Noclegi w Omanie. Gdzie spać w Omanie? Oczywiście pod namiotem

Oman to doskonały kraj dla miłośników biwakowania i spania pod namiotem. Planując naszą podróż do Omanu, wiedzieliśmy, że jedną z podstawowych rzeczy, jakie musimy ze sobą zabrać, to będzie sprzęt kempingowy. Zatem gdzie spać w Omanie? Jak szukać noclegu? Jakie noclegi w Omanie polecamy?

Omańczycy uwielbiają biwakować, piknikować i spędzać czas w ciekawych miejscach. Podjeżdżają samochodem, rozkładają koce, wyciągają jedzenie i picie i tak spędzają wieczór. Niektórzy po zachodzie słońca pakują się do samochodu i wracają, a inni rozbijają namioty i zostają na noc.
W Omanie jest niesamowita swoboda rozbijania namiotów i biwakowania. Praktycznie wszędzie można rozbić swój namiot – oczywiście poza terenem prywatnym, wojskowym lub rezerwatem. W wielu miejscach są specjalnie wystawione kosze na śmieci, aby nie śmiecić.
Wiedząc o tym, w naszych plecakach nie mogło zabraknąć namiotu, śpiworów, karimat oraz sprzętu do gotowania. Na miejscu dokupiliśmy butle z gazem (nie można jej przewozić w samolocie) i obowiązkowe poduszki, które bardzo podniosły jakość każdej nocy.

W trakcie podróży spędziliśmy 8 nocy pod namiotem w Omanie, a jedną w hotelu. Poniżej znajdziecie dokładne opisy każdego z miejsc kempingowych z namiarem GPS, abyście mogli skorzystać z naszego doświadczenia, jeżeli będziecie potrzebowali.

Czy nocleg pod namiotem w Omanie jest bezpieczny?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań przed, w trakcie i po powrocie z podróży po Omanie. Oczywiście, że noclegi w Omanie spędzone pod namiotem były bardzo bezpieczne. Ani przez chwilę nie mieliśmy choćby cienia wątpliwości, czy to dobry pomysł. Ani przez moment nie czuliśmy się niekomfortowo ze względu na bezpieczeństwo. W trakcie rozbijania namiotu lub gdy już stał, parę razy ktoś do nas podszedł z wielkim uśmiechem na twarzy, przywitać się, zapytać się skąd jesteśmy, co tu robimy i czy podoba nam się Oman. Czasami Nadia dostawała drobne podarunki 😊. I jak tu czuć się niebezpiecznie? Po prostu, nie można.

Gdzie umyć się pod namiotem w Omanie?

To było jedno z pierwszych pytań mojej Agi, gdy zdecydowaliśmy, że jedziemy do Omanu pod namiot. Tutaj pojawia się mały problem, gdyż nie ma nigdzie publicznych pryszniców, z których można by skorzystać. Zatem jest kilka opcji:

  • publiczne toalety: są bardzo czyste i pachnące. Niestety nie mają pryszniców. Natomiast są umywalki, a przy każdej toalecie jest wąż służący do podmywania. Często korzystaliśmy z tego przybytku.
  • wadi, morze: podróżując swoim samochodem, na pewno odwiedzicie liczne wadi, gdzie można się kąpać, a także będziecie pływać w morzu. Może to nie to samo co kąpiel w wannie czy pod prysznicem, ale zawsze kontakt z wodą. Oczywiście nie używamy w takich miejscach mydła, szamponu czy innych kosmetyków.
  • butelka z wodą, mokre chusteczki, turystyczny prysznic: chyba nie wymaga wyjaśnienia
  • hotel: można zrobić sobie przerwę od namiotu i raz na kilka dni spędzić noc w hotelu, aby skorzystać z łazienki i prysznica
oman informacje praktyczne public toilet publiczne toalety
Oman. W wielu miejscach można spotkać budynki publicznych toalet – są bardzo czyste.

Noclegi w Omanie: White Beach

Sądzimy, że jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Omanie na nocleg pod namiotem. Dosyć duża, szeroka plaża z łatwym dojazdem ubitą, szutrową drogą. Znajduje się tu dużo miejsca pod rozbicie namiotu. Jest mięciutki piasek, są kosze na śmieci, jest trochę kamieni. Wszystko zależy, w której części White Beach rozstawimy nasz namiot. Z plaży jest bardzo blisko do Wadi Tiwi, Bimmah Sinkhole oraz Wadi Shab – pewnie stąd jest tak popularna.
Lokalizacja GPS: 22°53’30.3″N 59°13’20.0″E
Dojazd: Ubita, szutrowa droga prowadząca wprost na plażę. Miejsce pod namiot dostępne jest dla samochodów osobowych.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
White Beach. Prawda, że warto rozbić się w takim miejscu na nocleg?

