Ramla Bay – nieopowiedziana historia

Ramla Bay jest niesamowita. Pomarańczowy kolor piasku i krystalicznie czysta woda o zielonkawo-błękitnych odcieniach stanowią doskonałe połączenie. Wąska ścieżka pnie się znad plaży pod górę w stronę mitologicznej Calypso Cave, której praktycznie już tu nie ma. Powoli z krajobrazu jednego z wzniesień znika także budowla, której nie sposób nie zauważyć będąc na plaży. Skąd się tu pojawiła? Co to było?

gozo ramla bay beach
Ramla Bay – wg nas najładniejsza plaża na Gozo.

– Dzień dobry Panu. Piękny mamy dzień prawda?
– Dzień dobry, tak to prawda.
– Jest Pan z tych okolic?
– Tak, mieszkam nieopodal ze swoją rodziną od dawna.
– To może wie Pan, co to za ruina budynku? – wskazuje na zabudowania w dole.
– To stara historia. Mam 52 lata, więc to było jakieś 35-40 lat temu, dokładnie nie pamiętam. Jeden z bogatych ludzi mający hotele na Malcie wymyślił sobie, że wybuduje właśnie tutaj na zboczach Ramla Bay, swoją rezydencję. Miał mnóstwo pieniędzy i znajomości wysoko postawionych urzędników, zatem nie musiał mieć żadnych zezwoleń. Rozpoczął budowę swojej posiadłości, w której miał mieścić się hotel i restauracje. Planował organizować tu wystawne bankiety, przyjęcia dla bogatych klientów.
– Nie ma co się dziwić – przepiękny tu widok, pewnie wart każdych pieniędzy.
– No właśnie – przytaknął mężczyzna przywołując swojego psa – jednak w trakcie budowy zmieniła się władza. Tym razem do władzy doszli ludzie, pośród których inwestor nie miał już znajomości. Nowi włodarze, którzy byli przeciwko burzeniu pięknego krajobrazu Ramla Bay, poprosili biznesmena o odpowiednie zezwolenia, których on nie posiadał. Musiał zastopować wszelkie prace budowlane, gdyż żadnych pozwoleń nie chcieli mu wydać. Efekt tych decyzji możemy oglądać do dzisiaj. Władze czekają na moment, aż budowla będzie stwarzała niebezpieczeństwo, aby móc legalnie usunąć ją z krajobrazu Ramla Bay.
– Smutna historia, bo wspaniały tu widok.
– Nie, nie jest mi smutno z tego powodu. Ramla Bay to jedno z najładniejszych miejsc na Gozo i powinna zostać nieskalana przez komercyjne budownictwo.
– Nie sposób nie zgodzić się z Panem. Dziękuję za to, że podzielił się Pan ze mną tą historią.
– Nie ma sprawy. To dawne dzieje. Mam nadzieję, że za mojego życia nigdy tu nic nie powstanie.

Gwizdnął na swojego psa, który wskoczył na pakę rozwalającej się ciężarówki i pozostawiając za sobą tumany kurzu odjechali. Stromą ścieżką pełną kamieni i roślin schodzę na dół na pomarańczową plażę Ramla Bay, aby doświadczyć ostatnich promieni słońca tego dnia.gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach

gozo ramla bay beach
W przeciwieństwie do innych plaż na Gozo, na Ramla Bay Nadia mogła pobawić się w piasku.

gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach

gozo ramla bay beach
Pozostałości z planowanego hotelu.
gozo ramla bay beach
Prawda, że piękny byłby tu widok z hotelowego tarasu na Ramla Bay?

gozo ramla bay beach gozo ramla bay beach

Ramla Bay informacje praktyczne

Do Ramla Bay można bez problemu dostać się komunikacją miejską – autobus #322, #302. Na miejscu są dostępne 2-3 knajpki z prostym jedzeniem.

PS. Podróż odbyła się w terminie 7-18.10.2015 roku. Zapraszam do zapoznania się z Malta i Gozo – zapiski z podróży oraz artykułem Malta i Gozo informacje praktyczne, który zawiera dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się na Maltę.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u