National Museum of Qatar w nocnej odsłonie

National Museum of Qatar (Muzeum Narodowe Kataru) to budynek znajdujący się w stolicy Kataru – Doha, o niesamowicie oryginalnych kształtach. Doskonale prezentują się po zachodzie słońca. Liczne dyski poukładane na sobie, są piękne oświetlone. Po zachodzie słońca warto tu przyjść, aby móc podziwiać bryłę z zewnątrz.

Ci, którzy mnie znają, to wiedzą, że lubię nocną fotografię miast. Gdy zobaczyłem bryłę budynku National Museum of Qatar, to wiedziałem, że muszę się tu pojawić wieczorem. Kosmiczne formy, liczne dyski i niesamowite kształty przyciągają, aby zarejestrować kilka kadrów w nocnej odsłonie. Do tego całość jest pięknie podświetlona, a z jednej strony znajduje się fontanna, w której całość budowli odbija się niczym w lustrze.

Oryginalny kształt budynku National Museum of Qatar był wzorowany na róży pustyni. To niesamowita forma składająca się z licznych soczewkowatych kryształków gipsu przypominających płatki róży. Róże pustyni „tworzą się w niescementowanym piasku tuż poniżej powierzchni ziemi w sytuacji, gdy wody gruntowe dzięki procesom kapilarnym migrują ku powierzchni, gdzie wskutek wysokiej temperatury odparowują, a zawarte w nich siarczany wapnia krystalizują w osadzie piaszczystym.” /wikipedia/. 

Taką formą zainspirował się francuski architekt Jean Nouvel, który zaprojektował ten niesamowity budynek w latach 2003-2011. Muzeum Narodowe Kataru (National Museum of Qatar) zostało wybudowane przy jednym z najważniejszych pałaców w Doha – pałac szejka Abdullaha bin Jassim Al Thani, który obecnie jest pięknie odnowiony.

Bryła budynku składa się z licznych talerzy i dysków (największy z nich ma 87 metrów średnicy), które połączone są ze sobą w bardzo różnych płaszczyznach. Niektóre przenikają się, inne tworzą wolne przestrzenie, które służą jako ciągi komunikacyjne. To jak dla mnie architektoniczna perełka. Całość robi niesamowite wrażenie. Po ponad 7 latach budowy, Muzeum Narodowe Kataru otworzono 28 marca 2019 r.

Warto przyjść tutaj wieczorem i powoli, nieśpiesznie spacerować dziedzińcami pomiędzy budynkami. Liczne przejścia, zwężenia i chodniki zaprowadzą i „pokażą” budynek muzeum z różnej perspektywy. Miejscami jest on niski, a czasami bardzo wysoki. Wszędzie dominują talerze, które tworzą niesamowite formy.

Niewiele brakowało, a nie miałbym żadnego nocnego ujęcia z National Museum of Qatar. Spacerowałem o zachodzie słońca, czekając na odpowiednie światło. Lubię, jak na nocnych zdjęciach, niebo ma piękną niebiesko-granatową barwę. Kadrowałem w głowie, ustawiałem się, planowałem miejsca, z których będę chciał zrobić zdjęcia.

W momencie, gdy niebo zabarwiło się na granatowy kolor, rozstawiłem statyw i zacząłem rejestrować zdjęcia. Wtedy podszedł do mnie ktoś z obsługi i powiedział, że nie mogę robić tu zdjęć z użyciem wysokiego statywu. Z ręki nie ma problemu, ale bez statywu. Próbowałem się dowiedzieć, dlaczego, co jest powodem i gdzie w regulaminie to jest zapisane, lecz nie chciałem, aby odpowiednie światło bezpowrotnie zniknęło, więc odpuściłem i powiedziałem, że złożę statyw.
Złożyłem statyw i na takim małym, nierozstawionym statywie, robiłem dalej zdjęcia. Nie wiem co to za różnica, ale tym razem, aż do samego końca, już nikt z obsługi do mnie nie przyszedł.

muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar muzeum narodowe kataru katar doha national museum qatar

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się oddać piękno National Museum of Qatar.

PS. Jeżeli planujecie wyjazd do Kataru, to zajrzyjcie do artykułu Katar informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u