyobrażenie, jak może wyglądać róża pustyni wewnątrz. Nie ma tu chyba ani jednej prostej ściany, która trzymałaby pion. Ściany, podłogi i sufity – wszystko „pływa” i łączy się w niesamowity sposób. Mamy tu do czynienia z obłymi formami, które niesamowicie przenikają się, tworząc idealną i niezwykle ciekawą przestrzeń do zagospodarowania eksponatami.

Największe wrażenie robią niezliczone ilości specjalnie przygotowanych projektorów, które wyświetlają obrazy na licznych, niestandardowych ścianach. Wielokrotnie czujemy się częścią prezentowanych opowieści, a otaczająca nas muzyka prowadzi niczym przewodnik. Dookoła towarzyszą nam różne dźwięki. Raz jesteśmy gdzieś pod wodą z poławiaczami pereł, aby za moment prawie poczuć szalejący wiatr na pustyni podczas burzy piaskowej, czy usłyszeć tętent wielbłądów. Prezentowane przedmioty codziennego użytku, łodzie, materiały obrazują historię tego kraju.muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar

Muzeum Narodowe Kataru dla dzieci

Każda przestrzeń i zakamarek są doskonale przemyślane i zaprojektowane, tak aby cieszyło nasze zmysły i nie pozwalało nam się nudzić. W wielu miejscach specjalnie dla dzieci przygotowane są łamigłówki, multimedialne prezentacje oraz interaktywne gry. Jest, gdzie poskakać, można budować, a także dotykać specjalne przygotowane przedmioty. Nagrodą w prawidłowym odnalezieniu złóż ropy, jest uruchomienie kolejki, można „zadzwonić” ze starej wersji telefonu, a także zobaczyć, jak wygląda kawałek rurociągu. Wszystko po to, aby lepiej poznać i zrozumieć poszczególne okresy z historii Kataru. Zdecydowanie dzieci nie będą się tu nudziły. Nasza Nadia była prze szczęśliwa i trudno było ją namówić do tego, aby przejść do kolejnego pomieszczenia.

Na zewnątrz bryły budynku znajduje się wielkie statek piracki, gdzie dodatkowo dzieci mogą pobawić się niczym na tematycznym placu zabaw. Jest możliwość zbierania pereł, sterowanie statkiem, chodzenie po zakamarkach ładowni, szukanie skrzyni ze skarbami, chodzenie po parku linowym. Zaraz obok znajduje się także „Cave of Wonders”, gdzie możemy wejść do środka i zobaczyć sztuczną jaskinię z niezliczoną ilością nietoperzy.

Muzeum Narodowe Kataru – panorama miasta

Jeżeli podczas zwiedzania zgłodnieliście, to warto wybrać się do Jiwan Restaurant znajdującej na 4. piętrze muzeum. Z balkonu rozpościera się niesamowity widok na teren muzeum, a także panoramę miasta. Restauracja jest zaprojektowania równie pięknie i ze smakiem.

Powiem szczerze, że Muzeum Narodowe Kataru to jedno z najlepszych muzeów, w jakich byliśmy. Niesamowite przestrzenie, ciekawe prezentacje i wysoka multimedialność wnętrz. Doskonały balans pomiędzy ilością a jakością. Bardzo, bardzo zachęcamy do odwiedzin.

Muzeum Narodowe Kataru informacje praktyczne

Bilet wstępu do muzeum do najtańszych nie należy, jednak zdecydowanie warto! Dla turystów ceny biletów wynoszą: 50 QAR dla osoby dorosłej, 25 QAR dla studentów i dzieci do lat 16 są za darmo.  Katarczycy i rezydenci Kataru wschodzą bez opłat. Na terenie muzeum dostępne jest darmowe WiFi.
Muzeum czynne jest codziennie (oprócz piątku) w godz. 9:00-19:00, a w piątek w godz. 13:30 – 19:00. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie muzeum.

muzeum narodowe kataru katar doha national museum of qatar
Muzeum Narodowe Kataru – niesamowity budynek!

PS. Jeżeli planujecie wyjazd do Kataru, to zajrzyjcie do artykułu Katar informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u