Islandia informacje praktyczne: ceny, pieniądze, noclegi, wypożyczenia samochodu

Jak to zawsze bywa, przed wyjazdem do nowego kraju, musieliśmy poszukać wszystkich niezbędnych informacji, które pozwolą nam swobodnie i bez problemu podróżować po nim. To standardowy proces przed każdym naszym wyjazdem, aby nic nas nie zaskoczyło. Zebraliśmy całą tę wiedzę i przygotowaliśmy artykuł Islandia informacje praktyczne, aby osobom, które wybierają się do tego kraju na własną rękę, ułatwić nieco zadanie.

Islandia informacje praktyczne to zbiór niezbędnej wiedzy, która przyda się każdemu, kto wybiera się do tego kraju. Byliśmy na Islandii zaledwie tydzień (naszą podróż na Islandię opisaliśmy tutaj -> zapiski z podróży na Islandię), natomiast i tak musieliśmy wiedzieć o wszystkich formalnościach, jakie dokumenty są potrzebne, jaka będzie pogoda i gdzie ją sprawdzać, gdzie warto wynająć noclegi na Islandii, gdzie wypożyczyć samochód, jakie jest potrzebne ubezpieczenie itd. Biorąc pod uwagę, że Islandia jest jednym z najdroższych krajów na świecie, to warto się do tematu dobrze przygotować. Opisaliśmy wszystko, czego sami szukaliśmy przed wyjazdem, aby dobrze przygotować się na nasze wakacje na Islandii.

Islandia informacje praktyczne

Co warto zobaczyć/doświadczyć na Islandii?

Jak to najczęściej bywa, chcieliśmy zobaczyć możliwie dużo, ale też bez zbędnego pośpiechu, aby nacieszyć się pięknymi islandzkimi widokami. Polecieliśmy na Islandię, aby zobaczyć niesamowite wodospady, gorące źródła, gejzery, wulkaniczny krajobraz, lodowce, jeziora, laguny i tak można by wymieniać w nieskończoność. Koniecznie chcieliśmy zobaczyć bardzo znane wodospady Seljalandsfoss oraz Skógafoss, które są wizytówką Islandii. Oczywiście nie zabrakło także innych np. Gljúfrabúi, Kvernufoss, Svartifoss czy wielki Gullfoss. Koniecznie warto wybrać się na czarną plażę Reynisfjara z bazaltowymi ścianami i olbrzymimi falami. Zdecydowanie trzeba odwiedzić lagunę Jökulsárlón i sąsiadującą z nią Diamond Beach. Natomiast jeżeli ktoś lubi takie lodowcowe klimaty i jeziorka to koniecznie do swojej listy niech doda Fjallsárlón oraz Svínafellsjökull. Niesamowite miejsca. Miłośnicy kanionów powinni pójść choćby do kanionu Fjaðrárgljúfur, rozpowszechnionego przez Justina Biebera. Dla fotografów to wybrzeże w okolicach Stokksnes podczas wschodu słońca to absolutny must. Warto przejechać słynny Golden Circle i pojechać w wiele ciekawych miejsc na półwyspie Snaefellsnes. Na koniec, może tuż przed wylotem wygrzać swoje kości w Blue Lagoon?
Wiele udało nam się zobaczyć, a tak wiele jeszcze zostało więc to pewne, że prędzej czy później musimy tam wrócić.

 

Kiedy najlepiej jechać na Islandię? – Pogoda na Islandii

Wszystko zależy od tego, co chcemy robić na Islandii i w jakie rejony się wybierzemy. Główny sezon letni trwa mniej więcej od końca czerwca do końcówki sierpnia, gdy słońce prawie nie zachodzi i może być dosyć ciepło. Oczywiście dużo osób przylatuje tu także zimą, aby zobaczyć zupełnie inny obraz Islandii, jednak trzeba się liczyć z tym, że dzień jest bardzo krótki. Dodatkowo łowcy zorzy polarnej powinni wybrać miesiące od września do marca. Niestety pogoda na Islandii jest bardzo nieprzewidywalna, szybko zmienna i potrafi bardzo mocno wiać.
My chcieliśmy spróbować upolować zorzę polarną, a także mieć w miarę długi dzień i szansę na dobrą pogodę więc zdecydowaliśmy się na początek października (1-8.10.2023). Podczas naszego wyjazdu mieliśmy niesamowicie dobrą pogodę. Dni były dosyć ciepłe, ok. 8-12 stopni C, najczęściej słoneczne, z niebieskim niebem, a do tego niewiele, jak na Islandię wiało. Niestety, gdy przychodziły godziny okolicy zachodu słońca, czyli 18:30 – 19:00 to pojawiały się ciężkie stalowe, mało fotograficzne chmury. Zakrywały całe światło i utrzymywały się przez całą noc, przez co, zorzę polarną widzieliśmy jedynie raz przez niecałą godzinę.

islandia informacje praktyczne aurora borealis zorza polarna
Aurora borealis – zorza polarna trafiła nam się tylko jednego nocy.

