Atrakcje Jordanii, czyli co warto zobaczyć w Jordanii

Jordania staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży. Stosunkowo niewielka długość lotu, pyszne jedzenie, interesująca historia i ciekawe miejsca przyciągają turystów. Zastanawiacie się, jakie atrakcje Jordanii warto zobaczyć? Stworzyliśmy naszą, bardzo subiektywną listę miejsc, których absolutnie nie można pominąć, podczas podróży do Jordanii.

Od naszej podróży do Izraela w 2015 roku chcieliśmy przylecieć do Jordanii. Wiedzieliśmy, że to tylko kwestia czasu, ale nie wiedzieliśmy, że będziemy musieli aż tak długo czekać. Koniec końców pojawiły się atrakcyjne tanie bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski, więc łatwiej było zrealizować nasz cel.

Na długo przed podróżą do Jordanii wiedzieliśmy mniej więcej, co chcemy w niej zobaczyć, jednak w trakcie przygotowań przed wyjazdem i poszukiwań informacji, okazało się, że Jordania ma dużo więcej do zaoferowania, niż nam się pierwotnie wydawało. Oczywiście Petra i Wadi Rum to wszystkim bardzo dobrze znane atrakcje Jordanii, jednak kraj ten ma również wiele innych ciekawych obiektów do zobaczenia.
Poniższa kolejność miejsc, które warto zobaczyć w Jordanii, jest iście przypadkowa.

Atrakcje Jordanii, czyli co warto zobaczyć w Jordanii

Spędzić noc na pustyni Wadi Rum i zobaczyć jej atrakcje

Zacznę od atrakcji Jordanii, która wywarła na nas największe wrażenie. Lubicie pustynie? Piękne formacje skalne? Niesamowite widoki, łuki skalne, kaniony i wąwozy, a dookoła cisza i spokój? Do tego pyszna kolacja z tradycyjnym zarb’em (beduińskie danie z oryginalnego grilla) oraz możliwość spędzenia nocy na pustyni, na zupełnym odludziu w jordańskim namiocie? Jeżeli tak, to odwiedzenie Wadi Rum to doskonała propozycja dla Was. Pamiętajcie, aby nie ograniczyć się tylko do krótkiej wycieczki na pustynię, podczas której zaliczycie tylko kilka miejsc. Jak dla nas absolutne minimum to całodniowy jeep tour z możliwością podziwiania zachodu słońca oraz nocą spędzoną w beduińskich namiotach. Rano wczesna pobudka, aby zobaczyć, jak wschodzi słońce na jordańskiej Wadi Rum. Ten punkt to absolutny hit na liście waszych miejsc do zobaczenia w Jordanii.

jordania atrakcje wadi rum red sand dune czerwona wydma atrakcje jordanii
Jak wygląda „Czerwona planeta”? Może właśnie tak?

Petra – jeden z nowych cudów świata

Sądzę, że Petry nie trzeba specjalnie nikomu reklamować. To pozostałości miasta Nabatejczyków, którzy zamieszkiwali ten teren w III w. p.n.e. do I w. p.n.e. Obecnie to jedna z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Jordanii. Od 1985 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie ograniczać swojego pobytu w Petrze do zaledwie Skarbca Faraona i wąwozu Al Siq. Petra to liczne piesze szlaki, dzięki którym możemy zobaczyć jej różne oblicza, liczne budowle, grobowce czy fasady pomieszczeń. Zdecydowanie zarezerwujcie sobie min. 2 dni, aby móc poczuć klimat tego miejsca. Sami również zdecydujcie, czy chcecie zobaczyć, jak wygląda Petra nocą i skorzystać z popularnej atrakcji Petra by night.

petra informacje praktyczne ceny bilety szlaki treasury view skarbiec faraona atrakcje jordanii
Jordania. Petra widok na Skarbiec Faraona.

Nurkowanie w Jordanii

Od kilku lat jestem nurkiem. Podczas moich podróży staram się wygospodarować trochę czasu, aby móc zobaczyć, co dany kraj skrywa pod powierzchnią wody. W Akabie, czyli mieście położonym na samym południu Jordanii, mamy niezliczoną ilość baz nurkowych, które tylko czekają, aby pokazać nam piękno podwodnego świata Jordanii. Ciepła woda, dobra przejrzystość, przyjemna rafa i kolorowe rybki. Czego chcieć więcej? Klasyczne miejsca nurkowe w Jordanii to słynny wrak Cedar Pride, Cable Reef, Japanase Garden, zatopiony samolot Herkules C-130 czy czołg. Wszystko dostępne z brzegu dla rekreacyjnych amatorów nurkowania, choć w Jordanii nie brakuje również głębokich miejsc do nurkowań bardziej zaawansowanych.

jordania nurkowanie morze czerwone nurkowanie w jordanii
Nurkowanie w Jordanii.

Przejazd Drogą Królewską (King’s Highway)

Droga Królewska to droga nr 35, która się ciągnie przez ponad 384 km od miasteczka Irbid (przy granicy z Syrią), aż do skrzyżowania z drogą nr 15 w okolicach Ar-Raif na południu Jordanii. Przemierzając jej kilometry, będziemy mogli obserwować bardzo zmieniający się krajobraz i niesamowite widoki. Po drodze czekają nas liczne punkty widokowe, zamki, miasto Jerash, zapora Mujib itd. Pokonaliśmy jej najciekawszą część, zaczynając z jej południowego krańca, aby skończyć w starożytnym mieście Jerash. Bardzo przyjemna trasa. Zaplanujcie na nią cały dzień, bo co jakiś czas będziecie się zatrzymywać i robić zdjęcia lub zwiedzać ciekawe obiekty.

jordania droga królewska atrakcje jordanii
Jordania. Droga Królewska (King’s Highway).

