Wynajem samochodu w Australii – Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Australii?

Planując naszą podróż do Australii, wiedzieliśmy o tym, że będziemy chcieli w kilku miejscach korzystać z samochodu. Chcąc pojechać na Great Ocean Road, do Kings Canyon czy odwiedzić parki narodowe, to najłatwiej zrobić to własnym samochodem. Zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu w Australii, aby być niezależnym i łatwiej móc dojechać do wielu miejsc. Jak tego dokonać? Ile to kosztuje? Gdzie szukać samochodu?

Jak wiecie, Australia do tanich nie należy i patrząc w kilku miejscach na ceny biletów autobusowych, wyszło nam, że bardziej opłacalne będzie wypożyczenie samochodu i dojazd na własną rękę. Oczywiście istnieją jeszcze liczne biura podróży, gdzie możemy wykupić wycieczkę zawierającą transport. Niestety jak przemnożymy ich oferty przez 3 osoby, to wychodzą spore sumy. Sprawdziliśmy ceny i wyszło nam, że wypożyczenie samochodu w Australii będzie nam się opłacało.

Gdzie najlepiej wynająć samochód w Australii?

Wszystko zależy od tego, co będziemy robili i gdzie chcemy pojechać. Niektórzy wypożyczają samochód od razu na lotnisku na cały pobyt, a my zdecydowaliśmy, że wybierzemy wynajem samochodu na kilka dni w kilku miejscach. Tym sposobem wypożyczaliśmy samochód w Sydney, w Melbourne i w Ayers Rock (Uluru). Za każdym razem była to inna wypożyczalnia, czasami odbieraliśmy samochód na lotnisku, a innym razem w mieście.
Wszystkich rezerwacji dokonaliśmy przez Internet przed wylotem do Australii – im wcześniej rezerwowaliśmy samochód, tym więcej było dostępnych różnych opcji i ceny były niższe.
Za każdym razem korzystaliśmy z porównywarki Rentalcars, aby rozeznać się w dostępnych firmach oraz cenach samochodów w poszczególnych lokalizacjach. Warto zobaczyć ceny na portalu, a później na poszczególnych stronach firm. Jest jeszcze australijska porównywarka VroomVroomVroom, lecz nie korzystaliśmy z niej, gdyż sposób podania tam informacji był dosyć toporny i trudno było mi dostrzec wszystkie niezbędne szczegóły. Zawsze warto sprawdzać w kilku miejscach.
Wynajem samochodu w Australii kosztował nas ok. 30-54 AUD (80-140 zł) za dzień.

australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
W Uluru wynajęliśmy Nissana X-trail.

Co to jest „bond” i „excess” w umowie wynajmu samochodu w Australii?

Każdy samochód z wypożyczalni w cenie wynajmu ma najczęściej bardzo podstawowe ubezpieczenie, które nas słabo chroni, lecz w razie kolizji, stłuczki lub uszkodzenia samochodu będziemy musieli całkiem sporo zapłacić. I tutaj pojawia się magiczne słowo „excess”, czyli wkład własny. To maksymalna kwota, którą będziemy musieli zapłacić, jeżeli nastąpi uszkodzenie samochodu. W trakcie odbioru samochodu nikt od nas tej kwoty nie będzie oczekiwał. Każda wypożyczalnia ustala swoją własną wysokość „excess”. Niestety w Australii są to dosyć wysokie kwoty rzędu 3000 – 5000 AUD, czyli 8000 – 13500 zł. Dla przykładu – excess wynosi 3000 AUD. Jeżeli uszkodzimy samochód i jego naprawa wyniesie 2000 AUD, to całość będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Natomiast jeżeli naprawa będzie kosztowała 4000 AUD, to pokryjemy „tylko” 3000 AUD, a reszta będzie rozliczona z ubezpieczenia.

Drugie magiczne słowo to „bond”, czyli kaucja. To kwota, która podczas wynajmu samochodu w Australii, zostanie zablokowana na naszej karcie kredytowej. Jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia samochodu, to po jego zwrocie, kwota ta zostanie odblokowana. Najczęściej kaucja (bond) także jest dosyć wysoka i często równa kwocie wkładu własnego (excess).

australia great ocean road
Great Ocean Road – mając do dyspozycji swój samochód jest dużo łatwiej pojechać na tę słynną trasę.

Czy da się ubezpieczyć samochód, aby mieć spokojną głowę?

Tak. Najczęściej wypożyczalnie umożliwiają wykupienie u nich specjalnych ubezpieczeń, które znoszą lub bardzo ograniczają kwoty wkładu własnego i kaucji. Niestety to kosztuje. Czasami dzień ubezpieczenia kosztuje prawie tyle samo, co stawka za wynajem samochodu w Australii. Jednak my wychodzimy z założenia, że to są nasze wakacje i nie chcemy się stresować sprawami potencjalnego uszkodzenia samochodu. Dlatego zawsze płacimy za dodatkowe, pełne ubezpieczenie.
Dzień ubezpieczenia samochodu kosztował nas 22 – 25 AUD (58-65 zł).

australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Mając swój samochód możemy zatrzymywać się w każdym miejscu.