Nocleg na plaży przed rezerwatem Ras Al Jinz

Przy głównej drodze wzdłuż wybrzeża prowadzącej do rezerwatu Ras Al Jinz co kilkaset metrów znajdują się „altanki” na plaży, do których prowadzi szutrowa droga. Przy nich można rozbijać się.
Miejsce bardzo wygodne, na miękkim piasku. Namiot rozbiliśmy, chowając go między malutkimi wydmami, aby ochronić się przed wiatrem.
Lokalizacja GPS: 22°12’33.6″N 59°47’09.9″E
Dojazd: Miejsce pod namiot dostępne jest dla samochodów osobowych

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie plaża
Nocleg w okolicy Ras al Jinz.

Noclegi w Omanie: Wahiba Sands – noc na pustyni

Jadąc do Omanu, wiedzieliśmy, że będziemy chcieli spędzić noc na pustyni. Nie chcieliśmy jednak kupować miejsca w popularnych tu specjalnych campach. Chcieliśmy spać w naszym namiocie, pod ładną wydmą z dala od ludzi. Pierwotnie plan był taki, że jedziemy bardzo daleko w pustynię. Nasz przewodnik przewiózł nas po wydmach, gdzie ugrzęźliśmy w piachu 2 razy naszym samochodem (będzie o tym w osobnym tekście). Skończyło się na tym, że odjechaliśmy ok. 5-6 kilometrów od wioski Bidiyah.
Rozbiliśmy namiot pod wydmą, kawałek od głównej drogi, gdzie dojechać da się tylko samochodem z napędem 4×4. Byliśmy sami, a nad nami tysiące gwiazd. Wieczorem mocno wiało, więc piach dostawał się w każdy zakamarek, lecz rano wiatr całkowicie ustał. Noc nie była zimna – szacujemy koło 10-15 stopni. Nad ranem wszystko było pokryte rosą, więc ze składaniem namiotu trzeba było poczekać, aż pojawi się słońce.
Lokalizacja GPS: 22°22’06.47″N 58°46’59.01″E
Dojazd: Miejsce pod namiot dostępne jest tylko dla samochodów z napędem 4×4.

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie wahiba sands
Noclegi w Omanie – nie mogło się obyć bez spania pod namiotem na pustyni.
noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie wahiba sands
Noclegi w Omanie – Wahiba Sands – hotel ******* gwiazdkowy tylko dla nas.

Noclegi w Omanie: Sinaw

Bardzo przyjemne miejsce położone w niedużej odległości od głównej drogi prowadzącej do miasta Sinaw. Dookoła drzewka, wzniesienia i mnóstwo miejsca do rozbicia namiotu. Miejscowi lubią tu wpadać na piknik. Rozbiliśmy się tuż pod górką.
Lokalizacja GPS: 22°30’21.99″N 58°03’38.22″E
Dojazd: Ubita, szutrowa droga prowadząca wprost pod wzniesienie. Miejsce pod namiot dostępne jest dla samochodów osobowych

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie sinaw
Nocleg w okolicy Sinaw – namiot rozbiliśmy pod małą górką :)

Noclegi w Omanie: Jabal Shams

Przy drodze, która prowadzi do wioski Al Khitaym położonej nad samym brzegiem Wielkiego Kanionu, jest całe mnóstwo miejsca pod rozbicie namiotu. My wybraliśmy lokalizację znajdującej się kilka kroków od kanionu. Podłoże było żwirowe i uklepane. Widać, że w tym miejscu niejeden namiot już stał.
Mieliśmy pecha. Niestety w nocy strasznie wiało – szacunkowe prognozy pokazywały 50-80 km/h. Namiot wiele przeżył, ale dotrwał do rana w jednym kawałku.
Lokalizacja GPS: 23°11’57.64″N 57°12’07.85″E
Dojazd: Ubita, szutrowa droga prowadząca wprost do wioski. Miejsce pod namiot dostępne raczej dla samochodów 4×4, lecz widziałem jedną osobówkę, która jechała w te rejony. Nie widziałem, czy dojechała.