Ruiny zamków: Shobak i Al Karak (Kerak)

Na drodze Królewskiej znajdują się dwa ciekawe zamki. Zamek Shobak to średniowieczne ruiny zamku, który jest stosunkowo niewielki i mało popularny. Położony na wzgórzu, z którego są piękne widoki. Drugim punktem na mapie jest zamek Al Karak, który również jest pozostałością po Krzyżowcach. Ten obiekt jest większy i lepiej zachowany z licznymi korytarzami i przejściami. Oba zamki zdecydowanie warto zobaczyć i pozwolić się w nich „zagubić”.

jordania zamek kerak atrakcje jordanii
Jordania. Zamek Al Karak (Kerak).

Starożytne rzymskie miasto Jerash (Dżarasz)

Doskonale zachowane ruiny i pozostałości miasta pamiętające najprawdopodobniej czasy Aleksandra Wielkiego. Możemy podziwiać tu teatry rzymskie, hipodrom, świątynie Zeusa i Artemidy, bramy wjazdowe, forum, liczne kolumnady itd. Miejsce, gdzie na pewno miłośnicy starożytności i czasów rzymskich nie będą się nudzili.

jordania jerash atrakcje jordanii
Jordania. Jerash (Dżarasz).

Morze Martwe – zdrowotna kąpiel i maseczka z błota

Pewnie każdy słyszał o Morzu Martwym i jego słynnym zasoleniu? Tak właściwie to wielkie bardzo słone jezioro, które z roku na rok zmniejsza swoją powierzchnię. To magiczne miejsce, pełne niecodziennych widoków. Wystarczy zbliżyć się do jego brzegu, aby móc zobaczyć oryginalne solne formacje, które pięknie kontrastują z szafirowo, turkusową wodą. Oczywiście nie powinniście sobie odmówić możliwości pływania w jego wodach. Sami sprawdźcie, czy rzeczywiście nie trzeba umieć pływać, a człowiek będzie się unosił na powierzchni. Dodatkowo pewnie wielu z was nie pohamuje się, aby spróbować, choć kroplę wody z Morza Martwego, aby samemu przekonać się, czy faktycznie jest paskudnie słona. Na pewno nie zapomnijcie nałożyć na swoje ciało zdrowotnego błota, które sprawi, że wasza skóra odmłodnieje przynajmniej o kilka lat.

jordania morze martwe dead sea atrakcje jordanii
Jordania. Morze Martwe – Dead Sea.

Kanion Wadi Numeira – zabawa dla całej rodziny

Miejsce z dala od klasycznych atrakcji Jordanii. Bardzo małe szanse, że spotkacie tu innych turystów, prędzej lokalnych mieszkańców. Jeżeli lubicie wodne zabawy w płytkiej wodzie w niesamowitych okolicznościach przyrody, to kanion Wadi Numeira jest dla Was. Byliśmy tam z 6-letnią Nadią, która doskonale się bawiła w jego wnętrzach. Przepiękne, kolorowe ściany kanionu prowadzą was łatwą ścieżką w wodzie. Te niesamowite barwy ścian przypomną wam wąwóz Al Sig z Petry, jednak tutaj będziecie zupełnie sami. To doskonałe miejsce, aby móc się ochłodzić w upalny dzień. Pamiętajcie o butach do wody i butelce z wodą i czeka Was niesamowita przygoda.

jordania kanion wadi numeira atrakcje jordanii
Jordania. Kanion Wadi Numeira.

Góra Nebo – widok na biblijną Ziemię Obiecaną i piękne mozaiki

Góra Nebo to biblijne miejsce, do którego dotarł Mojżesz. Ze szczytu mógł zaledwie podziwiać Ziemię Obiecaną, gdyż nie mógł do niej wejść. Obecnie w miejscu tym stoi Sanktuarium Mojżesza, w którym możemy zobaczyć niesamowite mozaiki. Zdecydowanie są one ciekawsze niż te znajdującej się w Madabie.

jordania mount nebo góra nebo mozaika
Jordania. Góra Nebo – mozaika.

Wadi al-Mujib – atrakcja nie dla każdego

Na koniec musimy wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji Jordanii. Niestety miejsce to przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla osób dorosłych więc my podróżując z Nadią, nie mogliśmy wejść do tego kanionu. Wielka szkoda, bo miejsce jest magiczne. Jeżeli szukacie prawdziwej kanioningowej przygody dla początkujących amatorów, to kanion Wadi al-Mujib na pewno Wam się spodoba. Otwarty jest tylko w okresie od 1 kwietnia do 31 października, gdy poziom wody jest stosunkowo niski.

Mam nadzieję, że powyższa lista atrakcji Jordanii, tylko rozbudzi Waszą chęć odwiedzenia tego kraju. Planując swoją podróż do Jordanii, rozważcie powyższe miejsca, bo nam bardzo przypadły do gustu, zatem jeżeli podróżujesz w podobny sposób, to powinny Wam się spodobać.

PS. Nasza podróż do Jordanii odbyła się w terminie 17-27.05.2019. Planując wyjazd do Jordanii, na pewno bardzo pomocny będzie artykuł Jordania informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad: ceny, noclegi, wiza, pieniądze itd.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u