Jak dostać się na Islandię? Loty na Islandię

Z Polski na Islandię bez problemu możemy się dostać bezpośrednimi połączeniami lotniczymi z kilku polskich lotnisk. My lecieliśmy na trasie Wrocław – Keflavik – Wrocław liniami Wizzair. Lot trwał ok. 4 godzin. Udało nam się upolować bilety za dosyć dobrą cenę. Za 3 bilety (dwie osoby dorosłe i jedno dziecko) zapłaciliśmy 840 zł z darmowym małym bagażem podręcznym. Niestety musieliśmy dokupić bardzo drogi rejestrowany bagaż 20 kg. W dwie strony to koszt 708 zł, co uważam za olbrzymie zdzierstwo. Zatem cały lot na Islandię dla całej naszej trójki, z bagażem rejestrowanym kosztował nas 1548 zł.

podróż po islandii zapiski z podróżyislandia informacje praktyczne
Islandia informacje praktyczne. Lot na Islandię.

Wiza na Islandię i przekraczanie granicy

Polacy wybierający się na Islandię nie potrzebują wizy. Islandia jest w strefie Schengen, zatem należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.

Pieniądze na Islandii – wymiana dolarów/euro, płatność kartami

Oficjalną walutą Islandii jest korona islandzka (ISK). Średni kurs podczas naszego wyjazdu w październiku 2023 wynosił 1 ISK = 0,032 zł. Wybierając się na Islandię, zabraliśmy ze sobą awaryjnie trochę euro, natomiast nie wymieniliśmy ich, ani też nigdzie nie było konieczności korzystania z gotówki. Absolutnie wszędzie płaciliśmy kartą.

Płatność kartą na Islandii

Z naszego punktu widzenia na Islandii praktycznie nie używa się gotówki. Były miejsca, gdzie nawet nie było takiej możliwości (np. płatność za parking, na stacjach benzynowych, sklepach itd.). Wszędzie płaciliśmy tylko i wyłącznie kartą Revolut. Standardowo polskie banki mają dosyć wysoki kurs wymiany, dlatego uważamy, że najlepszą opcją jest ze sobą zabrać kartę Revolut, dzięki czemu kurs wymiany będzie bardzo atrakcyjny.

Łączność: roaming, Internet mobilny, WiFi na Islandii

Pomimo że Islandia nie jest w Unii Europejskiej, to większość polskich operatorów pod kątem opłat, traktuje ten kraj, jakby był w UE. Co to znaczy? Roaming na Islandii działa bez najmniejszych problemów i zależnie od pakietu jest on całkowicie darmowy. Połączenia i Internet działał nam tak jak w Polsce. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie u swojego operatora komórkowego, czy aby na pewno będziecie mogli za darmo korzystać z połączeń i Internetu na Islandii.
WiFi na Islandii było dostępne praktycznie w każdej większej knajpce, każdym miejscu noclegowym, a czasami nawet w miejscach turystycznych.

Elektryczność na Islandii – Gniazdka na Islandii

Wybierając się na Islandię, nie musicie kupować żadnych przejściówek. Polskie wtyczki będą pasowały.

Noclegi na Islandii – jakie wybrać noclegi, aby nie zbankrutować i ile to kosztuje?

Przed wyjazdem na Islandię zdecydowanie trzeba szybko wyszukać i zarezerwować noclegi. Pierwszy raz nam się zdarzyło, że w trakcie planowania trasy musieliśmy ją zmienić ze względu na brak noclegów lub ich bardzo wysokie ceny. W bardziej odległych miejscach hoteli i guesthousów jest mało i potrafią słono kosztować. Nasz najtańszy nocleg kosztował 693 zł, a najdroższy 875 zł za noc za naszą trójkę, czyli 2 osoby dorosłe i dziecko lat 11. Najczęściej były to najtańsze dostępne miejsca. Za wszystkie 7 noclegów zapłaciliśmy 5490 zł. Podczas naszej podróży po Islandii spaliśmy w kilku różnych miejscach. Wynajmowaliśmy noclegi w Hella, Steiner, Hofn, Steiner, Borgarnes, Reykjavik.

noclegi na islandii islandia noclegi kabina mobile homeislandia informacje praktyczne
Noclegi na Islandii są dosyć drogie.

