Atrakcje Omanu, czyli co warto zobaczyć w Omanie

Oman jest jeszcze stosunkowo mało turystycznie znanym i popularnym krajem, ale jest niesamowity. Obfituje w wiele przepięknych miejsc, mieszkańcy są bardzo otwarci i pomocni, jedzenie jest pyszne, a podróżowanie po nim wynajętym samochodem jest bardzo proste. Omańczycy uwielbiają kempingować, więc jak lubicie noclegi w pięknych sceneriach pod namiotem, to pokochacie Oman. Zobaczcie jakie atrakcje Omanu czekają na Was, gdy zdecydujecie się na podróż do tego kraju.

W Omanie byliśmy zaledwie 10 dni. Większość nocy spędziliśmy pod namiotem, rozbijając się w bajecznych miejscach. Wypożyczonym samochodem zaglądaliśmy w ciekawe miejsca i podziwialiśmy widoki. Pragniemy przedstawić wam atrakcje Omanu, które odwiedziliśmy w trakcie naszej podróży po kraju. Lista ta oczywiście nie wyczerpuje wszystkich miejsc i stanowi subiektywny wybór, lecz na pewno da Wam mniej więcej obraz tego, co można zobaczyć w Omanie.

Atrakcje Omanu, czyli co warto zobaczyć w Omanie

Wahiba Sands – noc na pustyni

Kto chciałby spędzić noc na pustyni pod kosmicznie rozgwieżdżonym niebem z dala od cywilizacji? Taki też był nasz pomysł – my, wydmy, piasek i namiot, a dookoła cisza, spokój i miliony gwiazd. Niesamowite doznanie, które każdemu polecamy. Wystarczy przyjechać do wrót pustyni Wahiba Sands, czyli do wioski Bidiyah i stamtąd udać się samochodem 4×4 pod jedną z wydm. Miejsca jest mnóstwo, a to, gdzie rozbijemy nasz namiot, zależy od nas i naszych umiejętności jazdy po piasku. Przez pustynię przebiega główna „droga”, która jest mocno ubita przez samochody, więc jazda po niej nie będzie nam nastręczała problemów. Jedno jest pewne – nocy na pustyni nie zapomnicie. Magia!
Będąc na pustyni, warto skorzystać z dodatkowej atrakcji uwielbianej przez Omańczyków – dune bashing, czyli ekstremalna jazda samochodem 4×4 po wydmach. Będą was bolały tyłki od podskakiwania, ręce od trzymania się uchwytów, będziecie czuli piasek w buzi, ale warto skorzystać z takiej jazdy!

oman wahiba sands pustynia sunset
Oman. Wahiba Sands

Wadi Shab – niesamowite omańskie wadi

Można powiedzieć, że kto nie był w licznych omańskich wadi, ten nie był w Omanie. Wadi Shab to piękne okolice. Aby dotrzeć do miejsca w wadi, gdzie jest orzeźwiająca woda, należy się przespacerować. Wszystko zaczyna się od małej łódeczki, którą dostaniemy się na drugą stronę rzeki. Spacer nie jest ani długi, ani trudny. Po drodze wyznaczonej przez majestatyczne skalne ściany czekają nas niesamowite widoki. Wadi, gdzie możemy się kąpać w wodzie, nie jest zbyt duże, ale jest wystarczające, aby się schłodzić. Dla ochotników żądnych dodatkowych wrażeń, na końcu wody czeka wodna jaskinia. Aby do niej wejść, należy pokonać wąski tunel z wodą, którym wpływa się do groty z wodospadem.
Wadi Shab to interesujące połączenie chodzenia z pływaniem w orzeźwiającej wodzie w pięknej scenerii. Całość niesamowicie prezentuje się i warto spędzić tu trochę czasu.

oman wadi shab Wadi Ash Shab
Oman. Wadi Shab – idealne miejsce na kąpiel.

Żywe targi w Omanie: Sinaw i Nizwa

Jeżeli wybieracie się do Omanu, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas na odwiedziny targu. Na wielu z nich standardowo kupicie świeże warzywa i owoce, różnorakie daktyle, przyprawy, mięso, ryby, a także tradycyjną broń. Jednak to, co wyróżnia targi w Omanie, to możliwość zakupu żywego inwentarza. Chcecie kupić kozę? A może wielbłąda? Będziecie mogli przyglądać się licytacji kóz i sprzedaży wielbłądów. Zobaczycie, jak Omańczycy się targują, jak oceniają jakość inwentarza, jak sami obserwują, przebierają i negocjują.
Pamiętajcie o czwartkowym targu w Sinaw, gdzie można kupić kozy, ryby i wielbłądy oraz o słynnym piątkowym targu w Nizwie, gdzie będziecie mogli podziwiać aukcję kóz. Wszystko zaczyna się zaraz po wschodzie słońca, więc bądźcie bardzo wcześnie rano.

podróż do omanu sinaw targ sinaw souk targ atrakcje omanu oman atrakcje
Poranny targ w Sinaw – można kupić kozę

Bimmah Sinkhole

To chyba najbardziej znana „dziura w ziemi” w Omanie. To olbrzymi lej krasowy, który powstał po zapadnięciu się stropu jaskini, wypełniony krystalicznie czystą wodą o kolorze zielonkawo-turkusowo-niebieskim. Woda jest orzeźwiająca i daje ochłodę w upalne dni. Doskonałe miejsce dla dzieci, lecz trzeba pamiętać, że woda jest dosyć głęboka.
W Bimmah Sinkhole czeka nas darmowe SPA. W wodzie pływają małe rybki, które mogliście oglądać w niektórych salonach SPA. Tylko czekają, aby móc obgryźć Twój zrogowaciały i twardy naskórek. Początkowo trochę łaskocze, ale później to bardzo przyjemne uczucie.

podróż do omanu bimmah sinkhole atrakcje omanu
Bimmah Sinkhole – robimy selfie….

Wadi Bani Khalid – podobno najpopularniejsze wadi w Omanie

Wielu uważa, że Wadi Bani Khalid to najpopularniejsze wadi w Omanie. Na pewno to jedna z atrakcji Omanu, którą warto dodać na swoją listę. Niech nie zrazi was początkowa bardzo turystyczna otoczka miejsca. Olbrzymi basen, restauracyjka i dużo ludzi. Wszystko to szybko znika, gdy pójdziemy głębiej w wadi. Strzeliste ściany będą coraz bliżej, a głębokie baseny z krystaliczną czystą wodą będą pięknie kontrastowały z bielą skały i zachęcały do skoków. Im dalej, tym większa cisza i spokój i brak ludzi.

podróż do omanu wadi bani khalid
Wadi Bani Khalid -bardzo popularne wadi w Omanie.

Fort w Bahli

Na listę atrakcji Omanu, które będziecie chcieli zobaczyć, warto dodać fort w Bahli. To budowla ukończona w XV wieku, a od 1987 roku została wpisana na listę UNESCO. Potężne mury obronne, liczne dziedzińce, zakamarki, balkony, tarasy, korytarze i komnaty wykonane z niewypalonej cegły, stanowią nie lada atrakcję. Można tu biegać i odkrywać interesujące zakamarki. Z wielu miejsc będziemy mogli podziwiać piękne widoki na okolicę.

podróż do omanu bahla fort atrakcje omanu oman atrakcje co warto zobaczyć w omanie
Fort w Bahli jest wpisany na listę UNESCO.

Jabal Shams – Wielki Kanion Bliskiego Wschodu

Jabal Shams miał być wielkim WOW. Niesamowita przestrzeń i rewelacyjne widoki, a nazywany Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu kanion, porównywalny do Wielkiego Kanionu w USA. Niestety widzieliśmy zaledwie migawki tego miejsca, gdyż trafiliśmy na trudne warunki pogodowe i mnogość chmur, które szczelnie przysłaniały nam legendarne widoki. Mogliśmy podziwiać jedynie niewielkie fragmenty, które na moment wyłaniały się z chmur. Mieliśmy zaplanowane przejście szlakiem Balcony Walk, ale nie było nam dane – widoczność na maksymalnie 2-3 metry skutecznie zniechęciła nas. Gdy kiedyś wrócimy do Omanu, to na pewno tu przyjedziemy i wejdziemy na szlak, bo miejsce jest niesamowite.

podróż do omanu jabal shams atrakcje omanu oman atrakcje co warto zobaczyć w omanie
Jabal Shams – niestety tym razem ze względu na pogodę, nie mogliśmy go zobaczyć.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie

Stolica Maskat nie zrobiła na nas pozytywnego wrażenia, ale dla Wielkiego Meczetu Sułtana Qaboosa warto przyjechać tu. Niesamowita konstrukcja z filigranowymi zdobieniami i bijąca po oczach biel marmuru zachęca, aby tu przybyć. We wnętrzach meczetu znajdziemy największy na świecie dywan i olbrzymi żyrandol z licznymi kryształkami Swarovskiego. Ogrom budowli robi niesamowite wrażenie.

podróż do omanu maskat maskat wielki meczet sułtana qaboosa Sultan Qaboos Grand Mosque podróż do omanu atrakcje omanu oman atrakcje co warto zobaczyć w omanie
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie.

Wadi Al Arbeieen

Łatwa, ale mocno wyboista, szutrowa droga poprowadzona przez liczne wzniesienia, podjazdy i zakręty doprowadzi nas do „opuszczonego” miejsca. Tu nie ma nic. Pośrodku piasku i gór znajdziemy krystalicznie szafirową wodę w godnym rozmiarów skalnym basenie. Jest cisza i spokój i istnieje duża szansa, że nikogo oprócz nas nie będzie w tym miejscu. Tylko tyle i aż tyle.

podróż do omanu wadi al arbeieen podróż do omanu atrakcje omanu oman atrakcje co warto zobaczyć w omanie
Wadi al Arbeieen -spotkaliśmy na miejscu zaledwie kilka osób.

Bandar Al Khairan

Jesteście w okolicach Maskatu i chcecie popływać lub zanocować z niesamowitym widokiem na zatokę? Bandar Al Khairan jest odpowiednim miejscem. To przepiękna zatoczka z licznymi ukrytymi skarbami, malowniczymi widokami i mini plażami. Rozbiliśmy namiot na końcu drogi i napawaliśmy się widokami. Kolejny raz – niby nic tu nie ma, a nam się bardzo podobało, więc jeżeli macie podobny gust do nas, to warto tu przyjechać.

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie bandar al khairan atrakcje omanu oman atrakcje co warto zobaczyć
Bandar Al Khairan – widok na zatokę z namiotu.

Patrząc na wymienione przez nas atrakcje Omanu, to wyłaniają się z nich orzeźwiające i malowniczo położone wadi, to dzikie przestrzenie, które tylko czekają na to, abyś je zobaczył. To dowolność kempingowania w niesamowitych miejscach, a także piękno gór. Oman to także piękne wybrzeże, usiane malowniczymi zatokami i puste plaże. To także życie podwodne, które możemy zobaczyć podczas nurkowania. Oman to raj dla miłośników jazdy offroad. My z racji braku doświadczenia w jeździe samochodem 4×4, jeździliśmy tylko po mało wymagającym terenie i szutrowych drogach lub prostych duktach na pustyni. Natomiast dla doświadczonych kierowców czekają setki kilometrów pięknych dróg np. Wadi AWF (zobaczcie to niesamowite miejsce w obiektywie Pauliny), którą bardzo żałuje, ale nie odważyłem się przejechać. Oman to także całe południe, gdzie nie dotarliśmy z braku czasu, a też znajdziecie tam wiele miejsc, które warto odwiedzić.
Powyższe atrakcje Omanu będą w zupełności wystarczające dla osób, które przyjeżdżają pierwszy raz do Omanu i mają do dyspozycji tydzień, 10 dni na miejscu. Bez zbędnego pośpiechu doświadczysz piękno tego kraju i serdeczności jego mieszkańców.

PS. Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02-5.03.2019. Z wyjazdu powstała, pisana na gorąco relacja Podróż do Omanu z dzieckiem – zapiski z podróży oraz Podróż do Omanu cześć 2, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Oman informacje praktyczne, gdzie znajdziecie praktycznie wszystko co jest niezbędne, aby samemu zorganizować podróż.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u