Wynajem samochodu w Omanie – jaki wybrać: zwykły osobowy czy z napędem 4×4?

Wybieracie się do Omanu? Pewnie będziecie chcieli wypożyczyć samochód w Omanie prawda? Czy wynająć zwykły samochód osobowy, czy może 4×4? Jak zorganizować wynajem samochodu w Omanie? To jedno z podstawowych pytań dla wszystkich podróżujących na własną rękę. Dużo czasu zajęło nam rozważanie, czy wybrać samochód z napędem 4×4, czy jednak wystarczy nam zwyczajny, osobowy.

Odpowiedź jak zwykle nie jest prosta. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela oraz miejsc, które chcemy zobaczyć. Jeżeli finanse nie stanowią dla Was problemu, to od razu szukajcie dużego samochodu z napędem 4×4. Będzie on bardzo wygodny, wszelkie nierówności drogi nie będą stanowiły dla Was problemu, a wszędobylskie progi zwalniające będziecie pokonywali zdecydowanie bardziej komfortowo.
Natomiast jeżeli liczycie się z pieniędzmi i nie lubicie wydawać tam, gdzie nie potrzeba, to warto przemyśleć tę decyzję.

Wynajem samochodu w Omanie: samochód osobowy

Jeżeli chodzi o sprawy finansowe to koszt wypożyczenia małego/średniego samochodu osobowego na 9 dni to kwota rzędu ok. 900-1500 zł + ubezpieczenie. Warto sprawdzić wiele różnych porównywarek oraz firm wypożyczających samochody i porównać oferty. Najczęściej firmy wynajmujące samochody w Omanie (czasami są oferty bez limitów) w cenie określają dzienny limit na poziomie 200-250 km. Każdy kilometr powyżej limitu będzie Was dodatkowo kosztował (0,05 OMR za km.).
Samochód najczęściej będzie miał słabszy silnik, mało miejsca w środku i co najważniejsze – nie będziemy mogli nim wszędzie pojechać, np. przed wjazdem asfaltową drogą na Jabal Akhbar jest specjalny punkt kontrolny, który sprawdza, czy macie samochód 4X4 – innym nie wjedziecie.
Są też inne miejsca w Omanie, gdzie co prawda nie ma kontroli, jednak jazda takim małym samochodem wg mnie nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda widziałem zwykłe osobówki na plaży czy w niektórych wadi, gdzie dojazd był drogą szutrową lub po piachu, ale szczerze raczej nie odważyłbym się pojechać do Wadi Al Arbeieen takim samochodem. Najczęściej warunki wynajmu oraz ubezpieczenie nie obejmuje takich miejsc.
Zatem jeżeli nie planujecie zjeżdżać z drogi asfaltowej, to spokojnie wystarczy wam zwykły samochód osobowy.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
W Omanie jeździ się dosyć wolno: liczne fotoradary oraz progi zwalniające

Wynajem samochodu w Omanie: samochód terenowy z napędem 4×4

Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy będziecie chcieli jeździć na drogach tzw. off-road?
  2. Czy chcecie spać na pustyni z dala od głównej drogi i zorganizowanych campów?
  3. Czy chcecie spać na plaży w oddali od głównych dróg?
  4. Czy chcecie przejechać słynną drogę off-road Wadi AWF?
  5. Czy chcecie pojechać na szczyt Jabal Akhbar (tylko dla 4×4 – zupełnie nie wiem czemu)?

Jeżeli na większość z nich odpowiedzieliście TAK, to warto jednak dołożyć i wziąć samochód z napędem 4×4. Oczywiście musisz potrafić jeździć samochodem 4×4 w trudniejszym terenie. Idealnie byłoby też pojechać na dwa samochody. W razie problemów zawsze ekipa z drugiego samochodu będzie mogła nam pomóc.
Wynajęcie samochodu w Omanie z gwarancją napędu 4×4 na 9 dni wiąże się z kosztami rzędu ok. 2000–4000 zł + ubezpieczenie. Wszystko zależy od klasy samochodu i wypożyczalni. Czym „słabszy” tym tańszy.
Warto zwrócić uwagę na konkretne zapisy poszczególnych wypożyczalni oraz warunków ubezpieczenia. Bardzo często oficjalnie nie można jeździć wypożyczonymi samochodami (nawet tymi 4×4) poza utwardzonymi nawierzchniami.
Niezależnie jaki wypożyczycie samochód w Omanie to dokładnie sprawdźcie jego wyposażenie. Przede wszystkim chodzi o zapasowe koło wraz z podnośnikiem oraz o „uchwyt”, który wkręca się z przodu samochodu, jeżeli potrzebujemy, aby nas ktoś wyciągnął/holował przy użyciu liny.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
Wahiba Sands – przydaje się wynająć samochód z napędem 4×4, aby móc nocować w takim miejscu.