Transport na Islandii – jazda samochodem na Islandii

Podczas naszego pobytu nie korzystaliśmy z publicznego transportu na Islandii. Na cały nasz wyjazd wynajęliśmy samochód, którym się przemieszczaliśmy. Wydaje nam się, że to jest jedyna sensowna opcja. Zdecydowanie pogoda, a zwłaszcza wiatr ma olbrzymie znaczenie w trakcie przemierzania Islandii. Wiatr potrafi być tak silny, że wyrywa otwarte drzwi samochodu lub nawet spycha całe samochody z drogi, także nie ma przelewek. Czasami może się zdarzyć, że czasowo zamkną dany odcinek drogi na kilka godzin lub dni. Zatem konieczne jest śledzenie komunikatów pogodowych oraz śledzenie kondycji i dostępności dróg na Islandii na stronie www.road.is, gdzie możecie sprawdzić, czy dany odcinek jest przejezdny.
Druga sprawa, to warto zwrócić uwagę na prędkość, gdyż mandaty są bardzo wysokie, zatem warto jeździć zgodnie z przepisami.

islandia transport drogi islandia informacje praktyczne
Główne drogi na Islandii są bardzo dobrej jakości, jednak są dosyć wąskie.

Wypożyczenie samochodu na Islandii

Wybierając się na Islandię, musimy liczyć się z tym, że wypożyczenie samochodu będzie wręcz obowiązkowe. Da nam pełnię wolności, dojedziemy w każdy zakątek, który chcemy odwiedzić. Dodatkowo wyjdzie nas dużo taniej niż gdybyśmy chcieli skorzystać z autobusów czy prywatnych firm organizujących wycieczki. No dobra, ale jaki samochód wypożyczyć? Czy wystarczy nam zwykły samochód osobowy, czy jednak terenowy z napędem 4×4? Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Islandii? Wszystkie szczegóły opisałem w osobnym artykule -> wypożyczenie samochodu na Islandii.

islandia wypożyczenie samochodu islandia informacje praktyczne
Islandia. Tym samochodem zrobiliśmy prawie 2000 km.

Tankowanie na Islandii – cena benzyny na Islandii

Na Islandii większość stacji benzynowych jest bezobsługowa. Koniecznie trzeba mieć kartę kredytową/bankomatową. Chyba wszystkie dystrybutory z których korzystaliśmy miały opcję języka polskiego w menu. Warto wiedzieć, że większość wypożyczalni dodaje do kluczyka specjalny breloczek, który uprawnia do zakupu benzyny w konkretnej sieci ze zniżką. Warto na to zwrócić uwagę i tankować w tych miejscach, bo zniżka wynosiła ok. 20-30 ISK, czyli 57-86 groszy na litrze.
Benzyna na Islandii jest droga. Litr benzyny standardowej 95 na Islandii kosztował nas, bez zniżki, ok. 330 ISK (10,52 zł) zależnie od miejsca i stacji.

islandia ceny paliwa 2023 islandia informacje praktyczne
Islandia. Ceny paliwa na Islandii, październik 2023.

Parkingi na Islandii

Praktycznie przy każdej atrakcji turystycznej na Islandii znajdziemy bez problemu parking. Niestety większość z nich jest płatnych. Parkingi są samoobsługowe. Na wjeździe i wyjeździe są kamery, które skanują naszą tablicę rejestracyjną, aby zweryfikować, czy uiściliśmy opłatę. Trzeba mieć kartę kredytową/bankomatową, aby zapłacić w automatach lub można ściągnąć sobie aplikację Parka.is, która obejmuje większość parkingów i bardzo przyśpiesza proces płatności. W zależności od miejsca, koszt parkingu wynosił od 750 ISK – 1000 ISK (23,90 – 31,90 PLN), za kilka godzin lub nawet całą dobę.

Ceny jedzenia na Islandii

Co tu mogę wiele napisać. Jedzenie na Islandii jest drogie lub bardzo drogie. Zakupy najczęściej robi się w supermarketach sieci Nettó, Krónan i Bónus. Do bagażu spakowaliśmy ze sobą trochę żółtego sera oraz pakowaną hermetycznie szynkę i kiełbasę na kanapki, bo te produkty tu kosztują krocie. Natomiast pozostałe produkty, takie jak jajka, chleb, warzywa, owoce, masło, mleko, skyr itd. kosztują 2 lub 3 razy więcej niż w Polsce. Oczywiście zdarzają się promocje i można czasami kupić coś taniej, ale jednak jest drogo.

islandia ceny jedzenia 2023 islandia informacje praktyczne
Islandia. Zupki instant w markecie.

Podsumowując, Islandia ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim niesamowite krajobrazy niczym z innej planety. Niezliczone ilości wodospadów, przepiękne laguny lodowcowe i wielka, wielka przestrzeń. Kraj, do którego na pewno wrócimy. Mam nadzieję, że mój wpis Islandia informacje praktyczne pomoże Ci zorganizować własne wakacje na Islandii i pozwoli mniej więcej zaplanować budżet.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u