Panwie solne na Gozo

Charakterystyczne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty wypełniają cały teren północnego wybrzeża Gozo począwszy od Xwenji Bay aż po Wied L-Ghasri. Popularnie nazywa się je panew solna, basenami solankowymi (salt pans) i służą do uzyskania soli z wody morskiej. To ponad 350 letnia tradycja mieszkańców Gozo przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zatem zobaczmy jak wyglądają panwie solne na Gozo, bo na prawdę warto.

Ciepły wiatr wieje od morza. Malowniczo położona wąska droga wije się wzdłuż wybrzeża. Słońce chyli się ku horyzontowi. Podziwiamy ostatnie promienie słońca tego dnia odbijające się w panwiach. Mieliśmy trochę szczęścia, gdyż pomimo dosyć silnego wiatru, Matka Natura przygotowała nam wspaniały spektakl światła i kolorów w niecodziennej scenerii.

Dookoła cisza i spokój. W oddali młoda para zakochanych przyszła tu podziwiać ostatnie promienie słońca tego dnia. Czasami mijają mnie rowerzyści, którzy zatrzymują się, aby zrobić zdjęcie. Czekam na odpowiednie światło.

Panwie solne na Gozo są ważne w kulturze maltańskiej. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest tradycja pozyskiwania soli z wody morskiej. Wiele rodzin w sezonie od maja do września pozyskuje tu duże ilości naturalnej soli i sprzedaje do sklepów i restauracji.

Proces nie jest trudny, lecz wymaga siły fizycznej. Na początku woda morska o średnim zasoleniu 3,7 promili jest wlewana do dużych basenów znajdujących się nad samym brzegiem, gdzie „odpoczywa” przez około 7-8 dni. Następnie woda o zasoleniu ok. 5 promili jest przelewana do mniejszych, cieplejszych basenów solankowych, które położone są znacznie wyżej. Tutaj w spokoju i bez pośpiechu następuje proces odparowywania wody. Aby uzyskać 1 kilogram czystej soli potrzeba 24 litry morskiej wody. W końcowej fazie procesu, gdy cała woda odparuje, pozostaje czysta sól, która później ręcznie jest zbierana przez właścicieli. Na końcu pozostaje element pakowania i wysyłania gotowego, naturalnego produktu do odbiorców.
W trakcie zbiorów podczas sezonu każdego tygodnia można pozyskać ok. 3 tony czystej soli z 300 panwi solnych.

Słońce dawno schowało się za horyzontem, chmury zniknęły, a panwie solne na Gozo znikają w ciemnościach nocy. Nikogo dookoła już nie ma. Wyboistą drogę mam tylko dla siebie. Teraz następuje powolny powrót do domu. To był piękny wieczór.solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo, salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia solanki na gozo , salt pans, sunset, zachód słońca zdjęcia

Dzięki Pawłowi, bardzo dziękuję za Twój komentarz, możemy jeszcze przeczytać, gdzie znajdują się inne panwie solne na Malcie:

„Co do ich występowania to można je też spotkać w okolicy Bugibby: niewielkie (nie wiem czy używane) od strony St. Pauls Bay i ogromne prostokątne baseny o rozmiarach rzędu 40×40 metrów w Salini w zatoce między (Qawrą i Salini). Dużo małych panwi solnych znaleźć też można w Marsaskali zarówno od strony Żonqor (za Żonqor Point) jak i po drugiej stronie zatoki niedaleko byłego hotelu Jerma. Są też na samym końcu półwyspu Delimara, Bahar ic-CaghHaq (za Mediterraneo Marine Park) czy koło Xghajra (od strony Marsaskali).”

PS. Podróż odbyła się w terminie 7-18.10.2015 roku. Zapraszam do zapoznania się z Malta i Gozo – zapiski z podróży oraz artykułem Malta i Gozo informacje praktyczne, który zawiera dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się na Maltę.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u