Obowiązek używania foteliku samochodowego dla dziecka w Australii

Niestety nie jest to prosta sprawa, bo każdy stan i terytorium może mieć odmienne regulacje prawne. Nie gwarantuje, że to, co napisałem w tym paragrafie, jest w 100% poprawne. Jednak dołożyłem wielu starań, aby dowiedzieć się, jak to powinno być.
Na pewno nie można użyć fotelika pochodzącego z Europy, bo nie spełnia australijskich wymogów AS/NZS 1754 (chyba, że takie spełnia). Australijskie foteliki dla dzieci mają z tyłu specjalną taśmę z haczykiem, który zapinany jest do uchwytu znajdującego się na górze fotela.
Czy dziecko musi być przewożone w foteliku, zależy przede wszystkim od wieku i od jego wysokości. W dużym uproszczeniu w większości stanów w Australii sprawa ma się tak:

 1. Dzieci w wieku do 4 lat: muszą podróżować w foteliku dziecięcym (child restraint) przodem lub tyłem do kierunku jazdy
 2. Dzieci w wieku od 4 do 7 lat: muszą podróżować w foteliku dziecięcym (child restraint) lub foteliku (booster seats) przodem do kierunku jazdy
 3. Dzieci w wieku od 7 do 16 lat: powinny podróżować w foteliku (booster seats) lub jeżeli ich wzrost i gabaryty pozwolą, mogą użyć normalnych pasów dostępnych w samochodzie. Najczęściej podawany jest minimalny wzrost 145 cm, gdy dziecko może podróżować bez fotelika, ale nie jest to obligatoryjne. Informacje ze stanu Nowa Południowa Walia.
 4. Osoby w wieku powyżej 16 lat muszą używać normalnych pasów dostępnych w samochodzie.
australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Kemping w Wilsons Promontory National Park.

Ile kosztuje wynajem samochodu w Australii?

Wypożyczaliśmy samochód w Australii w trzech miejscach: w Sydney, Melbourne oraz w Ayers Rock (Uluru). Za każdym razem była to inna wypożyczalnia, z innymi warunkami i cenami. Poniżej znajdziecie dokładny opis i ceny oraz porady.

Wynajem samochodu w Melbourne

W Melbourne, po sprawdzeniu wszystkich cen i warunków, skorzystaliśmy z wypożyczalni Jucy. Pierwotnie sprawdzałem na ich stronie różne opcje samochodu i ubezpieczenia, aż skończyło się na tym, że zarezerwowałem samochód klasy Sedan (Hyundai Accent or similar) w cenie klasy Small Hatch w trakcie rozmowy na czacie z ichniejszym konsultantem. Dodatkowo wytargowałem zniżkę w wysokości 50% za fotelik dla Nadii. Po rezerwacji zapłaciłem 30% wysokości wynajmu, a resztę na miejscu w biurze przy odbiorze samochodu korzystając z karty debetowej Revolut. Karta kredytowa nie była potrzebna.

Całkowity koszt wynajmu samochodu na 3 dni wyniósł 90 AUD (238 zł) z podstawowym pakietem ubezpieczenia. Wkład własny (excess) wynosił 3000 AUD, a kaucja (bond) 3000 AUD. Dokupiliśmy pełne ubezpieczenie „Stress Free Plus”, które znosiło wkład własny oraz kaucję do 0 AUD. Za 3 dni zapłaciliśmy kwotę 75 AUD (199 zł). Dodatkowo wynajęliśmy fotelik dla Nadii – Booster Seat za 20 AUD za cały okres wynajmu.
Sumaryczna kwota za wypożyczenie samochodu w Melbourne wyniosła 185,59 AUD.
Oddanie samochodu poszło bardzo sprawnie i praktycznie ograniczyło się do spisania stanu licznika i sprawdzenia poziomu benzyny.

australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Samochód z wypożyczalni Jucy.

Wynajem samochodu w Ayers Rock (Uluru)

Korzystając z porównywarki Rentalcars, wynajęliśmy samochód w wypożyczalni Avis. Niestety wszystkie firmy wynajmujące samochody w tym miejscu, posiadają w swoich warunkach zapis o dziennym limicie kilometrów w wysokości 100 km. Jest jeszcze możliwość wypożyczenia samochodu poprzez Ayers Rock Resort, gdzie podobno nie ma limitu kilometrów, lecz niestety podczas wymiany e-maili wymagali, aby im wysłać wszystkie dane mojej karty kredytowej w zwykłym e-mailu, na co ze względów bezpieczeństwa nie mogłem się zgodzić.
Na portalu rentalcars wybraliśmy samochód klasy Toyota Corolla Sedan w wypożyczalni AVIS. Całkowity koszt wynajmu samochodu na 4 dni wyniósł 206 AUD (546 zł) z podstawowym pakietem ubezpieczenia i z limitem 100 km na dzień (każdy dodatkowy km kosztował 0,33 AUD). Wkład własny (excess) wynosił 4554 AUD, a kaucja (bond) 500 AUD. Dodatkowo dokupiliśmy pełne ubezpieczenie na portalu Rentalcars (full insurance) na 4 dni za kwotę 261,64 zł. Zatem ostatecznie kwota za wynajem wyniosła 315 AUD (834 zł) + dodatkowe kilometry.
Na miejscu okazało się, że zamiast samochodu Toyota Corolla otrzymaliśmy pachnący nowością duży Nissan X-trail 4×4 w automacie. Po przymierzeniu fotelika i po konsultacji z pracownikiem nie wynajęliśmy go. Zgodnie z prawem obowiązującym na Północnym Terytorium dzieci powyżej 7 roku życia nie mają obowiązku jeżdżenia w foteliku.

australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Na kempingu przy Kings Canyon.

Wynajem samochodu w Sydney

Po porównaniu cen, skorzystaliśmy z wypożyczalni East Coast Car Rentals i odebraliśmy samochód w centrum miasta.
Zarezerwowaliśmy samochód klasy Hyundai Accent Manual bezpośrednio na ich stronie, dokupując pełne ubezpieczenie z dodatkową opcją przedniej szyby oraz opon. Nie trzeba było ponosić żadnych kosztów rezerwacji. Za wszystko zapłaciłem dopiero na miejscu przy odbiorze samochodu. Całkowity koszt wynajmu samochodu na 3 dni wyniósł 95,25 AUD plus dodatkowe ubezpieczenie LDW 66 AUD (obniżało mój wkład własny do kwoty 385 AUD) plus ubezpieczenie szyb i opon 15 AUD. Dodatkowo wynajęliśmy fotelik dla Nadii – Booster Seat za 18,15 AUD za cały okres wynajmu.
Na miejscu okazało się, że dokładnie w tej samej łącznej cenie 194,25 AUD (515 zł) sympatyczny Pan zaoferował nam inne ubezpieczenie, które znosiło do 0 AUD wkład własny oraz kaucję. Dodatkowo zmienił nam samochód na wersję z automatyczną skrzynią biegów. Wszystko uregulowałem kartą debetową Revolut. Karta kredytowa nie była niezbędna.
Samochód nie był najnowszy i był całkiem sporo poobijany z każdej strony. Demonem prędkości również nie był, ale nam w zupełności wystarczył.

australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Aby pojechać do Jarvis Bay wynajęliśmy samochód w East Coast Car Rentals.

Dokumenty potrzebne do wypożyczenia samochodu w Australii

Aby móc odebrać samochód z wypożyczalni samochodu w Australii trzeba posiadać:

 1. Polskie prawo jazdy – w niektórych wypożyczalniach nie musiałem go okazywać, a w niektórych było niezbędne i bez niego nie mógłbym wynająć samochodu
 2. Międzynarodowe Prawo Jazdy
 3. Karta kredytowa (Avis) z odpowiednim limitem lub karta debetowa (pozostałe wypożyczalnie, z których korzystaliśmy).
australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Pojawienie się chwilę po wschodzie słońca pod skałą Kata Tjuta bez wynajętego samochodu byłoby trudne lub drogie.

O czym należy pamiętać w trakcie odbierania samochodu?

Australia i ich podejście „no worries” dosyć mocno nas zaskoczyły w trakcie odbioru i oddania samochodu. Nikt nie robił żadnych problemów z oddaniem samochodu, jedyne co było sprawdzane to liczba przejechanych kilometrów i poziom paliwa. Czasami nikt nawet nie oglądał samochodu. Natomiast poniższe punkty zawsze warto przestrzegać, aby nie mieć później problemów.

 1. Dokładnie sprawdź samochód i wszelkie uszkodzenia zaznacz na protokole odbioru, który później będzie stanowił podstawę w trakcie oddawania samochodu
 2. Zrób wyraźne zdjęcia samochodu z każdej strony oraz zbliżenia uszkodzeń – warto sprawdzić również podwozie czy osłony nie są połamane i czy dobrze się trzymają
 3. Sprawdź samochód w środku czy nie ma jakichś uszkodzeń
 4. Sprawdź poziom benzyny. Dokładnie tyle samo paliwa musi być w trakcie zwrotu samochodu. W przeciwnym wypadku całkiem sporo zapłacimy za dodatkowe tankowanie przez wypożyczalnie. W Australii zawsze otrzymywaliśmy samochód z pełnym bakiem i taki też musieliśmy zwrócić.
 5. Sprawdź, czy jest zapasowe koło i klucz do kół
australia wynajem samochodu wynajem samochodu w australii wypożyczenie samochodu
Przed odebraniem samochodu warto zwrócić uwagę na wszystkie usterki i zarysowania i zaznaczyć je na protokole odbioru oraz dodatkowo zrobić zdjęcia.

Mam nadzieję, że teraz wynajem samochodu w Australii nie ma przed Wami żadnych tajemnic. Starałem się opisać wszystko, co było istotne w trakcie rezerwacji lub wypożyczenia samochodu w Australii. Jeżeli o czymś zapomniałem, to dajcie znać, postaram się uzupełnić.

PS. Nasza podróż do Australii odbyła się w terminie 8-26.11.2019. Planując wyjazd do Australii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Australia informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u