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie jabal shams
Noclegi w Omanie – Jabal Shams – w nocy prawie nam połamało namiot. Tak spaliśmy w tym namiocie :)

Noclegi w Omanie: As Sifah

Nieduża, piaszczysta plaża położona w niewielkiej odległości od pięknego terenu butikowego hotelu w As Sifah, gdzie znajduje się baza nurkowa, z którą nurkowałem. Miejsca jest tu bardzo dużo. Od nas zależy, w której części plaży, będziemy chcieli się rozbić. Mięciutki piasek, niewielkie wydmy, kosz na śmieci. Z jednej strony znajdują się wydmy, które oddzielają plażę od miasteczka. Cisza i spokój. Wieczorem w oddali było widać światła miasta.
Lokalizacja GPS: 23°25’13.45″N 58°47’12.31″E
Dojazd: Ubita, szutrowa droga wzdłuż wybrzeża. Miejsce pod namiot dostępne jest dla samochodów osobowych.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
Al Sifah Beach – przyjemny nocleg na plaży.

Noclegi w Omanie: Bandar Al Khairan

Przepiękne miejsce pod rozbicie namiotu z niesamowitym widokiem na zatoczkę Bandar Al Khairan. Na szczycie pagórka jest wiele opcji do rozstawienia namiotu. Co prawda nie ma tu schronienia przed wiatrem (jeżeli wieje), ale zawsze można znaleźć lekkie zagłębienie, aby postawić tam namiot. Nie ma tu drzew ani krzaków. Jest kosz na śmieci.
Spędziliśmy tu dwie noce. Lokalizacja znajduje się ok. 40 min drogi od stolicy Omanu, Maskatu.
Lokalizacja GPS: 23°30’49.2″N 58°44’34.6″E
Dojazd: Ubita, szutrowa droga wzdłuż wybrzeża. Miejsce pod namiot dostępne jest dla samochodów osobowych.

noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie bandar al khairan
Bandar Al Khairan – widok na zatokę z namiotu.
noclegi w omanie oman pod namiotem kemping w omanie bandar al khairan
Bandar Al Khairan – niesamowite miejsce na rozbicie namiotu.

Noclegi w Omanie: Bahla Hotel Apartments

Będąc w Omanie po noclegu na pustyni, moje dziewczyny zadecydowały, że musimy znaleźć jakiś nocleg w hotelu, bo muszą wykąpać się pod prawdziwym prysznicem, aby zmyć z siebie kilkudniowy piasek i kurz. Szybko przeszukaliśmy booking i znaleźliśmy za stosunkowo niewielkie pieniądze hotel w Bahli.
Duży pokój z wielkim, podwójnym łóżkiem oraz łazienką ze śniadaniem. W łazience znajdował się prysznic, ręczniki oraz pełen zestaw kosmetyków. W pokoju był telewizor, szafy oraz dodatkowy stoliczek i krzesła do wypoczynku. Wszędzie bardzo czysto i pachnąco. Obsługa bardzo mila i pomocna. W hotelu jest możliwość płatności kartą. Niestety nie było nam dane spróbować śniadania (serwowane w godz. 7:30-10:30) ze względu, że wcześnie rano jechaliśmy do Nizwy na poranny, piątkowy targ. Zdecydowanie polecamy to miejsce
Koszt noclegu: 19 OMD – cena za naszą trójkę ze śniadaniem: 2 osoby dorosła + dziecko gratis. Zarezerwuj -> Bahla Hotel Apartments.

Noclegi w Omanie – mapa naszych noclegów

To co? Już wiecie, gdzie szukać noclegu w Omanie? Mam nadzieję, że przyda Wam się zestawienie namiarów, gdzie rozbijaliśmy nasz namiot podczas podróży po Omanie. Zawsze to łatwiej jechać w podaną lokalizację i w jej pobliżu szukać dogodnego miejsca pod rozbicie namiotu, niż szukać na własną rękę.

PS. Podobne zestawienie swoich noclegów zrobiła wcześniej rodzinka z Chwytaj dzień, których mieliśmy okazję poznać w Kambodży. Szukając noclegów i miejsc, gdzie rozbić swój namiot w Omanie, zaglądnijcie również do nich.

PS2.  Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02 – 5.03.2019. W trakcie wyjazdu powstawały zapiski z podróży do Omanu oraz zapiski z podróży do Omany część 2 do których serdecznie zapraszamy. Jeżeli poszukujecie porad to zobaczcie artykuł Oman informacje praktyczne.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u