Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Islandii?

Wybieracie się na Islandię? Wypożyczenie samochodu na Islandii to czynność obowiązkowa. Czy wynająć zwykły samochód osobowy, czy może 4×4? Jak zorganizować wynajem samochodu na Islandii? To jedno z podstawowych pytań dla wszystkich podróżujących na własną rękę.

Zastanawiacie się, czy wybrać tańszy mały samochód osobowy, czy droższy samochód terenowy z napędem 4×4? Odpowiedź jak zwykle nie jest prosta. Planując wyjazd na Islandię, powinniście zastanowić się jakie atrakcje chcecie odwiedzić. Zależnie od tego wyjdzie Wam czy potrzebujecie wynająć samochód z napędem 4×4, czy wystarczy Wam zwyczajna osobówka. Dodatkowo, jeżeli Wasze finanse nie stanowią dla Was problemu, to od razu szukajcie dużego samochodu z napędem 4×4. Będzie wygodniej, pewniej i przyjemniej.

Wypożyczenie samochodu na Islandii: samochód terenowy czy osobowy?

Osoby wybierające się odwiedzić standardowe atrakcje Islandii, położone przy głównej drodze nr 1, która otacza całą Islandię, mogą bez problemu wybrać zwykłą osobówkę. Droga jest bardzo dobrej jakości i praktycznie jest płaska, bez żadnych ostrych podjazdów czy zjazdów. Natomiast jeżeli wybieracie się do wnętrza Islandii, do interioru zobaczyć np. tęczowe góry Landmannalaugar to samochód 4×4 to absolutna konieczność. Na drogach F wymagany jest samochód terenowy.
My zdecydowaliśmy, że tym razem skupimy się na głównych trasach, bez wjeżdżania w interior, które nie wymagają samochodu terenowego.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Islandii?

Ostatecznie na nie cały miesiąc przed wylotem, wypożyczyliśmy mały kompaktowy samochód Toyota Yaris w firmie Geysir, który bez problemu poradził sobie podczas naszej jazdy po Islandii. Wynajęcie samochodu z odbiorem/zwrotem na lotnisku w Keflavik na 7 dni kosztowało nas 294 EUR.

islandia wypożyczenie samochodu islandia informacje praktyczne
Wypożyczenie samochodu na Islandii. Tym samochodem zrobiliśmy prawie 2000 km.

Jakie ubezpieczenie samochodu warto wykupić na Islandii?

Dodatkowo dokupiliśmy pełne ubezpieczenie zawierające standardowo CDW (Collision Damage Waiver) oraz TP (Theft Protection), TPL (Third Party Liability), Personal Accident oraz dodatkowe ubezpieczenia, z którym spotkaliśmy się pierwszy raz: Gravel Protection (ubezpieczenie od żwiru), Sand and Ash Protection (ubezpieczenie od piasku i popiołu). Biorąc pod uwagę bardzo wysokie koszty napraw na Islandii, dokupiliśmy opcję „zero excess”, czyli znieśliśmy wszelkie udziały własne. W razie uszkodzenia nie ponieślibyśmy żadnego kosztu. Całe ubezpieczenie ze wszystkimi dodatkami kosztowało nas prawie tyle co wynajęcie samochodu, czyli 210 EUR. To dosyć dużo, ale to są nasze wakacje i nie chcemy się stresować nieprzewidziany dodatkowymi kosztami w razie „w”. Zatem wynajęcie samochodu na Islandii z pełnym ubezpieczeniem kosztowało nas 504 EUR.

islandia wypożyczenie samochodu islandia wynajem samochodu
Wypożyczenie samochodu na Islandii. Zawsze dokupujemy pełne ubezpieczenie, aby niczym się nie przejmować.

Wypożyczenie samochodu na Islandii – odbiór i oddanie samochodu

Biuro Geysir znajduje się kilkaset metrów od terminala lotniska. Odbiór samochodu trochę nas zaskoczył, bo kilka minut po wylądowaniu otrzymaliśmy wiadomość email (sprawdzajcie swoje skrzynki odbiorcze) o „self service pickup”. Dostaliśmy kod do skrzynki, gdzie znajdował się kluczyk do samochodu oraz raport ze zdjęciami uszkodzeń naszego samochodu. Szkoda, że wcześniej nas o tym nie poinformowali, bo niepotrzebnie straciliśmy trochę czasu na dzwonienie do obsługi biura, gdyż na miejscu nikogo nie spotkaliśmy. Zatem cała procedura odbioru samochodu była bezosobowa.
Pomimo że mieliśmy wykupione pełne ubezpieczenie bez wkładu własnego, to i tak chcieliśmy dokładnie obejrzeć samochód w poszukiwaniu uszkodzeń. Ze względu, że było już ciemno i niewiele było widać, to zrobiliśmy to na drugi dzień, aby sprawdzić, czy wszystkie rysy znajdują się w podesłanym protokole. Tak na wszelki wypadek.
Na koniec naszej podróży po Islandii, oddaliśmy samochód. Procedura zwrotu trwała maksymalnie 2-3 min i odbyła się bez problemu. Zdecydowanie możemy polecić tę firmę.

islandia wypożyczenie samochodu islandia wynajem samochodu
Wypożyczenie samochodu na Islandii. Zawsze warto przy odbieraniu, zrobić dokładne zdjęcia.

PS. Nasza podróż na Islandię odbyła się w terminie 1-8.10.2023. W trakcie wyjazdu powstawały zapiski z podróży po Islandii, do których serdecznie zapraszamy. Jeżeli poszukujecie porad dotyczących Islandii, to zobaczcie artykuł Islandia informacje praktyczne.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u