Historia Big Ben, czyli najsłynniejszy londyński dzwon

Gdy byłem mały, gdy ktoś zapytał mnie,  gdzie wybrać się na zwiedzanie Londynu to pierwsze skojarzenie jakie miałem to właśnie wieża Elizabeth Tower z słynnym dzwonem Big Ben. Jest ona pięknie położona nad brzegiem Tamizy, do tego bogato podświetlana, zatem jak nadarzyła się okazja na zwiedzanie Londynu, to koniecznie musiałem wybrać się w to miejsce właśnie wieczorem, aby móc uwiecznić miejski krajobraz tuż po zachodzie słońca.

londyn historia big ben

Historia Big Ben nie jest bardzo długa. Po wielkim pożarze Pałacu w 16.10.1834 została rozpoczęta budowa wieży Elizabeth Tower. Architektami byli Charles Barry i jego asystent Augustus W. Pugin. Wieża powstała na trzymetrowej grubości fundamencie o powierzchni 15 m2. Jest wysoka na 96,3 m, a sama tarcza zegarowa ma 5 metrów średnicy. Na wieżę można się dostać pokonując 334 stopnie spiralnych schodów.

londyn historia big ben

Projekt musiał spełniać wymogi konkursu, które opracował królewski astronom Sir George Airy. Podstawową wytyczną była precyzja zegara (co do sekundy) oraz synchronizacja czasu poprzez specjalne połączenie z obserwatorium w Greenwich (sprawdzane 2 razy dziennie). Zegar został zbudowany przez Edmunda Bekketa Denisona oraz firmę EJ Dent&CO w roku 1854. Tarcza zegara została zaprojektowana przez Augustusa Pugina i osadzona w stalowej ramie o średnicy 7 metrów, podtrzymującej 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinna mierzy 2,7 m, a minutowa 4,3 metra. Rzymskie cyfry maja po 60 cm wysokości. Na każdej tarczy widnieje napis Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam (Panie zachowaj naszą królowa Victorię I).

londyn historia big ben

Źródła historyczne dwojako podają skąd pochodzi nazwa dzwona – Big Ben. Jedna wersja mówi, że nazwa wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858, natomiast druga wersja, że od imienia Benjamina Caunta, popularnego boksera wagi ciężkiej. Pierwszy dzwon ważył 16 ton i został wykonany w 1856 roku. Historia Big Ben nie była łatwa od samego początku. Niestety pierwsze próby doprowadziły do rozpadu dzwona. Z zebranych kawałków odlano nowy, ważący 13,5 tony. 31 maja 1859 roku pierwszy raz Londyńczycy mogli usłyszeć jego dźwięk. Niestety z powodu zbyt dużego młota pękł i do dzisiaj nie został naprawiony.

londyn historia big ben

Jak wam się podoba historia Big Ben? Jeżeli jeszcze nie widzieliście go na własne oczy,  to warto poszukać atrakcyjnych lotów i nadrobić tą zaległość :)

londyn historia big ben

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u