Największe atrakcje Malty, czyli co warto zobaczyć na Malcie

Wybierając się do kraju, w którym jeszcze nie byliśmy wiele osób poszukuje listy największych atrakcji, aby rozeznać się, co dane miejsce ma do zaoferowania i co warto zobaczyć. Niektóre osoby poszukują takich zestawień, aby absolutnie nie jechać do tych wyszczególnionych miejsc, aby uniknąć tłumów, turystów i takiego „standardowego”, turystycznego podejścia do tematu. Innym podróżnikom, takie zestawienie największych atrakcji Malty, pomoże w zaplanowaniu swojego pobytu.

Jeżeli zdecydowaliście się na wakacje na Malcie, organizowane na własną rękę to mam nadzieję, że poniższe zestawienie Wam pomoże. Absolutnie nie sugerujcie się kolejnością wymienionych atrakcji, gdyż często są one nieporównywalne ze sobą a dodatkowo każdy ma swój sposób i styl podróżowania. Uważamy, że poniższe miejsca warto zobaczyć na Malcie i Gozo, choć część z nich, są dosyć specyficzne i nie każdemu przypadną do gustu.

Atrakcje Malty, czyli co warto zobaczyć na Malcie i Gozo

Comino i Blue Lagoon

comino blue lagoon
Jedna z największych atrakcji Malty – malutka wyspa Comino i Blue Lagoon

Zacznijmy od wizytówki wszystkich katalogów z biur podróży. Nie ma prostej odpowiedzi czy warto tam pojechać, bo każdy lubi coś innego. Na pewno zachęcamy do tego, aby odwiedzić Blue Lagoon i samemu wyrobić sobie o nim zdanie. Nasze pierwsze wrażenie było dosyć negatywne, lecz po odejściu od tłumów i możliwości podziwiania krajobrazu „niebieskiej laguny” z dala od zgiełku, leżaków i parasoli miejsce na pewno może się spodobać. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby mieć lagunę tylko na wyłączność, ale to nie jest możliwe.

Nurkowanie na Gozo

nurkowanie na gozo
Jai mój częsty partnur – Paulina /fot. Rafał Górecki/

Jeżeli nie jesteście nurkami, nie robi na Was wrażenia podwodny świat to śmiało możecie przejść do kolejnej atrakcji Malty i Gozo. Dla tych, którzy nie mogą się doczekać, aby dać nura to wyspa Gozo na pewno zaoferuje niesamowite miejsca nurkowe. Doskonała przejrzystość i temperatura wody, niesamowite formacje skalne, duża ilość wraków do zwiedzania przypadną Wam do gustu. Warto wiedzieć, że to miejsce przeznaczone jest raczej dla doświadczonych nurków, gdyż pułap 20 metrów (uprawnienia OWD lub P1) to zbyt mało, aby w pełni doświadczyć atrakcji nurkowych Gozo.

Gozo – Wied il-Ghasri – panwie solne

solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia
Największe atrakcje Malty – Panwie solne na Gozo.

Jeden z najciekawszych krajobrazów na Gozo, jaki widzieliśmy. Panwie solne (salt pans) to miejsce, w którym mieszkańcy odzyskują sól z wody morskiej. Przepiękny widok na północne wybrzeże Gozo zwłaszcza o zachodzie słońca. Nie sposób nie wybrać się tam na romantyczny spacer. Co więcej, nie ma tu tłumów, dlatego miejsce będziemy mogli podziwiać w ciszy i spokoju.

Gozo – Ramla Bay

gozo ramla bay beach
W przeciwieństwie do innych plaż na Gozo, na Ramla Bay Nadia mogła pobawić się w piasku.

Chyba nie ma ładniejszej plaży na Gozo, a nawet na całej Malcie. Bardzo nam się tu podobało. Niesamowity pomarańczowy kolor piasku, doskonałe położenie, idealny kolor wody i niezbyt dużo turystów. Całość powoduje, że będziemy bardzo mocno polecali tę plażę znajomym.

Gozo – Azure Window – nieaktualne :(

malta gozo azure window
Gozo. Azure Window – wizytówka wyspy.

O Azure Window to chyba każdy słyszał, a na pewno widział na licznych kartach pocztowych. Pomimo popularności tego łuku skalnego nam także podobało się to miejsce. Widok należy do bardzo przyjemnych. Parking znajdujący się przy samej atrakcji często wypełniony jest nurkami i sprzętem do nurkowania, bo to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych. Zaraz obok jest Inland Sea, czyli Zatoka otoczona murem skalnym z super miejscem do kąpieli i opalania. Warto spędzić tu choćby połowę dnia.

[AKTUALIZACJA] Niestety obecnie nie ma już Azure Window. W nocy z 7/8 marca 2017 podczas sztormu jedna z największych atrakcji Malty – Azure Window runęła do morza. Niektóre informacje donoszą, że obecnie można zanurkować w tym miejscu i zobaczyć zniszczony obiekt pod wodą.

Stolica Malty – Valetta

valletta blue hour
Valletta – stolica Malty – w wieczorowej odsłonie.

Miasto ma w sobie specyficzny klimat. Piękne nadbrzeże, ciekawa architektura oraz bardzo pagórkowate ulice przypominające klimatem pofałdowanie San Francisco. Na pewno znajdziecie tu dużo licznych atrakcji turystycznych, muzeów czy miejsc, lecz nie można zapomnieć o zobaczeniu panoramy z Upper Barrakka Gardens na m.in. Three Cities oraz niesamowitych kościołach: konkatedra świętego Jana w Valletcie (Saint John’s Co-Cathedral), kościół św. Pawła Rozbitka w Valletcie (Collegiate Church of St. Paul’s Shipwreck). Na zwiedzanie stolicy Malty warto wybrać się przynajmniej na jeden dzień, aby w spokoju i bez pośpiechu doświadczyć to stosunkowo niewielkie miasto.

Malta – Three City

malta three city atrakcje malty
Malta. Three City

Jeżeli po wizycie w stolicy Malty nie macie dosyć wąskich uliczek, jasnych kamienic z drewnianymi, kolorowymi balkonami to warto wybrać się w to miejsce. Jest tu jakby ciszej, mniej turystów krąży ulicami i widać więcej miejscowego życia.
Na Three City składa się: Birgu, Senglea i Cospicua. Każde miasteczko jest trochę inne, każde ma swój klimacik. Osobiście nie mogliśmy wyjść z podziwu, gdy poszliśmy zobaczyć port w Senglea. Jachty i wielkie statki prywatnych właścicieli powalają swoim bogactwem.

Malta – Ghar Lapsi – niesamowita kąpiel

malta ghar lapsi atrakcje malty
Malta. Ghar Lapsi – bardzo mała i malownicza zatoczka.

Mała wioska na samym południu Malty. Dojeżdża tu tylko jeden, co godzinę autobus. Kilka domów, dwie knajpki i koniec drogi. Nic tu nie ma poza niesamowitą, malutką skalną zatoką z krystalicznie czystą wodą. Miejsce bardzo nam się spodobało. Tak właściwie to nie potrafię podać powodu, dlaczego, lecz czasami tak jest, że przyjeżdżamy do jakiegoś miejsca i dobrze się czujemy i wszystko nam odpowiada.
Polecamy knajpkę koło przystanku autobusowego. Wygląda na wielką i nieużywaną restaurację, lecz serwują pyszne jedzenie. Polecam danie z królika.

To chyba tyle. Oczywiście wnikliwy czytelnik lub osoba, która była już na Malcie może się zdziwić, że nie ma na naszej liście takich miejsc jak np. Mdina, która dla nas nie miała kompletnie klimatu, czy konkretnych kościołów rozrzuconych po całej Malcie i Gozo, o których powstał osobny wpis, lecz jak każde zestawienie największych atrakcji jest bardzo subiektywne. Coś, co na nas zrobiło wrażenie, innym może kompletnie nie przypaść do gustu. Jednak uważamy, że powyższe zestawienie tego, co warto zobaczyć na Malcie pozwoli Wam zorientować się w licznych atrakcjach Malty i Gozo i zaplanować własne wakacje na Malcie.

Jeżeli nie macie jeszcze dość to looknijcie do Karola który również przygotował listę ciekawych miejsc na Malcie i Gozo.

PS. Podróż odbyła się w terminie 7-18.10.2015 roku. Zapraszam do zapoznania się z Malta i Gozo – zapiski z podróży oraz artykułem Malta i Gozo informacje praktyczne, który zawiera dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się na Maltę.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u