Jaki wynajęliśmy samochód w Omanie?

Korzystając z portalu Rentalcars wynajęliśmy najtańszy samochód z napędem 4×4 (klasa D). Miał to być Mitsubishi Outlander, później Hyundai Tuscon a skończyło się na KIA Sportage 2.4 z automatyczną skrzynią biegów. Mając taki samochód, mogliśmy pojechać wszędzie tam, gdzie chcieliśmy (oczywiście nieoficjalnie, bo ubezpieczenie tego nie obejmowało) – drogi szutrowe, trochę off-roadu, jeździliśmy po pustyni poza główną drogą, a także częściowo po plaży, ale wszystko bez większych szaleństw. Dzięki temu, że samochód był wyżej zawieszony, to też lepiej znosił tutejsze wszędobylskie progi zwalniające.

Najważniejsze to nie kosztował majątku, a był bardzo użyteczny. Koszt wynajęcia samochodu  w Omanie na 9 dni wynosił 1925 zł + 470 zł za pełne ubezpieczenie (limit 250 km dziennie). Dodatkowo przy odbiorze samochodu wypożyczalnia (skorzystaliśmy z wypożyczalni InterRent) założyła blokadę na poczet wkładu własnego w wysokości 150 OMR. Drugi raz podjęlibyśmy taką samą decyzję lub nawet wypożyczylibyśmy mocniejszy samochód 4×4, bo już trochę umiejętności w jeździe w trudniejszym terenie nabyliśmy.
Pamiętajcie, aby jak najwcześniej zdecydować się na samochód i go zarezerwować. Czym było bliżej naszego wyjazdu, tym ceny rosły a dostępność samochodów – zwłaszcza tych 4×4, malała.

Długo zastanawialiśmy się, czy przejechać słynną Wadi Bani AWF jednak zdrowy rozsądek zwyciężył. Moje umiejętności w jeździe off-road są żadne, a samochód mógłby być jednak zbyt delikatny jak na tę trasę, dlatego odpuściliśmy. Uważamy, że w naszej przypadku jadąc tam tylko na jeden samochód w sytuacji jakiegoś zagrożenia, trudniejszego podjazdu moglibyśmy mieć duże problemy, dlatego odpuściliśmy. Może niesłusznie, ale woleliśmy nie ryzykować.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
White Beach. Prawda, że warto rozbić się w takim miejscu na nocleg?

Wynajem samochodu w Omanie: gdzie i jakie dokumenty potrzebujemy?

Jeżeli nie chcemy przejmować się godzinami otwarcia biur firm wynajmujących samochody, dniami wolnymi i weekendami to praktycznie jesteśmy skazani na wynajęcie samochodu na Międzynarodowym Lotnisku w Maskacie (o południu Omanu nie piszę, bo tam nie byliśmy). Większość międzynarodowych firm ma tam swoje biura czynne 24h/7 dni w tygodniu. Na lotnisku jest największa dostępność samochodów i ich wybór.

Rezerwujemy wcześniej samochód przez stronę internetową. Na lotnisku podchodzimy do poszczególnego biura. Musimy ze sobą mieć:

  • potwierdzenie rezerwacji samochodu
  • prawo jazdy (nikt mnie nie pytał o międzynarodowe prawo jazdy)
  • kartę kredytową z dostępnym limitem (u nas to było 150 OMR), aby wypożyczalnia mogła dokonać blokady (nie ma możliwości skorzystania z gotówki lub karty debetowej)

Podpisujemy umowę i z przedstawicielem firmy i idziemy po odbiór samochodu. Pamiętajcie, aby dokładnie obejrzeć samochód a wszelkie usterki, ryski, uszkodzenia oraz stan liczniki i poziom benzyny wpisać w raport odbioru. Później będzie on stanowił podstawę do sprawdzenia stanu samochodu przy oddaniu. Samochód powinniśmy oddać w takim samym stanie i czystości, w jakim go otrzymaliśmy.

oman wypożyczenie samochodu wynajem samochodu w omanie wynajem samochodu w omanie
Al Sifah Beach – przyjemny nocleg na plaży.

Oddanie samochodu trwało 2 min. Pan sprawdził stan licznika i poziom benzyny i koniec. Nie oglądnął nawet samochodu z zewnątrz.

Mam nadzieję, że teraz nie będziecie mieli już wątpliwości jak wygląda wynajem samochodu w Omanie oraz na jaki się zdecydować. W razie pytań – piszcie w komentarzach.

PS.  Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02 – 5.03.2019. W trakcie wyjazdu powstawały zapiski z podróży do Omanu oraz zapiski z podróży do Omany część 2 do których serdecznie zapraszamy. Jeżeli poszukujecie porad to zobaczcie artykuł Oman informacje praktyczne.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *